Jak walczyć z trądzikiem podczas ciąży? Sprawdzone sposoby na blizny 

Marcelina
Jak walczyć z trądzikiem podczas ciąży

Ciąża to piękny, lecz trudny czas. Wymaga ogromnego wysiłku fizycznego, a w organizmie zachodzi szereg zmian, które są konieczne do wydania na świat nowego człowieka. Sprawdź, jak zadbać o skórę i cieszyć się stanem błogosławionym! 

Przyczyny problemów skórnych w trakcie ciąży

W trakcie ciąży w organizmie zachodzi ogromna ilość zmian. Są to zarówno kwestie metaboliczne, jak i hormonalne. Mogą one wpłynąć na już posiadane schorzenia, ale także wywołać nowe. 

Skóra jest największym organem posiadanym przez człowieka. Z tego względu zmiany fizjologiczne związane z ciążą mogą się na niej odbijać. Wiele ciężarnych skarży się na trądzik zaskórnikowy, przebarwienia czy rozstępy. 

Na twarzy wielu kobiet w tym okresie pojawiają się charakterystyczne, ciemne plamy. Ich przyczyna nie jest do końca znana, wiadomo jednak, że na ich powstawanie wpływ ma promieniowanie UV. 

Najczęściej poruszaną kwestią zmian skórnych u ciężarnych są jednak rozstępy. Zmieniające się ciało powoduje bardzo szybkie rozciąganie się skóry. Wskutek czego może dojść do pojawiania się trwałych blizn. Warto jednak pamiętać, że jedynie w początkowym okresie są one bardzo widoczne. Po kilku miesiącach samoistnie jaśnieją i stają się prawie niezauważalne. 

Choroby skórne, które występowały jeszcze przed ciążą, w jej trakcie mogą się zarówno zaostrzyć, jak i wyciszyć. Trądzik u większości kobiet zanika na okres tych kilku miesięcy. Lecz w przypadku ciężarnych, które nigdy wcześniej nie zmagały się z problemami skórnymi, może wystąpić trądzik hormonalny. Czasem mówi się, że przyszłe matki córek są bardziej narażone na bolesne i uporczywe wypryski, zwłaszcza w II trymestrze. 

Zobacz też:  Jak rozpoznać łysienie plackowate u dzieci? Poznaj najczęstsze choroby skóry głowy

Czy trądzik w ciąży jest niebezpieczny?

Hormonalny trądzik występujący w ciąży może pojawić się już w pierwszych tygodniach. Zwykle obejmuje zarówno twarz, jak i plecy. Głównym winowajcą są zmieniające się poziomie androgenów. Męskie hormony w ciele kobiety mają zwykle określony, dość niski poziom. 

Natężenie prowadzi do pojawienia się lub zaostrzenia trądziku. Prawidłowy rozwój ciąży oraz dziecka wymaga także zmian w układzie odpornościowym. Dla zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa zmienia się równowaga komórek pomocniczych. 

Niestety skutkiem ubocznym tej sytuacji jest nadprodukcja potu oraz łoju. W połączeniu ze zmianami hormonalnymi skóra może pokryć się nieestetycznymi wypryskami. 

Jak dbać o cerę podczas ciąży? Co jest bezpieczne?

Częstym skutkiem ubocznym zmian zapalnych na twarzy są blizny po trądziku. Kluczowym sposobem na zminimalizowanie ryzyka ich powstania jest odpowiednia pielęgnacja, a także wcześnie wdrożone leczenie. 

Wiele ciężarnych zwleka z podjęciem kroków w zakresie wielu chorób i schorzeń. Częściowo jest to spowodowane obawą o dziecko, a częściowo może wynikać także z braku świadomości na temat zmian zachodzących w organizmie. Nie ma konieczności wszystkich uciążliwych objawów uznawać za naturalne i znosić je w ciszy. 

Skóra trądzikowa w ciąży może być pielęgnowana i leczona w sposób bardzo podobny do standardowego. 

Warto stosować delikatne oczyszczanie, nawilżanie oraz złuszczanie. Jedyne, o czym koniecznie należy pamiętać, to upewnienie się, czy dany preparat jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. 

Jakich zabiegów lepiej unikać przed porodem?

Prawidłowo przebiegająca ciąża jest stanem naturalnym, lecz nie oznacza to, że można robić w tym czasie wszystkie zabiegi. Chcąc cieszyć się relaksującym czasem i piękną skórą, warto dopytać kosmetologa lub lekarza. 

Nieodpowiednie są preparaty zawierające kwasy złuszczające. Nie zaleca się także zabiegów z wykorzystanie gorącej wody. Kobiety w ciąży powinny wyjątkowo dbać o ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. 

Zobacz też:  Pożyczka w rodzinie - co należy wiedzieć?

Pielęgnacja cery po porodzie 

Skóra i włosy podczas ciąży często stają się bujne, lśniące i bardzo promienne. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi. Po porodzie konieczne jest jednak wdrożenie starannej pielęgnacji. Świetnie sprawdzi się krem intensywnie nawilżający, serum z witaminą C oraz silny filtr UV. 



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też