Jak zmniejszyć ślad węglowy – proste i skuteczne porady

Marcelina
jak zmniejszyć ślad węglowy

Czym jest ślad węglowy i skąd się bierze?

W wyniku produkcji oraz użytkowania wszelkich towarów i usług emitowane są gazy cieplarniane. Przekłada się to bezpośrednio na ślad węglowy, który pozostawia każdy z nas, kupując ubrania, podróżując, czy nawet zwyczajnie spożywając posiłek. 

Przykładowo: podczas produkcji wołowiny emitowane jest około 60kg dwutlenku węgla na kilogram wytworzonego mięsa, podczas gdy produkcja kilograma wieprzowiny pozostawia po sobie 7kg, zaś drób jedynie 6kg. 

Dlaczego to takie ważne?

Większa emisja gazów cieplarnianych przyczynia się do szybszych zmian klimatycznych i ocieplenia klimatu, co ma katastrofalny wpływ na naszą planetę. Każdy z nas może dołączyć do zmniejszenia śladu węglowego i przyczynić się tym samym do poprawy naszego klimatu. Nie wymaga to nawet wielkiego wysiłku z naszej strony.

Jak obliczyć swój ślad węglowy?

Aby skutecznie zmniejszyć ślad węglowy jaki pozostawiamy, ważna jest świadomość tego, jaki wielki on jest aktualnie. Możemy obliczyć dzisiaj ślad węglowy dla każdego produktu oraz każdej usługi.

Jak zmniejszyć swój ślad węglowy?

Zmniejszenie swojego śladu węglowego nie wymaga z naszej strony zbyt wielkiego wysiłku. W większości przypadków jest to jedynie kwestia naszej świadomości i zdrowych nawyków.

Nawet niewielka zmiana naszych przyzwyczajeń, może przełożyć się na bardzo pozytywne skutki w dłuższej perspektywie. Nie tylko zadbamy o środowisko, ale nawet i o własne zdrowie.

Żywność

Niezaprzeczalnie najwięcej wpływu na nasz ślad węglowy mają nasze nawyki żywieniowe.

  • Ogranicz jedzenie mięsa – pamiętaj, że produkcja wołowiny pozostawia po sobie ogromne ilości dwutlenku węgla. Zastanów się, czy może nie lepiej sięgać po drób, albo nawet i warzywa. Urozmaicisz w ten sposób swoją dietę, a może nawet odkryjesz nowe smaki.
  • Nie marnuj żywności – wiele osób wraca z zakupów z pełnymi torbami rzeczy, które często lądują potem w śmietniku, nie do końca lub nawet w ogóle nie użyte. Kupuj tylko to, czego aktualnie potrzebujesz.
  • Zabieraj ze sobą torby wielokrotnego użytku – nie musisz przy każdych zakupach pakować warzyw lub owoców w jednorazowe reklamówki. Wiele sklepów oferuje zakup toreb wielokrotnego użytku na warzywa lub owoce, które posłużą Ci bardzo długi czas.
  • Jedz produkty sezonowe i lokalne – zastanów się, o ile większy ślad węglowy zostawia produkcja truskawek, czy malin zimą w porównaniu do okresu letniego, czyli naturalnych dla nich warunków dojrzewania.
Zobacz też:  Urządzamy domowe biuro. Biurko z regałem w roli głównej.

Odzież

Kolejny element, bez którego nie możemy się obejść. Zwróć uwagę na to, co i gdzie kupujesz, a szybko dojdziesz do tego, jak zmniejszyć swój ślad węglowy.

  • Dbaj o swoje ubrania – może się to wydawać banalne i oczywiste, ale im większą wagę do tego przyłożysz, tym na dłużej zachowasz swoje ciuchy i rzadziej będziesz kupować nowe
  • Kupuj ubrania wyprodukowane w sposób odpowiedzialny – mogą to być produkty z oznaczeniami ekologicznymi lub pochodzące z recyklingu
  • Unikaj sieciówek odzieżowych – przeważnie wielki sieci odzieżowe nie dbają o produkcję ubrań w sposób ekologiczny. Jeśli masz wątpliwości, możesz się przyjrzeć danej firmie i dowiedzieć się, w jaki sposób produkowane są ich ubrania.

Energia i odpady

Przyjrzyj się uważnie swoim nawykom i zastanów się w jaki sposób możesz zmniejszyć swój ślad węglowy.

  • Segreguj odpady – śmieci, które zostały posegregowane i wyrzucone do odpowiednich kontenerów, generują o wiele mniej gazów cieplarnianych, niż w przypadku odpadów zmieszanych
  • Oszczędzaj wodę – bierz krótkie prysznice, zakręcaj wodę podczas mycia zębów lub rąk, w czajniku gotuj tylko tyle wody, ile aktualnie potrzebujesz. Nie musisz gotować całego litra wody, by zaparzyć jedną kawę czy herbatę.
  • Ogranicz zużycie prądu – odłącz nieużywane sprzęty elektryczne od prądu, nie pozostawiaj telefonu podpiętego do ładowarki, gdy jest już naładowany.
  • Zmniejsz ogrzewanie o 1°C – to mała zmiana, której nawet nie zauważysz, a będzie miała ogromne znaczenie dla Twojego śladu węglowego.

Podróżowanie

Kolejny prosty sposób, by zmniejszyć swój ślad węglowy.

  • przyjrzyj się jak często jeździsz samochodem – może częściej, niż jest to wymagane? Pomyśl, czy czasem nie lepiej wybrać się gdzieś rowerem lub komunikacją miejską
  • podróżuj pociągiem – nie musisz na wakacje pakować pełnego auta i jechać nim pół kraju nad morze. Podróż pociągiem może okazać się o wiele tańsza i korzystniejsza dla środowiska.
Zobacz też:  Woda toaletowa, mgiełka czy perfumy – co podarować na prezent urodzinowy dla przyjaciółki


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też