Jak zachęcić dziecko do kreatywności? Zestawy kreatywne dla najmłodszych

Marcelina
zestawy kreatywne

Pobudzają i rozwijają wyobraźnię dzieci, zachęcają do eksperymentowania i poznawania świata. Są także sposobem na dobrą, wielogodzinną zabawę. Poznaj moc zestawów kreatywnych dla najmłodszych i wybierz najlepszy dla swojej pociechy!

Wszelkiego rodzaju wyklejanki, zdrapywanki, zestawy artystyczne z brokatem, koraliki do nawlekania, biżuteria do samodzielnego wykonania to tylko kilka przykładów zestawów kreatywnych. Ich zadaniem jest rozwijanie zdolności manualnych i plastycznych, budzenie zmysłu artystycznego. Tego rodzaju zabawki zostały stworzone w myśl teorii „nauka przez zabawę”. Dzięki nim zajmiesz dziecko i zagwarantujesz mu doskonałą rozrywkę, a jednocześnie w prosty sposób pomożesz mu zdobyć nowe umiejętności.

Zestawy kreatywne dla każdego dziecka

W ofercie producentów bez problemu znajdziesz zestawy kreatywne dla chłopców i dziewczynek w różnym wieku. Wybierzesz zestaw, który pomoże usprawnić koordynację wzrokowo-ruchową i pozwoli wzmocnić rączki, a także zwiększy pewność chwytu czy przygotuje do pisania. Z zestawami przeprowadzicie eksperymenty, dzięki którym twoje dziecko zacznie poznawać świat. Zabawki tego rodzaju umożliwiają też rozwijanie talentów. 

Zestawy kreatywne pokazują maluchom, że są w stanie tworzyć własne dzieła, co rodzi w nich pewność siebie i radość z pracy twórczej. Rolą rodziców jest wspieranie dzieci i pokazywanie im, że mogą stać się kim tylko zechcą – artystą, wynalazcą, konstruktorem, naukowcem. Zakup kreatywnego zestawu staje się także okazją do wspólnej zabawy i nauki, ciekawego spędzania czasu. Takie zabawki są doskonałym pomysłem na oryginalny i pomysłowy prezent. 

Zestaw kreatywny – jaki wybrać?

Na rynku znajdziesz mnóstwo różnego rodzaju zestawów kreatywnych, dlatego nic dziwnego, że możesz mieć wątpliwości, który wybrać. Kieruj się kilkoma najważniejszymi zasadami – przede wszystkim liczy się wiek dziecka, dla maluchów nieodpowiednie będą zestawy zawierające małe elementy. Na pewno wiesz, w co lubi bawić się twój maluch, po jakie zabawki sięga – uwielbia malować, a może woli układać klocki lub puzzle? Jeśli zaobserwujesz, że pociecha ujawnia jakieś predyspozycje i ma konkretne zainteresowania, zaproponuj dziecku zestaw idealnie dopasowany.

Zobacz też:  Najczęstsze problemy z włosami po porodzie. Jak sobie z nimi radzić?

Jakie zestawy są najpopularniejsze i co chętnie kupują rodzice? To przede wszystkim:

 • zestawy do ozdabiania; 
 • mozaiki diamentowe;
 • zestawy do malowania po numerach;
 • zestawy do samodzielnego tworzenia biżuterii np. bransoletek;
 • wyklejanki i zdrapywanki;
 • origami;
 • papierowe przeplatanki;
 • zestawy do produkcji mydełek;
 • zestawy do wykonania maskotki;
 • naklejki do dekorowania lub kredki do malowania buzi;
 • zestawy do wyszywania lub szydełkowania;
 • magnetyczne układanki.

To zaledwie garść inspiracji. Warto również zwrócić uwagę na książki zawierające zestaw różnego rodzaju zadań, dzięki któremu dziecko ćwiczy umiejętność analitycznego i logicznego myślenia. Nie można zapomnieć o ponadczasowych układankach, które doskonale ćwiczą sprawność manualną i uczą cierpliwości.

O czym pamiętać, wybierając zestawy kreatywne?

Zestawy kreatywne mają rozwijać dzieci. Musisz jednak pamiętać, że monotonia i rutyna mogą odnieść wręcz przeciwny skutek do zamierzonego. Nie kupuj więc wciąż takich samych zestawów, nie każ dziecku ciągle kolorować lub wyklejać. Postaw na różnorodność. Zadbaj, by od najmłodszych lat dostarczać mu bogactwa bodźców (oczywiście nie przesadzając!) i nie pozwól dziecku się nudzić. Tu niezbędna jest twoja własna kreatywność. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby chłopcy nawlekali koraliki i robili bransoletki, a dziewczynki stworzyły tor wyścigowy dla samochodów. Niech przyświeca ci zasada: dziś puzzle, a jutro glina! 

Pamiętaj także o bezpieczeństwie swojego malucha. Zawsze dobieraj zestawy odpowiednio do wieku, a najlepiej towarzysz dziecku, gdy będzie eksperymentować lub bawić się małymi elementami. Zestawy kreatywne mają zapewnić dobrą zabawę, a przy okazji czegoś nauczyć, dlatego zadbaj, aby spełniły swoją funkcję! Wiedz również, że kreatywność warto ćwiczyć w każdym wieku. Dołącz do swojej pociechy i razem z nią rozwijaj swoje zdolności!Zobacz także:
Zobacz też:  Urządzamy domowe biuro. Biurko z regałem w roli głównej.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też