Kiedy pojawiają się zęby u niemowlaka?

Marcelina
Kiedy pojawiają się zęby u niemowlaka?

Pierwsze ząbkowanie u dziecka zwykle dla rodziców i dla samych pociech jest ogromnym przeżyciem. Nie da się ukryć, że rodzice z niecierpliwością czekają na to, kiedy u niemowlaków pojawią się pierwsze ząbki. Niemniej jednak kiedy pierwsze zęby u niemowlaka?

Materiał powstał przy współpracy z https://Dentinfo.pl/

Ząbkowanie u niemowląt

Nie da się ukryć, że ząbkowanie u niemowląt nigdy nie jest najłatwiejszym okresem zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Zwykle wiąże się ono z szeregiem dość przykrych objawów, a także z ogromnym poczuciem dyskomfortu u dziecka. Zwykle jednak rodzice nie mają problemów z rozpoznaniem tego, że dziecko zaczyna ząbkować. Pojawiają się bowiem niezwykle wyraźne objawy, które na to wskazują. Należą do nich:

  • opuchnięte i zaczerwienione dziąsła- jest to jeden z najpopularniejszych objawów ząbkowania. Zwykle rodzice powinni dokładnie obserwować jamę ustną swojej pociechy, a łatwo zauważą, że dziąsła malucha są mocno napuchnięte, a także przyjmują purpurową lub krwistoczerwoną barwę.
  • marudność- dziecko w okresie ząbkowania odczuwa ogromny dyskomfort, a także nawet i ból, wobec tego wpływa to na jego samopoczucie. Pociecha z wesołego malucha, staje się marudna i płaczliwa.
  • temperatura – jest to jeden z najmniej typowych objawów ząbkowania, jednak może się zdarzyć. Oczywiście dziecko nie ma wysokiej gorączki, jednak przez klika dni będzie się utrzymywał stan podgorączkowy
  • wkładanie rączek i przedmiotów do buzi- to z kolei objaw niezwykle charakterystyczny, maluch poszukuje bowiem sposobu na bolące i często także swędzące dziąsła więc z niezwykłą pasją wkłada do buzi dosłowni wszystko co nawinie się mu pod rękę
  • ślinienie się- jest to również dość typowy objaw ząbkowania, zwykle można go zauważyć podczas snu dziecka, kiedy wydobywają się z jego ust ogromne ilości śliny
Zobacz też:  Zalety regularnej higieny jamy ustnej w utrzymaniu białych zębów

Kiedy niemowlę ząbkuje?

Kiedy pierwsze zęby u niemowlaka? to pytanie z pewnością zadaje sobie wielu rodziców. Okazuje się jednak, że ząbkowanie jest kwestia wyłącznie indywidualna. Zdarzają się bowiem przypadki, że pierwszy ząbek u niemowlaka pojawi się już w drugim miesiącu jego życia, zaś może zdarzyć się i tak, że na ten pierwszy ząbek trzeba będzie poczekać nawet do 6 miesiąca życia dziecka. Niemniej jednak rodzice powinni pamiętać o tym, że zarówno jeden jak i drugi przypadek są całkowicie normalne. Wobec tego nie trzeba panikować, kiedy w 3 lub 4 miesiącu życia dziecka dalej nie zauważymy u nieco pierwszych ząbków. Nie warto również sugerować się tym, że synek czy córeczka przyjaciółki już w tym okresie ten upragniony pierwszy ząbek rzeczywiście miała. Jak już zostało to wspomniane, każda pociecha jest swojego rodzaju indywidualnością, więc rozwija się we własnym tempie. Rodzice czekając na pierwszy ząb u niemowlaka powinni raczej skupić się na bacznej obserwacji. Najlepiej sprawdzać co jakiś czas jamę ustną dziecka, a najwięcej uwagi poświęcać dziąsłom. Jeśli zauważymy, że stały się one nabrzmiałe, a być może nawet zmieniły kolor, wówczas możemy być pewni, że okres ząbkowania właśnie się u naszego malucha rozpoczyna.

Jak ulżyć dziecku podczas ząbkowania?

Skoro wiemy już, kiedy pierwsze zęby u niemowlaka zaczynają się wyżynać, wówczas warto także wiedzieć, w jaki sposób można naszemu maluchowi pomóc w bólu. Z pewnością ząbkowanie nie jest dla niego najprzyjemniejsze, jednak na szczęście cały proces, dający dolegliwości bólowe będzie trwał jedynie kilka dni. Rodzice mogą jednak maluchowi mocno pomóc. Wystarczy jedynie, że wyposażą się w silikonową nakładkę z wypustkami, którą zakłada się na palec. Przy jej pomocy będzie można wykonać masaż dziąseł u dziecka, a jednocześnie sprawić, że nieco zniknie opuchlizna i przekrwienie. Kolejnym sposobem na to, by pomóc dziecku w miarę bezboleśnie przejść przez okres ząbkowania, jest przemywanie jamy ustnej wywarami ziołowymi. Najlepiej sprawdzi się w tym celu napar z szałwii lekarskiej lub z rumianku. Zwykle rośliny te wykazują silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, a z racji tego, że są one naturalne, nie stanowią żadnego zagrożenia dla niemowlęcia.

Zobacz też:  Recepta 24h – jak działają szybkie wizyty online?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też