Złość na dziecko – jak sobie z nią radzić?

Marcelina

Złość na dziecko może pojawić się nagle i niespodziewanie, w konsekwencji prowadząc do różnych nieprzyjemnych zachowań. Jak reagować na tego typu uczucia w zdrowy i niekrzywdzący dziecka sposób?

Złość należy do grona emocji powszechnie uważanych za negatywne. Często mówi się o konieczności jej ograniczania, co może wiązać się z jej tłumieniem. Nie jest to jednak zdrowa reakcja. Takie schematy mogą doprowadzić do nagłych wybuchów agresji, po nagromadzeniu się kilku frustrujących sytuacji. Dowiedz się, jak radzić sobie ze złością na dziecko w zdrowy sposób, który nikogo nie krzywdzi.

Dlaczego może pojawić się złość na dziecko?

Złość jest jedną z sześciu podstawowych emocji. Jako taka jest całkowicie naturalna i nie powinno się jej ignorować. Kojarzy się jednak z czymś złym i niepożądanym, dlatego często jest wypierana lub tłamszona. Wiele osób ma duże problemy z jej wyrażaniem i nie lubi jej odczuwać – co jest oczywiście całkiem zrozumiałe. Najbardziej niebezpieczna forma złości to jej nagłe wybuchy. Taka forma reakcji jest szkodliwa w każdego rodzaju relacjach, jednak może wyrządzić największe szkody przy wychowywaniu dziecka.

Złość na dziecko może być zaskakującym uczuciem dla rodzica i często budzi wyrzuty sumienia. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że odczuwanie każdej emocji jest całkowicie naturalne. Karcenie się za nie jest niezdrowe. Kluczem do własnego zdrowia i dobrych relacji jest umiejętność ich rozpoznawania i akceptowania.

Złość pojawia się, gdy:

  • twoje granice zostają naruszone;
  • nie jesteś w stanie zaspokoić swoich potrzeb;
  • coś zagraża twoim bliskim;
  • napotykasz trudności i przeciwności losu;
  • nie masz na coś wpływu;
  • twoje starania nie spotykają się z pożądanym rezultatem.
Zobacz też:  Dieta dla pracującej mamy - jaką najlepiej wybrać?

Warto zaznaczyć, że złość sama w sobie nie jest czymś negatywnym – dopiero reakcja na nią może mieć złe lub dobre konsekwencje. Ta emocja dodaje motywacji i energii, pojawia się po to, by dać ci siłę do rozwiązania problemu.

Jak radzić sobie ze złością? Psychoterapeuta online

Złość na dziecko zdecydowanie jest emocją trudną, a w dodatku zaraźliwą. Gdy czujesz przypływ frustracji na osobę, którą kochasz, może wprawić cię to w spore zakłopotanie i dyskomfort. Nie oznacza to jednak, że jesteś złą matką lub ojcem. Jako człowiek, masz prawo czuć każdą emocję, która się wewnątrz ciebie pojawia.

Jak radzić sobie ze złością na dziecko? W pierwszej kolejności postępuj następująco:

  • pozwól sobie rozpoznać w sobie uczucie i zrozumieć jego źródło;
  • weź kilka głębokich oddechów;
  • jeśli tylko to możliwe, postaraj się oddalić od dziecka, przynajmniej na krótką chwilę. Nie ignoruj złości, lecz nie daj się ponieść agresywnej reakcji. W tym celu potrzebujesz przynajmniej kilku sekund na ochłonięcie i uzyskanie bardziej trzeźwego osądu sytuacji;
  • jeżeli w wybuchu nakrzyczałeś na dziecko, przeproś je i przyznaj się do winy. Wytłumacz, jakie jego zachowanie spowodowało u ciebie taką reakcję. Rozmowa z dzieckiem jest bardzo ważna jako proces budowania większego zaufania. W ten sposób przyczynisz się też do większej dojrzałości emocjonalnej swojego dziecka. 

Nie bój się sięgać po wsparcie osób trzecich. Świadomość tego, że wszystko wcale nie musi być wyłącznie na twojej głowie, może być bardzo odświeżająca i budująca. Na stronie https://sensly.com/ znajdziesz dostęp do bezpośredniej i szybkiej pomocy wielu wyszkolonych specjalistów. Psychoterapeuta online pomoże ci zadbać o własne zdrowie psychiczne, lepsze relacje z bliskimi i z samym sobą. 

Pamiętaj, że aby pomóc swojemu dziecku i zapewnić mu jak najlepsze wychowanie, najpierw musisz zadbać o siebie. Dzieci chłoną wszystko, co widzą dookoła siebie. Dlatego tak ważne jest to, aby rodzic stanowił dla nich dobry przykład i wsparcie. 
Złość na dziecko jest jak najbardziej zrozumiała i wcale nie jest czymś złym. Gdy się pojawi, musisz jednak potrafić sobie z nią poradzić w sposób, który nie będzie krzywdzący dla twojego malucha. Twoja dojrzałość emocjonalna, umiejętność przyznawania się do błędów oraz komunikowanie uczuć będą miały tylko pozytywne skutki na twoim dziecku. Oczywiście, nie zawsze jest to tak proste. Psychoterapeuta online pomoże ci w tym procesie – bowiem radzenie sobie ze złością to umiejętność, którą należy nieustannie ćwiczyć.

Zobacz też:  Catering dietetyczny dla kobiet w ciąży - tak, czy nie?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też