L4 w ciąży – wszystko co warto wiedzieć

Marcelina
l4 w ciąży

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale sklepbabyland.pl

L4 w ciąży to temat, którym powinny zainteresować się wszystkie kobiety. Nawet jeśli obecnie nie spodziewają się one dziecka, w sytuacji podjęcia decyzji o zajściu w ciążę warto znać możliwości i przywileje jakie przysługują przyszłej mamie. Obecne czasy są bardzo zabiegane, a kobiety stawiają na rozwój i realizację zawodową. Przez to nie wyobrażają sobie zrobienia przerwy od pracy w okresie ciąży, aktywnie pracują do praktycznie samego porodu i dopiero wtedy decydują się na urlop. Jak się okazuje, podczas ciąży kobieta może zdecydować się na zwolnienie lekarskie, które umożliwi odetchnięcie i skupienie się na sobie oraz dziecku. Warto skorzystać z tej możliwości i cieszyć się błogosławionym stanem w domowym zaciszu. W dzisiejszym artykule przedstawiamy jak przyszłe mamy mogą uzyskać zwolnienie, jakie da im ono przywileje, a także odpowiadamy czy istnieją limity wyznaczające maksymalne okresy przebywania na zwolnieniu podczas ciąży.

Jak można uzyskać L4 w ciąży?

L4 w ciąży jest zaświadczeniem podobnym do zwolnienia generowanego podczas choroby. Można je uzyskać odwiedzając lekarza, który po odpowiednich badaniach i wywiadzie podejmie decyzję o zasadności wystawienia L4. Okazuje się, że w tej sprawie można zgłosić się nie tylko do prowadzącego ciążę ginekologa, ale do jakiegokolwiek innego specjalisty upoważnionego do generowania zwolnień. Podstawą jest sprawdzenie, że pacjentka naprawdę spodziewa się dziecka. Można dokonać tego poprzez przeprowadzenie badania USG lub przedstawienie wcześniej otrzymanego wydruku. Proces wystawiania zwolnienia jest bardzo szybki. W dodatku, dzięki elektronicznej formie, gotowe zaświadczenie jest dostępne na koncie pacjentki zaraz po wprowadzeniu przez lekarza danych do systemu.

Zobacz też:  Jakie kapcie będą najlepsze do przedszkola?

Czy informowanie pracodawcy o ciąży jest obowiązkowe?

Wiele pracujących kobiet zastanawia się, czy będąc z ciąży są one zobligowane do poinformowania o tym fakcie swojego pracodawcę. Może mieć do w końcu wpływ na dalszą współpracę oraz jej wymiar. Jak się okazuje, prawo nie nakłada obowiązku informowania pracodawcy o ciąży, a także terminie rozwiązania. Pracownica może zatrzymać te informacje dla siebie lub dobrowolnie podzielić się nimi z przełożonym. Należy go jednak poinformować o swojej nieobecności przed planowanym L4 w trakcie ciąży lub urlopem macierzyńskim. W przypadku zwolnień lekarskich, system działa w pełni automatycznie, dzięki czemu wystawione przez lekarza zaświadczenie o niezdolności do podjęcia obowiązków pracowniczych zostaje samoczynnie wysłane nie tylko do pacjentki, której dotyczy, ale także jej pracodawcy. By zachować przyjazne relacje i otwarty kontakt na dalsze lata współpracy, warto także osobiście z nim porozmawiać. Nie jest to obowiązkiem ciężarnej kobiety, ale pozwala na zachowanie życzliwych stosunków.

Czy podczas L4 w ciąży kobiecie przysługują jakieś przywileje?

L4 w ciąży niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego kobiety spodziewające się dziecka powinny je rozważyć. Przede wszystkim zwolnienie w tym okresie umożliwia całkowite i kompleksowe skupienie się na sobie i dziecku. Decydują się na nie, kobieta będzie mogła odpoczywać, cieszyć się błogosławionym stanem i obserwować swój organizm. Praca nie będzie stanowić ograniczeń do odbywania wizyt i niezbędnych badań, ponieważ przyszła mama będzie dostępna przez cały dzień. Ponadto zredukuje poziom stresu, który często towarzyszy pracy zawodowej. Oprócz bezcielesnych korzyści, kobiecie w ciąży przysługują również materialne przywileje. Na czas trwania urlopu zachowuje ona prawo do stałych wypłat. Mają one nieco niższą wartość od standardowego wynagrodzenia, jednak co ważne, są regularne i stanowią stały dopływ środków do życia. Wynagrodzenie chorobowe oblicza się jako 80% podstawy, czyli średniej wypłaty miesięcznej, którą oblicza się poprzez dodanie pensji z dwunastu ostatnich miesięcy i podzielenie przez ich liczbę.

Zobacz też:  O czym pamiętać na spacerze z psem i dzieckiem?

Czy istnieją limity dni podczas których można na nim przebywać?

Limity dni wolnych od pracy, a tym samym wykonywania obowiązków pracowniczych określonych w umowie, są ściśle wyznaczone przez prawo pracy. W przypadku klasycznego urlopu chorobowego pracownikowi należą się 182, które może spędzić na zwolnieniu lekarskim. Po przekroczeniu tej liczby traci on prawo do zasiłku. Wiele osób zastanawia się, czy przepisy stanowią tak samo w sytuacji, gdy chorą jest ciężarna. Okazuje się, że występuje tutaj znaczna różnica. Kobiety spodziewające się dziecka mają prawo do dłuższego zwolnienia lekarskiego. Może ono mieć maksymalnie 270 dni. Jest to odpowiednik dziewięciu miesięcy, które dziecko spędzi w łonie matki. Tak więc, przyszła mama ma możliwość urlopu chorobowego nawet podczas całego okresu trwania ciąży. Jest to wspaniała wiadomość dla kobiet, które zmagają się ze złym samopoczuciem podczas ciąży lub komplikacjami.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też