Nauka chodzenia – jak zachęcić dziecko?

Marcelina

Każdy rodzic pamięta pierwsze kroki swojego dziecka. Nauka chodzenia to wielkie wydarzenie w życiu rodziny. Czy można jakoś pomóc maleństwu, a jeśli tak, to jak zrobić to mądrze?

W jakim wieku dziecko uczy się chodzić?

Umiejętność chodzenia to jeden z kamieni milowych w rozwoju dziecka. Na początku są to niepewne, chybotliwe kroczki, które zwykle kończą się lądowaniem na pupie. Z czasem dziecięce kroki stają się pewniejsze, a maluch jest w stanie pokonać coraz dłuższe dystanse – aż w końcu o własnych siłach przechodzi drogę z ramion mamy do ramion taty.

Większość rodziców zastanawia się, w jakim wieku dziecko uczy się chodzić. W tym przypadku ramy czasowe są szerokie. Najczęściej pierwsze kroki maluszki stawiają między 12. a 16. miesiącem życia. Czasem jest to nieco wcześniej (nawet 8. miesiąc), czasem nieco później (18. miesiąc) – i jest to jak najbardziej w porządku. Zanim malec będzie gotowy do samodzielnego przemieszania się, będzie podciągał się do pozycji pionowej i poruszał przy meblach.

Jak zachęcić dziecko do chodzenia?

Przede wszystkim nauki chodzenia nie należy przyśpieszać. Maluszek zacznie przemieszczać się wtedy, kiedy będzie na to gotowy. Niektórzy rodzice bardzo chcą w tej nauce pomóc, sięgając np. po chodzik dla dziecka, do którego wkłada się malucha. Fizjoterapeuci, ortopedzi oraz pediatrzy go jednak odradzają.

Warto zachęcać dziecko do chodzenia w taki sposób, aby pierwsze kroki postawiło w sposób naturalny. W chodziku maluszek przyjmuje nienaturalną postawę, szkodliwą przede wszystkim dla jego kręgosłupa, miednicy oraz stópek. Chodzik dla dziecka sprawia, że maluch nie wzmacnia mięśni. Częścią nauki chodzenia są również upadki, a także umiejętność oceny odległości. Dziecko korzystające z chodzika nie ma możliwości nauczyć się bezpiecznie upadać.

Zobacz też:  Znajdź swój idealny odcień włosów! Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Można natomiast zachęcać dziecko do chodzenia, zapewniając mu odpowiednio dużą, bezpieczną przestrzeń, w której będzie mogło się poruszać. Kucaj przed maluszkiem i wyciągaj do niego ramiona, stopniowo zwiększając dzielący was dystans.

Gadżety do nauki chodzenia

Producenci prześcigają się w różnych propozycjach dla dzieci, które miałyby wspomóc ich rozwój. Rodzice często z nich korzystają, sądząc, że są niezbędne. To nieprawda. Jest dokładnie odwrotnie – gadżety do nauki chodzenia (takie jak chodzik czy szelki) w większości są zbędne. Zanim z nich skorzystasz, poradź się specjalisty (np. lekarza).

Różnica między pchaczem a chodzikiem dla dziecka

Już wiesz, że chodzik dla dziecka nie jest rekomendowany przez ekspertów. Alternatywą dla niego jest pchacz (chodzik-pchacz, jeździk). Maluszek opiera się na nim i prowadzi go przed sobą.

Pchacz a chodzik – jaka jest główna różnica? Przede wszystkim pchacz pomaga dziecku utrzymać równowagę i niewątpliwie jest pomocny w stawianiu pierwszych kroków. Stymuluje rozwój małego człowieka, jednocześnie nie narzucając mu określonej postawy (jak chodzik dla dziecka). Wspomaga również naukę podciągania się. Pchacze wyposażone są w edukacyjne elementy i/lub tablicę manipulacyjną, stanowią więc również formę atrakcyjnej zabawki dla maluszka.

O czym pamiętać, gdy dziecko uczy się chodzić?

Już wiesz, że nauki chodzenia nie należy przyśpieszać: ma się ona odbywać w sposób naturalny. Gdy dziecko uczy się chodzić, trzeba pochować wszystko, co mogłoby być dla niego niebezpieczne, mogłoby się stłuc albo zniszczyć. Uwaga na obrus; maluch może się go złapać i ściągnąć ze stołu (przy okazji ściągając na siebie różne rzeczy).

Maluszek uczący się chodzić powinien być asekurowany przez rodziców, również wtedy, gdy korzysta z jeździka, ale nie należy ciągle prowadzić go za rączki. Nauka chodzenia małego dziecka to również lekcja cierpliwości dla rodziców.

Zobacz też:  Praca, ciąża i badania prenatalne – miniporadnik dla aktywnych kobiet

Opiekunowie powinni ponadto zwrócić uwagę na postawę dziecka. Jeśli maluch od dłuższego już czasu stawia krzywo nóżki albo chodzi na paluszkach – lub cokolwiek innego w jego postawie bądź sposobie przemieszania niepokoi rodziców – warto skonsultować się z lekarzem.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też