Dziecięca złość – jak wspierać dziecko w trudnych emocjach?

Marcelina

Coraz więcej mówi się o tym, że złość jest takim uczuciem jak wszystkie inne i że nie powinno się jej hamować ani tłumić. W przypadku dzieci takie emocje mogą być jednak trudne, zarówno dla otoczenia, jak i dla nich samych. Dowiedz się, jak możesz pomóc swojemu dziecku w tym obszarze i kiedy warto skorzystać ze wsparcia specjalisty.

Dobra złość… nie jest zła

Większość z nas była wychowywana w czasach, gdy wyrażanie złości (ale także samo jej odczuwanie) było postrzegane jako coś negatywnego. Dzieciom często zdarzało się słyszeć „nieładnie się tak złościć” albo że „złość piękności szkodzi”. Tym trudniej jest teraz uwierzyć, że według najnowszej wiedzy psychologicznej złość jest uczuciem, bez którego nie sposób normalnie funkcjonować. Jej odczuwanie jest wyraźnym sygnałem, że granice danej osoby zostały przekroczone, że czuje się ona niekomfortowo.

To ważne, by uświadomić to sobie szczególnie w przypadku dzieci. Zamiast tłumić złość u dziecka, lepiej skupić się na:

  • nauczeniu dziecka rozpoznawania pierwszych sygnałów złości, tak aby mogło zapobiec narastaniu trudnych emocji;
  • wypracowaniu strategii takiego radzenia sobie ze złością, które nie będzie krzywdzące dla innych;
  • oddziaływaniu na dziecko za pomocą własnego przykładu – warto mu pokazywać swoje sposoby na złość.

Czy złość u dziecka wygląda inaczej niż złość u dorosłych?

Kto kiedykolwiek był rodzicem dwulatka, ten wie, jaką reakcję może spowodować odmowa spełnienia życzenia dziecka – złości towarzyszy wówczas rzucanie się na podłogę, kopanie, uderzanie. Rodzicom starszych dzieci zdarza się słyszeć rzucone w złości: jesteś głupi, nie kocham Cię, wyprowadzę się stąd. Nie trzeba być ekspertem, by zauważyć, że złość u dziecka przejawia się zupełnie inaczej niż u dorosłych.

Zobacz też:  Jak zachęcić dziecko do kreatywności? Zestawy kreatywne dla najmłodszych

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że dzieci nie mają jeszcze odpowiednich kompetencji w wyrażaniu złości. Na wcześniejszych etapach robią to za pomocą swojego ciała, dopiero później pojawiają się takie umiejętności, które pozwalają wyrazić złość werbalnie. Warto też wiedzieć, co dzieje się w mózgu dziecka, które odczuwa złość. Według psychologów dziecięcych dziecko w takim stanie używa przede wszystkim starszych części mózgu (tzw. gadziego i ssaczego), odpowiedzialnych za emocje. Kora nowa, odpowiadająca za racjonalne myślenie, zostaje wówczas wyłączona. Można to porównać z trybem walki i ucieczki u dzikich zwierząt.

Kiedy warto zwrócić się po pomoc do specjalisty?

Silne emocje u dzieci są zazwyczaj czymś normalnym, co nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Są jednak sytuacje, gdy pomoc psychologa dziecięcego może pomóc wprowadzić do rodzinnej codzienności nieco więcej spokoju. Do specjalisty warto udać się zawsze, gdy niepokoi cię cokolwiek w zachowaniu dziecka, w szczególności gdy:

  • dziecko wyraża swoją złość w sposób agresywny – bije, gryzie, kopie członków rodziny lub rówieśników; problemem u starszych dzieci może być także agresja słowna;
  • brakuje ci kompetencji, by pomóc dziecku radzić sobie ze złością – to od bliskich dorosłych powinno ono uczyć się skutecznych, bezpiecznych strategii;
  • na problem wskazują nauczyciele i opiekunowie dziecka – osoby pracujące z nim zawodowo mogą zauważyć pewne niepokojące sygnały;
  • dziecko wpada w złość tak często i złości się tak intensywnie, że utrudnia to waszej rodzinie funkcjonowanie na co dzień.

Sensly – skorzystaj ze wsparcia dla siebie i swojego dziecka

Jeśli złość u dziecka jest dużym problemem, lepiej nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Umówienie się do psychologa dziecięcego od zaraz może jednak nie być łatwe. Po okresie pandemii u dzieci pojawia się coraz więcej zaburzeń, duże znaczenie ma też rosnąca świadomość rodziców.

Zobacz też:  Kilka pomysłów na domowe atrakcje dla dzieci

Co robić, by na wsparcie psychologa dziecięcego nie czekać miesiącami? Rozwiązaniem jest Sensly.com – platforma, na której skorzystasz z profesjonalnego wsparcia psychologicznego online. W ramach Sensly.com oferowane są także usługi psychologów dziecięcych. Na wizytę umówisz się nawet następnego dnia. Odpowiedniego specjalistę znajdziesz wyjątkowo łatwo dzięki filtrom wyszukiwarki – możesz w nich określić wiek dziecka, rodzaj problemu, a nawet nurt, w którym pracuje psycholog dziecięcy.

Skorzystaj z możliwości szybkiego wsparcia i znajdź spokój w relacjach z dzieckiem!



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też