Kobiecy biznes – dlaczego przydaje się analiza swot?

Marcelina
analiza swot

Młode mamy coraz częściej decydują się na łączenie życia rodzinnego z pracą. Istotne zatem jest szukanie takiej pracy, którą można dostosować do potrzeb. Elastyczność jest tutaj dosyć ważna. Przyda się także analiza swot.

Czym jest analiza SWOT?

Jest to narzędzie, dzięki któremu można sprawdzić, czy dana firma ma szanse na rynku i czy warto otwierać konkretny biznes. Pomaga też w analizowaniu potrzeb klientów i określeniu perspektyw związanych z produktem lub usługą. Wyróżnia się tutaj:

 • Mocne strony
 • Słabe strony
 • Szanse
 • Zagrożenia

Jaki powinien być biznes dla mam

Wiele kobiet po urodzeniu dziecka pragnie zająć się e-biznesem. Dzięki temu można bowiem łączyć życie rodzinne i zawodowe. Nieraz też wybierają własny sklep internetowy, gdyż daje najwięcej możliwości.

Przeanalizujmy ten pomysł:

 • Prowadzenie własnego sklepu daje pewną wygodę oraz elastyczność – można się nim zajmować w dowolnej chwili i z poziomu telefonu lub komputera
 • Łatwość konfiguracji sklepu – można samemu bez problemu stworzyć własny sklep internetowy ze swoimi produktami.
 • Niskie koszty rozpoczęcia działalności – jest to przydatne na samym początku. Wydatki są związane przeważnie z: własną stroną internetową, reklamą i zakupem produktów lub materiałów do wykonywania ich.
 • Rozwój sprzedaży internetowej – sprzedaż internetowa cieszy się ogromną popularnością.
 • Łatwy dostęp do wiedzy

Analiza SWOT pokazuje, że jest sporo plusów tego, by rozpocząć prowadzenie własnego sklepu internetowego. Dzięki niemu można zacząć prowadzić własny biznes i przy tym zajmować się dzieckiem.

Sprzedaż bez magazynu

Posiadając własny sklep internetowy możemy oferować swoje produkty, ale nie tylko. Można bowiem sprzedawać bez posiadania magazynu. Wystarczy korzystać z takiego modelu jak dropshipping, dzięki któremu produkty idą z hurtowni prosto do klienta.

Zobacz też:  Idealna praca dla młodej mamy

Na co warto zwrócić uwagę przy analizie swot:

 • Znikają koszty związane z prowadzenie magazynu
 • Znikają koszty związane z pracownikami
 • Nie ma konieczności pakowania i wysyłania paczek
 • Nie trzeba inwestować w towar

Sprzedaż przy małym kapitale

Własny sklep internetowy to dobry biznes dla kobiet, które nie mają wielu funduszy, a chcą rozpocząć biznes online. Dzięki temu mogą stworzyć własne miejsce sprzedaży. W internecie znajdą wiele platform, które umożliwiają tanie założenie własnego sklepu i sprzedaż.

Jeszcze raz spójrzmy na to, co analiza swot mówi na temat własnego biznesu mam. Przede wszystkim elastyczność. To jest istotny aspekt dla każdej mamy. Nie trzeba wstawać wcześnie rano i iść na osiem godzin do biura. Można pracować gdzie się chce i kiedy się chce. Nawet podczas spaceru czy snu dziecka. Wystarczy dostęp do internetu. Często nawet nie potrzeba komputera.

Przyda się także wiedza. Można wykorzystać własne doświadczenie związane z kupowaniem. Matka bowiem wie najlepiej, co przydaje się dziecku, dlatego prowadzenie sklepu z ofertą dla dzieci będzie strzałem w dziesiątkę.

Zabawki, wózki, chusty – to wszystko przydaje się młodym matkom. A każda pewnie się ucieszy, gdy znajdzie to wszystko w jednym miejscu i w całkiem dobrej cenie. Przyda się jednak jeszcze wiedza z zakresu sprzedaży i marketingu, by docierać do jak największej ilości klientów i zyskiwać nowych.

Poza tym mama na początek nie musi rejestrować swojej firmy. Co ciekawe póki jej zarobki nie przekroczą 50% minimalnej krajowej, nie ma konieczności rejestrowanie firmy i opłacania składek. Jest to wyjście naprzeciw firmom, które dopiero zaczynają i potrzebują się rozwinąć

Podsumowanie

Rozpoczęcie własnej działalności to nie lada wyzwanie. Okazuje się jednak, że nawet matka z dzieckiem może założyć własny sklep internetowy i sprzedawać swoje produkty lub te z hurtowni. Analiza swot wyraźnie pokazuje, że warto przynajmniej spróbować.

Zobacz też:  Woda toaletowa, mgiełka czy perfumy – co podarować na prezent urodzinowy dla przyjaciółki

Nawet niewielkie fundusze z firmy mogą nieco podreperować rodzinny fundusz. Poza tym kobieta będzie mogła się rozwijać, a jednocześnie spędzać wiele czasu ze swoją ukochaną pociechą.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też