O czym warto pamiętać, wybierając się na urlop?

Marcelina
swiadczenia urlopowe

Sezon wakacyjny jest w pełni. Coraz więcej osób wyjeżdża na wakacje, co wiąże się ze wzięciem urlopu z pracy. Jeśli jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, przysługują Ci świadczenia urlopowe. 

O czym warto pamiętać, wybierając się na urlop?

W końcu nadszedł najbardziej wyczekiwany przez większość z nas czas w roku – lato. Okres wakacyjny jest w pełni, a co za tym idzie, coraz więcej pracowników bierze wolne z pracy. Wyruszamy na wakacje w wymarzone miejsca, czekaliśmy na to cały rok. Jednak przed zasłużonym odpoczynkiem warto pamiętać o załatwieniu kilku ważnych rzeczy. Należą do nich świadczenia urlopowe. Każdy pracodawca, który zatrudnia pracownika na umowę o pracę, ma obowiązek je wypłacić. Złamanie tego obowiązku grozi karą grzywny. 

Jeśli wybierasz się na urlop, nie jesteś zobowiązany do złożenia wniosku o świadczenie urlopowe. Pieniądze powinny pojawić się na Twoim koncie najpóźniej w dzień poprzedzający dzień rozpoczęcia Twojego urlopu. Warto także wiedzieć, że świadczenia urlopowe należą się każdemu, niezależnie od stażu pracy, a także osobom w trakcie wypowiedzenia umowy. Zasady, na jakich wypłacane są świadczenia urlopowe, powinny być określone w wewnętrznych zasadach danej firmy. Warto je znać, jeśli wybierasz się na urlop i pierwszy raz będziesz korzystać ze świadczenia urlopowego.  

Kiedy i komu przysługują świadczenia urlopowe?

Pracujesz w danej firmie na umowę o pracę dopiero przez miesiąc, lub Twój urlop wypada wtedy, kiedy są dni wolne od pracy? Nie martw się – te kwestie nie mają wpływu na wypłacenie świadczenia urlopowego. Co więcej, nie zmieniają także w żaden sposób jego wysokości. A więc kto i kiedy może dostać świadczenia urlopowe?

Zobacz też:  Wypadanie włosów po ciąży - co warto wiedzieć?

Każdy pracownik, który pracuje na podstawie umowy o pracę, niezależnie od stażu pracy. Warto wiedzieć, że świadczenia urlopowe wypłacane są dopiero wtedy, kiedy Twój urlop trwa co najmniej 14 dni. Jednak są to dni kalendarzowe, nie robocze, a więc także niedziele i święta, podczas których normalnie nie pracujesz. 

Jak widzisz, powinieneś w każdym przypadku dostać świadczenie urlopowe, jeśli tylko Twój okres wolny będzie trwał co najmniej 14 dni. W tym czasie możesz pojechać na wakacje, spędzić więcej czasu z rodziną, a na pewno odpocząć solidnie od pracy i wrócić do niej ze świeżą dawką dobrej energii. 

Ile wynosi świadczenia urlopowe przy pracy na pełen etat?

Na wysokość świadczenia urlopowego ma wpływ jednak kilka innych kwestii, które wyjaśnimy Ci w pigułce. Kto może dostać wyższe, a kto niższe świadczenie urlopowe? Od czego zależy wysokość świadczenia urlopowego? 

Nie zostało jednoznacznie określone, jaka jest dolna granica świadczenia urlopowego przypadającego na jednego pracownika. Została jednak określona maksymalna kwota, jaką pracodawca może Ci wypłacić z tytułu świadczenia urlopowego. 

Jeśli jesteś osobą zatrudnioną w “normalnych” warunkach, na pełen etat, to Twoje maksymalne świadczenie urlopowe może wynosić dokładnie 1550,26 zł

Dla osób pracujących w specjalnych warunkach na pełen etat świadczenie to jest nieco wyższe i maksymalnie może wynosić 2 067,01 zł

Należy także wspomnieć o świadczeniu urlopowym dla pracowników młodocianych, które odpowiednio w latach nauki wynoszą maksymalnie: w I roku nauki 206,70 zł, w II roku nauki 248,04 zł i w III roku nauki 289,38 zł.

Jak zaplanować urlop?

Wiesz już, na jakich zasadach wypłacane są świadczenia urlopowe. Zatem czas pomyśleć o samym urlopie! Warto zaplanować go kilka miesięcy wcześniej, by dopiąć wszystko na ostatni guzik. Nie mniej ważne jest dokładne zaplanowanie swojego budżetu na wakacje, oczywiście uwzględniając kwotę nieco wyższą, niż będzie Ci potrzebna. Dzięki zaplanowaniu swojego urlopu nawet kilka miesięcy wcześniej, będzie Ci łatwiej zgrać się z czasem wolnym razem ze swoim partnerem czy przyjaciółmi, jeśli planujecie wyjechać na urlop razem. 

Zobacz też:  W jaki sposób zegarki Swatch zrewolucjonizowały świat?

Życzymy udanych wakacji!Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też