Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym – o czym musisz pamiętać?

Marcelina
powrót po macierzyńskim do pracy

Oczywiście, że powrót do pracy po macierzyńskim może być bardzo trudny. Dla mamy łączy się on z podjęciem wielu ważnych decyzji i z zostawieniem dziecka pod czyjąś opieką. Podpowiemy Ci, co musisz wiedzieć, żeby wrócić do pracy bez niepotrzebnego stresu.

Kiedy będziesz gotowa!

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym to ogromne wyzwanie. Czasami bywa ono bagatelizowane przez osoby, które same nie mają dzieci i nie są w stanie wyobrazić sobie, jak ogromny stres odczuwa mama, która po kilku miesiącach lub nawet kilku latach ma zostawić dziecko pod czyjąś opieką i na nowo wdrożyć się do pracy zawodowej. Dlatego bardzo ważne jest to, by powrót do pracy po urlopie wychowawczym miał miejsce dopiero wtedy, kiedy Ty i dziecko jesteście na to gotowi. To bardzo ważne, by nie przyspieszać naturalnego biegu rzeczy. Niektóre mamy są gotowe do pracy już w kilka tygodni po porodzie, a inne mogą nie być gotowe nawet po kilku latach. To kwestia bardzo indywidualna. Podobnie jest z dziećmi – są maluchy, które świetnie radzą sobie już w żłobku oraz takie, które nie chcą chodzić do zerówki i każda rozłąka z rodzicami okupiona jest ogromnymi łzami. By uniknąć stresu najlepiej jest po prostu poczekać na odpowiedni moment lub znaleźć pracę, którą można wykonywać w domu. 

Powrót do pracy po wychowawczym – sprawdź swoje prawa

Zanim zdecydujesz się na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, powinnaś dobrze sprawdzić swoje prawa. Upewnij się, jak mają wyglądać Twoje obowiązki służbowe i w jakich godzinach będziesz pracować. Powinnaś mieć pewność, że Twoje dziecko będzie miało opiekę przez cały czas Twojej nieobecności. W zależności od tego, w jakiej sytuacji aktualnie się znajdujesz, mogą przysługiwać Ci dodatkowe prawa, które mają ułatwić Ci powrót do pracy. Wśród nich do najważniejszych można zaliczyć prawo do dodatkowej przerwy dla matek karmiących piersią. Często jest ono realizowane w takiej formie, że matka wychodzi z pracy godzinę wcześniej, by mogła iść do domu i nakarmić swojego malucha. Matki dzieci do lat czterech nie powinny też mieć przydzielanych dyżurów nocnych i całodobowych, choć zdarzają się sytuacje, w których mamy godzą się na to, by je brać.

Zobacz też:  Zwolnienie pracownicy w ciąży - czy jest legalne?

Poproś o czas na wdrożenie

Przed powrotem do wykonywania zadań służbowych dobrze jest poprosić pracodawcę o dodatkowy czas niezbędny do ponownego wdrożenia się do pracy. Jeśli przez rok lub dłużej nie chodziłaś do pracy, to najprawdopodobniej nie będziesz od razu gotowa do samodzielnej pracy na stanowisku, ale przyda Ci się przypomnienie reguł i zasad, które Cię na nim obowiązują. Jeśli Twój pracodawca sam nie zaproponuje Ci dodatkowego czasu potrzebnego do wdrożenia, to powinnaś sama o niego poprosić. To żaden wstyd, a pokaże, że traktujesz swój powrót do pracy po urlopie macierzyńskim bardzo poważnie i że chcesz się wykazać na swoim stanowisku odpowiednim profesjonalizmem.

Anna Lewandowska, żona znanego piłkarza Roberta Lewandowskiego, jest znakomitym przykładem na to, że po urodzeniu dwóch córek można wrócić do pracy – daje znać redaktor serwisu futbolica.pl

Nie wszystko na raz

Jeśli powrót mamy do pracy łączy się z tym, że dziecko ma po raz pierwszy trafić do przedszkola lub żłobka, to warto go trochę opóźnić. Pierwsze dni w przedszkolu są bardzo stresujące, podobnie jak pierwsze dni w pracy. Lepiej więc w miarę możliwości rozłożyć ten nerwowy czas na kilka tygodni. Wiele placówek dla dzieci wymaga też obecności rodziców podczas pierwszych dni malucha w ich przedszkolu. Są to dni adaptacyjne, które mają pomóc dziecku odnaleźć się w zupełnie nowej sytuacji. Podczas ich trwania rodzice zwykle czekają w szatni lub pomieszczeniu blisko sali, w której bawią się dzieci. Dzięki temu w razie potrzeby maluch szybko może się z nimi spotkać po to, by się uspokoić i wyciszyć. To wpływa na jego poczucie bezpieczeństwa. W tych dniach obecność mamy jest nieodzowna. Dlatego też najlepiej, gdy ona sama wraca do pracy dopiero gdy jej dziecko jest już wdrożone w przedszkolne życie i jest gotowe do tego by spokojnie i bez strachu zostać z nowymi opiekunami.

Zobacz też:  Jak założyć działalność i pracować z domu?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też