Czy wychowanie dziecka z psem to dobry pomysł?

Marcelina
wychowanie dziecka z psem

Wiele rodzin decyduje się na wychowywanie dziecka razem z psem, co z pewnością ma wiele zalet. Czy wychowanie dziecka z psem jest dobrym pomysłem? Czy taki duet ma rację bytu? Odpowiadamy!

Psy mogą zapewnić towarzystwo i bezwarunkową miłość, które są niezbędne dla zdrowego rozwoju dziecka. Ponadto pomagają też w nauczeniu dzieci odpowiedzialności, ponieważ trzeba je regularnie karmić i wyprowadzać na spacer. Wreszcie psy mogą ostrzegać rodzinę przed obcymi lub potencjalnymi zagrożeniami. Oczywiście wychowanie dziecka z psem wymaga pewnego dodatkowego wysiłku, ale dla wielu rodzin korzyści z tego płynące przewyższają wyzwania. Jak przygotować psa i dziecko do wzajemnego kontaktu?

Jak nauczyć dziecko obcowania z psem?

Ważne jest, aby nauczyć dziecko, jak bezpiecznie zachowywać się w kontaktach z psami, ponieważ niektóre ugryzienia przez psy mogą prowadzić do poważnych obrażeń. Oto kilka wskazówek: 

  1. Wybierz spokojnego, przyjaznego psa, który raczej nie pyskuje ani nie gryzie. 
  2. Poproś dziecko, aby stało nieruchomo i pozwoliło psu podejść do siebie. Dzięki temu pies poczuje się bardziej komfortowo. 
  3. Powiedz dziecku, aby delikatnie pogłaskało psa po grzbiecie lub głowie. Ważne jest, aby nie głaskało psa zbyt mocno lub w miejscu, w którym pies nie czuje się komfortowo, np. po brzuchu. 
  4. Niech dziecko da psu smakołyk, jeśli zwierzak dobrze się zachowuje. To wzmocni dobre zachowanie i pomoże psu zrozumieć, czego się od niego wymaga.

Jak wychowanie dziecka z psem wpływa na rozwój twojego potomka?

Pies może mieć ogromny wpływ na rozwój dziecka. Po pierwsze, psy zapewniają towarzystwo i budują w dzieciach poczucie odpowiedzialności. Opieka nad psem wymaga czasu i wysiłku, a to cechy, których dzieci mogą się nauczyć, posiadając zwierzę. Ponadto psy uczą dzieci, jak ważna jest cierpliwość i zrozumienie. Psy mają również wyjątkową zdolność do zapewnienia bezwarunkowej miłości, co może być bezcenne dla rozwoju emocjonalnego dziecka. Wreszcie, psy zapewniają możliwość aktywności fizycznej, która jest niezbędna dla zdrowego wzrostu i rozwoju. Jak widzisz, posiadanie psa może przynieść wiele korzyści dla rozwoju dziecka.

Zobacz też:  Co kupić na urodziny teściowej ? Podpowiadamy sprawdzone propozycje

Rasy psów dobre dla dziecka – czy istnieją?

Wybór idealnego zwierzaka na wychowanie dziecka z psem nie jest łatwym zadaniem. Oprócz znalezienia zwierzęcia, które będzie pasowało do Twojego stylu życia, musisz także zastanowić się, czy Twój pupil będzie dogadywał się z Twoimi dziećmi. Jeśli szukasz rasy psa, która dobrze dogaduje się z dziećmi, możesz się zastanawiać, czy coś takiego w ogóle istnieje. Prawda jest taka, że istnieje wiele ras psów, które są doskonałymi towarzyszami dla dzieci. Na przykład pekińczyki to małe psy, które są znane ze swojej figlarnej i czułej natury. Z kolei labradoodle lub odmiana chow chow panda, o którym więcej tutaj: https://klubchowchow.pl/chow-chow-panda są inteligentne i energiczne, dzięki czemu są świetnymi towarzyszami zabaw dla aktywnych dzieci. Ostatecznie to, jaka rasa psa będzie najlepsza dla Twojej rodziny, zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Decyzja o tym, czy dla Twoich dzieci najlepszy będzie mały, czy duży pies, jest bardzo ważna. Niektóre czynniki, które warto wziąć pod uwagę, to wiek dzieci, wielkość domu i to, czy masz podwórko. Małe psy są zazwyczaj łatwiejsze w obsłudze i wymagają mniej ruchu niż psy duże. Są też zwykle tańsze w utrzymaniu. Małe psy mogą jednak nie być tak tolerancyjne w stosunku do małych dzieci, jak psy większych ras. Jeśli masz mały dom, duży pies może nie być dobrym wyborem. A jeśli mieszkasz w mieszkaniu, musisz zadbać o to, aby pies miał wystarczająco dużo ruchu. Ostatecznie to, jaka rasa psa będzie najlepsza dla Twojej rodziny, zależy od Twoich indywidualnych uwarunkowań.

Niemowlę i pies – jak można przygotować psa do pierwszego spotkania?

Dla wielu rodzin pies jest ukochanym członkiem rodziny. Jednak kiedy pojawia się nowe dziecko, zapewnienie, że wszyscy członkowie rodziny się dogadują, może być wyzwaniem. Jednym ze sposobów na ułatwienie tej zmiany jest przygotowanie psa na pierwsze spotkanie z niemowlęciem. Zacznij od stopniowego zaznajamiania psa z dźwiękami i zapachami dziecka. Odtwarzaj nagrane odgłosy niemowlęcia z niewielką głośnością i pozwól psu wąchać przedmioty, które mają zapach dziecka, takie jak kocyk czy ubranko. Ważne jest również przyzwyczajenie psa do tego, że trzeba się z nim obchodzić, ponieważ po narodzinach dziecka członkowie rodziny prawdopodobnie poświęcą mu więcej uwagi. Na koniec zapewnij psu wygodne miejsce, do którego będzie mógł się schronić, jeśli będzie potrzebował trochę spokoju.

Zobacz też:  Rodzaje zawieszek do smoczków

Wychowanie dziecka z psem nie musi być trudne. Co więcej, to świetna okazja, żeby dziecko zyskało nieocenionego towarzysza zabaw i opiekuna. Pamiętaj jednak, że to na ciebie spada odpowiedzialność za odpowiednie ułożenie psa i nadzorowanie jego relacji z dzieckiem. Jeśli zadbasz o te dwie rzeczy, twoje dziecko i pies stworzą nieodłączną parę na wiele lat. Pies i dziecko to świetne połączenie!Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też