O czym pamiętać na spacerze z psem i dzieckiem?

Marcelina

Jak zorganizować spacer, jeśli pod twoją opieką jest nie tylko pies, ale też dziecko? Wbrew pozorom to nic trudnego, wystarczy odpowiednie przygotowanie, abyście wszyscy cieszyli się aktywnością w plenerze! Sprawdź nasz poradnik!

Aktywność fizyczna, szczególnie na świeżym powietrzu, to ważny element zdrowego trybu życia zarówno człowieka, jak i psa. Wiosenna pogoda sprzyja długim spacerom, jednak wiele świeżo upieczonych mam obawia się swoich pierwszych wyjść z pupilem i dzieckiem. W artykule wyjaśnimy, kiedy zacząć przygotowania do wspólnych wędrówek i opowiemy o tym, jak powinny przebiegać. Wskażemy też pomocne akcesoria, które zwiększą wasz komfort i bezpieczeństwo. 

Zacznij od małych kroków!

Jeśli spodziewasz się dziecka, a w twoim domu już jest pies, najlepiej od razu zacząć przygotowania. Chodzenie przy nodze to podstawowa umiejętność, której powinieneś nauczyć swojego czworonoga. Jak zacząć? Przede wszystkim zaopatrz się w dobrej jakości szelki w zaufanym sklepie zoologicznym, takim jak np. Zoopers. W jego asortymencie znajdziesz modele dedykowane dla piesków sprawiających problemy podczas spacerów. Odpowiedni krój szelek nie tylko pomoże skorygować niepożądane zachowania, ale też lepiej zabezpieczy czworonoga przed ewentualną ucieczką.

Gdy twój pupil zacznie chodzić przy nodze, przejdź do oswajania go z wózkiem dziecięcym. To przedmiot, który u wielu psów wywołuje strach, dlatego warto przyzwyczajać do niego pupila jeszcze zanim udacie się na wspólny spacer. 

Zacznij od ustawienia wózka w domu i nagradzaj czworonoga za każdym razem, kiedy przestanie lękowo reagować na przedmiot. Jeśli będzie na niego szczekać, absolutnie nie krzycz na psa! To tylko sprawi, że będzie nieprzyjemnie go kojarzyć.

Zobacz też:  Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone? Najlepsze sposoby

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Jak o nie zadbać podczas spaceru?

Wiosenna pogoda sprzyja nie tylko długim spacerom, lecz również największemu natężeniu występowania kleszczy. To pasożyty, które mogą wywoływać niebezpieczne choroby nie tylko u psów, ale również u ludzi, dlatego zabezpieczenie się przed ich ukąszeniem powinno być priorytetem. Zwierzaki ze względu na swoją budowę mają najbliższy kontakt z tymi pajęczakami, w związku z czym są najbardziej narażone na ugryzienia. 

Na rynku jest wiele preparatów działających odstraszająco na kleszcze. Jak wybrać najlepszy? Przede wszystkim należy kupować produkty znanych i renomowanych firm. Obroża przeciwkleszczowa Foresto wyprodukowana przez niemiecką firmę Bayer to preparat, który od wielu lat jest stosowany z powodzeniem przez opiekunów psów. Jej cena jest nieco wyższa niż w przypadku produktów mniej znanych firm, ale w zamian za to otrzymasz aż 7-8 miesięcy ochrony i wyjątkowo wysoką skuteczność działania. Pamiętaj, że ze względu na ocieplenie klimatu kleszcze przestały być jedynie sezonowym problemem. W większości regionów Polski występują one przez cały rok i cały czas stanowią zagrożenie dla zwierzaków i ludzi.

Akcesoria, które ułatwią spacer z psem i dzieckiem

Poza dobrze dobranymi szelkami niezbędne jest posiadanie odpowiedniej smyczy. Jej minimalna długość powinna wynosić przynajmniej 3 metry i w przypadku spacerów z dzieckiem najlepiej nie wybierać dłuższych. Na rynku dostępne są różnego rodzaju smycze dla psów, dostosowane do potrzeb ich właścicieli. Warto zainwestować w produkt wysokiej jakości, by mieć pewność, że nie ulegnie zniszczeniu. Urwany karabińczyk potrafi przysporzyć niemałych problemów, jeśli pies nie jest przywoływalny lub spacerujecie w mieście. Najlepiej sprawdzają się tradycyjne smycze nylonowe. Są trwałe, łatwo się je czyści i można szybko manipulować ich długością.

Innym niezwykle przydatnym akcesorium jest pas biodrowy. Możesz przypiąć do niego smycz oraz saszetkę ze smakołykami i mieć wolne ręce, co jest niezwykle przydatne, kiedy pod twoją opieką jest też maluszek. Jeśli twojemu psu zdarzają się nagłe pociągnięcia, dobierz do niego linkę z amortyzatorem. Zniweluje on gwałtowność psich odruchów, a może nawet pozwoli uniknąć ci upadku.

Zobacz też:  Dziecięca złość – jak wspierać dziecko w trudnych emocjach?

Spacer z psem i dzieckiem – doskonała aktywność dla całej rodziny!

Chociaż spacer z psem i dzieckiem na początku może wydawać się trudnym zadaniem, wystarczy odpowiednio się do niego przygotować, by stał się doskonałą rozrywką dla wszystkich członków rodziny. Nie staraj się wszystkiego zrobić od razu, na początku daj czas sobie, dziecku i psu, by przyzwyczaić się do nowej sytuacji.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też