Jak zachęcić dziecko do nauki? Poznaj najlepsze sposoby na zmotywowanie swojego dziecka!

Marcelina
jak zachęcić dziecko do nauki

Dziecko nie zawsze będzie chętnie garnęło się do nauki. Dlatego tak ważna w procesie edukacji jest rola rodzica. Powinien on wiedzieć, w jaki sposób można motywować dziecko, aby wciąż ochoczo zdobywało wiedzę. Trzeba jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne, dlatego opiekun musi być bardzo cierpliwy. Dowiedz się więcej!

Nauka wymaga czasem poświęcenia bardzo dużej ilości czasu. Nie każde dziecko będzie w stanie samodzielnie się zmotywować, aby osiągnąć dobre wyniki w nauce. Motywacja do nauki i przyjemność ze zdobywania wiedzy to rzeczy, które zaszczepić w dziecku może rodzic. U niektórych uczniów konieczna będzie bardzo ciężka praca, aby dojść do momentu, gdy nauka zacznie przynosić przyjemność. Chcesz wiedzieć, jak zachęcić dziecko do nauki? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Jak zachęcić dziecko do nauki – organizacja czasu

Motywacja do nauki nie wzrośnie, jeżeli dziecko będzie miało źle zorganizowany czas pracy. Zadaniem rodzica jest stworzenie odpowiedniego harmonogramu, który dziecko będzie musiało przestrzegać. Naprawdę warto wyznaczyć dziecku czas na naukę oraz odrabianie lekcji, dzięki u dziecka wyrobią się przyzwyczajenia, które zaowocują w przyszłości. Warto, aby godziny nauki przypadały o tej samej porze. Nie należy ich zmieniać. Dzięki temu dziecko będzie umiało odpowiednio się skoncentrować. Podczas godzin przeznaczonych na naukę nic nie powinno dziecka rozpraszać, w tle nie absolutnie nie powinien być włączony telewizor ani komputer, szczególnie ten ostatni może rozpraszać dziecko.

Przed rozpoczęciem nauki należy przygotować wszystkie pomoce naukowe, aby nie było konieczności przerywania jej. Pamiętaj, by przekazać dziecku, że naukę warto rozpoczynać od trudnych zagadnień. Na początku nauki dziecko jest zawsze najmniej zmęczone, a więc wykonywanie zdań przyjdzie mu z większą łatwością. Szczególną uwagę warto na to zwracać w przypadku małych dzieci. Pedagodzy twierdzą, że dziecko najbardziej efektywnie uczy się pomiędzy 16 a 18.

Zobacz też:  Jak dbać o cerę? Poradnik dla zabieganych mam

Systematyczna nauka a motywacja

Systematyczność to jedna z najważniejszych rzeczy przy tym, jak zachęcić dziecko do nauki. Dzieci bardzo często nie wiedzą, w jaki sposób zabrać się do nauki. Ważne jest, aby nie zostawiać samymi z nauką. Dzieci bardzo często mogą pogubić się, jeżeli narzucone zostanie na nie zbyt wiele różnorodnych zadań. Rodzic musi poprowadzić dziecko w taki sposób, aby nie nie pogubiło się oraz nie zniechęciło. Cały czas staraj się radzić dziecku, w jaki sposób może bardziej efektywnie pracować. Nauka powinna być rozkładana w czasie, nie zmuszaj dziecka do zapoznawania się ze zbyt dużą ilością materiału, bo tak naprawdę nie nauczy się nic. Każdego dnia daj mu część materiału, dzięki temu dziecko nie będzie zmęczone. Będzie również widziało, że proces nauki postępuje, a to wpłynie na poziom motywacji. Rola rodzica w systematycznej nauce ma niebagatelne znaczenie!

Chwal swoje dziecko!

Każde dziecko, aby zachować motywację do nauki, potrzebuje pozytywnej oceny swoich postępów. Jest to bardzo ważny aspekt nauki. Każdy z nas chce być czasem w jakiś sposób doceniony. Jeżeli dziecko przyswoi jakiś materiał, to jako rodzic powinieneś go pochwalić. Warto to robić nawet w przypadku, gdy postępy są drobne. Staraj się nie narzucać dziecku zbyt dużych wymagań. Jeżeli twoje dziecko robi powolne postępy, to nie stresuj go! Dzieci, które nie chcą się uczyć, to często wynik zbyt wygórowanych wymagań rodziców.

Docenianie postępów malucha powinno dotyczyć nie tylko efektów końcowych w postaci ocen, ale także samego wysiłku włożonego w naukę. Dziecko mimo dużego wysiłku nie zawsze osiągnie bardzo wysoką ocenę. W tym wypadku opiekun musi wytłumaczyć mu, że nie należy się zniechęcać i trzeba cały czas się poprawiać. Rodzic nie może skupiać swojej uwagi jedynie na niepowodzeniach, bo dziecko bardzo szybko straci motywację i przestanie się rozwijać. Jeżeli chodzi o nagradzanie, to należy unikać dawania upominków za wyniki w nauce. Takie nagrody na dłuższą metę nie są skuteczne.

Zobacz też:  Późne macierzyństwo – co należy wiedzieć ciąży w późnym wieku?

Wspieraj swoje dziecko!

Czasami dochodzi do sytuacji, gdy dziecko zastanawia się, po co właściwie się tego wszystkiego uczy. Rolą rodzica jest wtedy wytłumaczenie mu, jakie korzyści płyną ze zdobywania wiedzy. Okaż swojemu dziecku wsparcie! Pokaż mu, że nauka ma sens, a zdobyta wiedza przydaje się w życiu codziennym. Jeżeli twoje dziecko zrozumie, że wiedza bywa przydatna, to nauka zacznie sprawiać mu przyjemność. Będzie to miało ogromny wpływ na jego życie w przyszłości!

Nie wyręczaj swojego dziecka!

Rodzic nie powinien odrabiać lekcji za swoje dziecko. Nie powinieneś podawać mu gotowych rozwiązań, bo to sprawi, że dziecko będzie za bardzo liczyło na twoją pomoc, a to doprowadzi do zmniejszenia motywacji. Musisz pokazać swojemu dziecku, że samodzielne dochodzenie do rozwiązań pewnych zagadnień może przynieść naprawdę dużo satysfakcji. Nie powinieneś jednak zostawiać dziecka samego, jeżeli doszło ono do punktu, którego nie jest w stanie samodzielnie przeskoczyć. Staraj się wtedy stosować proste podpowiedzi.

Wymienione wcześniej sposoby na to, jak zachęcić dziecko do nauki, nie będą działały na każdego malucha. Czasami, aby zmotywować dziecko, konieczne będzie zastosowanie indywidualnych rozwiązań. Poznaj swoje dziecko, a będziesz mógł mu pomóc!



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też