Co na obiadek dla niemowlaka i rocznego dziecka – poznaj słoiczki dla niemowląt

Marcelina
Co na obiadek dla niemowlaka i rocznego dziecka – poznaj słoiczki dla niemowląt

Rodzice doskonale wiedzą, że dieta niemowląt i małych dzieci ma ogromne znaczenie dla ich zdrowia oraz prawidłowego rozwoju. Przygotowanie pożywnego śniadania, szybkiej przekąski czy zdrowego obiadku dla niemowlaka wymaga jednak przynajmniej podstawowej wiedzy o składnikach pokarmowych potrzebnych maluchom na poszczególnych etapach rozwoju. Jak skomponować wartościowy obiad dla rocznego dziecka? Jakie dania są odpowiednie dla niemowląt w poszczególnych miesiącach życia? Poznaj nasze wskazówki i propozycje.

Obiadek dla niemowlaka dopasowany do wieku

Wartościowy i dobrze skomponowany obiadek dla niemowlaka jest jednym z najważniejszych posiłków w ciągu dnia. Jego skład i konsystencja powinny być dopasowane do potrzeb i możliwości malucha w kolejnych miesiącach życia – dania dla niemowlaka w pierwszych tygodniach rozszerzania diety będą znacząco różnić się od obiadu dla rocznego dziecka:

  • dania po 5. miesiącu – dobrym pomysłem na obiadki dla niemowlaka zaczynającego rozszerzanie diety jest puree warzywno-mięsne lub warzywno-rybne, np. marchewka z ziemniaczkami i łososiem lub dynia z indykiem
  • dania po 7. miesiącu – mogą zawierać wartościowe zboża oraz niewielkie cząstki ułatwiające naukę gryzienia, np. risotto z brokułami i królikiem
  • dania po 9. miesiącu – czas na pełnowartościowe posiłki zawierające warzywa, zboża oraz źródła białka, np. kluseczki z pomidorami i cielęciną
  • dania po 11. miesiącu – są kontynuacją przygody z nowymi smakami i konsystencjami. Powinny zawierać węglowodany, zdrowe tłuszcze i białko w odpowiednich proporcjach, np. kasza bulgur z warzywami, cieciorką i wołowiną.

Wszystkie naszepropozycje obiadków dla niemowlaka zawierają mięso lub ryby, które są dobrym źródłem żelaza. Nie bez powodu – eksperci zalecają, by w diecie każdego dziecka po 6. miesiącu znajdowały się pokarmy bogate w ten pierwiastek. Pozwala to zminimalizować ryzyko rozwinięcia się u malucha anemii po wyczerpaniu się jego prenatalnych zapasów żelaza.

Zobacz też:  Nauka przez zabawę. Poznaj zabawy, które uczą

Sprawdź, jak prawidłowo komponować dania dla niemowląt i małych dzieci.

Obiad dla rocznego dziecka

Po pierwszych urodzinach, dziecko zazwyczaj potrafi już sprawnie gryźć i przełykać jedzenie, dlatego świetnie radzi sobie nawet ze sporymi kawałkami pokarmów. Stałymi elementami jego diety powinny być zboża, chude mięso i ryby morskie będące źródłem nie tylko żelaza, lecz także jodu – pierwiastka niezbędnego do prawidłowego rozwoju poznawczego. Większą część talerza malucha powinny zajmować warzywa i owoce – doskonałe źródło witamin. Z takich składników z powodzeniem można już skomponować wiele wariantów pełnowartościowych dań, które zapewnią dziecku prawidłowy wzrost i rozwój oraz dostarczą dawki energii niezbędnej do codziennego odkrywania świata.

Najnowsze zalecenia mówią, że obiad dla rocznego dziecka może przypominać posiłki rodziców. Nie znaczy to jednak, że powinien być identyczny – dania dla dorosłych często zawierają zbyt duże ilości soli, a sposób ich obróbki (np. smażenie) nie jest odpowiedni dla roczniaka. Zdecydowanie lepszym wyborem będą potrawy delikatnie gotowane na parze z tylko minimalnym dodatkiem soli oraz przygotowane na bazie bezpiecznych składników pochodzących z pewnego źródła.

hipp co na obiadek dla niemowlaka fot3

Czy to oznacza, że maluch powinien jeść zupełnie inne potrawy niż jego rodzice? Absolutnie nie! Posiłki dla roczniaka mogą być zdrowszą wersją tego, co znajduje się na talerzu dorosłych. Jeśli często jadacie dania kuchni włoskiej, możesz zaproponować dziecku gotowe słoiczki HiPP, np. Spaghetti Bolognese BIO.

Słoiczki dla dzieci – wartościowe dania dla niemowlaka i roczniaka

Gotowe słoiczki dla dzieci są prostym i wygodnym sposobem na zapewnienie maluchowi zdrowego posiłku, który jest dopasowany do jego potrzeb żywieniowych. Skład dań dla niemowląt jest opracowywany przez ekspertów w dziedzinie żywienia, a jakość składników używanych do ich produkcji regulowana jest przez normy prawne oraz podlega ścisłym kontrolom. Dzięki temu rodzice zyskują pewność, że ich maluch otrzymuje odpowiednio zbilansowane danie, które w dodatku jest w pełni bezpieczne i nie zawiera żadnych szkodliwych lub zbędnych substancji.

Zobacz też:  Jaki prezent dla dziecka na gwiazdkę kupić?

Dodatkową zaletą jest łatwa dostępność słoiczków dla dzieci oraz ich spory wybór – z powodzeniem możesz każdego dnia podawać dziecku inny rodzaj mięsa, warzyw czy zbóż, dbając o różnorodność jego diety, a co najważniejsze – unikając monotonii i żywieniowej nudy.

Słoiczki dla niemowląt – jak podać je dziecku?

Mimo że podanie dziecku gotowego dania ze słoiczka wydaje się banalnie proste, to warto za każdym razem stosować się do kilku ważnych zasad:

  • przed podgrzaniem słoiczka upewnij się, że jego wieczko jest wklęsłe, a termin przydatności do spożycia nie minął
  • nie podgrzewaj zakręconego słoiczka w kuchence mikrofalowej
  • jeśli wiesz, że dziecko nie zje całej zawartości słoiczka, podgrzej tylko odpowiednią porcję, a resztę przechowuj w lodówce przez 1-2 dni
  • przed podaniem dania wymieszaj je i sprawdź jego temperaturę – powinno być lekko ciepłe
  • nie podgrzewaj ponownie i nie podawaj dziecku niezjedzonego wcześniej dania, które miało kontakt ze śliną.

Dzięki przestrzeganiu tych reguł Twój maluch zawsze dostanie w pełni bezpieczne i zdrowe danie, a Ty przygotujesz je i podasz w kilka chwil. Aby gotowe danie jak najlepiej odpowiadało na potrzeby żywieniowe Twojej pociechy, sprawdź, jak wybierać i prawidłowo przechowywać słoiczki dla dzieci.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też