Kiedy powiedzieć o ciąży w pracy?

Marcelina
kiedy poinformować pracodawcę o ciąży

To kiedy powiedzieć o ciąży w pracy nie jest łatwym zagadnieniem. Wokół tego tematu narosło wiele mitów. Czy rzeczywiście trzeba poczekać do 12 tygodnia ciąży? Czy warto zwlekać z poinformowaniem pracodawcy, czy może lepiej powiedzieć jak najszybciej?

Kiedy poinformować pracodawcę o ciąży – termin

Polski Kodeks Pracy nie podaje terminu, w jakim pracownica musi poinformować swojego pracodawcę o ciąży. Nie ma żadnego przepisu, który zmuszałby pracownika do tego, by pracodawca znał stan zdrowia jego pracownika. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli Twój szef nie wiedział, że jesteś w ciąży, to nie będziesz miała możliwości korzystania z praw, jakie przysługują ciężarnym. Jeśli więc chciałabyś jednak móc mieć te przywileje, to musisz po prostu przyznać się do ciąży. Tutaj powinnaś też pamiętać, że ciąża nie jest niczym złym, ani negatywnym, a Ty nie zrobiłaś nic złego zachodząc w nią. Twój pracodawca nie może więc być na Ciebie za to zły i nie może Cię w żaden sposób ukarać. Nie musisz wstydzić się tego, że jesteś w ciąży ani obawiać, że spotkają Cię z tego powodu jakieś przykre konsekwencje.

Zaświadczenie o ciąży

Jeśli zastanawiasz się jak powiedzieć szefowi o ciąży, to musisz wiedzieć, że nie ma on obowiązku uwierzyć Ci po prostu na słowo. Dowodem nie jest też zdjęcie USG, które w gruncie rzeczy może przecież należeć do innej osoby. By korzystać z przywilejów dla ciężarnej powinnaś przedstawić zaświadczenie od lekarza ginekologa. Zasady ich wystawiania zostały określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 roku w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. W tym samym dokumencie zamieszczono także dokładny wzór tego zaświadczenia. Twój lekarz z pewnością wie, jak powinno ono wyglądać, więc poinformowanie szefa o ciąży powinno być łatwiejsze.

Zobacz też:  Jak zostać influencerem będąc mamą?

12 tydzień ciąży – moment przełomowy

Jeśli zastanawiasz się, kiedy powiedzieć o ciąży w pracy, to musisz pamiętać, że nie ma jednego terminu. Jeśli boisz się wypowiedzenia, to jesteś przed nim chroniona od momentu potwierdzenia i poinformowania szefa o ciąży. Nie ma znaczenia czy zrobisz to w szóstym tygodniu, czy szesnastym. Co ważne, jeśli otrzymasz wypowiedzenie i podczas jego trwania okaże się, że jesteś w ciąży, to może ono zostać cofnięte. Jednak warunkiem jest to, że nie miałaś świadomości o ciąży. Jeśli o niej wiedziałaś i świadomie przemilczałaś ten fakt, to cofnięcie wypowiedzenia nie wchodzi w grę. 

Wiele mówi się o dwunastym tygodniu ciąży w kontekście zatrudnienia na czas określony. Jeśli jesteś zatrudniona na podstawie umowy na czas określony, który upływa przed zakończeniem ciąży, to może ona zostać automatycznie przedłużona do dnia rozwiązania. W tym kontekście to kiedy powiadomić pracodawcę o ciąży może być dość ważne, bo przedłużenie umowy jest ściśle związane z etapem ciąży, na którym w danym momencie jesteś. 

Przywileje dla ciężarnych

To jak poinformować pracodawcę o ciąży jest dużym wyzwaniem. Wiele kobiet obawia się jego negatywnej reakcji i zmiany dotąd uporządkowanego życia zawodowego. Musisz jednak pamiętać, że ciąża nie jest niczym złym, a Ty nie masz powodów do tego, by się wstydzić lub mieć do siebie pretensje. Warto, żebyś o ciąży powiedziała możliwie wcześnie po to, by korzystać z przywilejów dla ciężarnych. Dzięki nim będzie Ci łatwiej łączyć pracę z ewentualnymi ciążowymi dolegliwościami. Wśród przepisów, które regulują pracę kobiet w ciąży, musisz zwrócić uwagę na:

  • zakaz pracy w godzinach nocnych, 
  • 8-godzinny dzień pracy, 
  • zakaz wykonywania pracy szkodliwej,
  • ograniczenie pracy przy komputerze do 4 godzin dziennie.

Tutaj trzeba też zaznaczyć, że ograniczenie dnia pracy do 8 godzin nie może się łączyć ze stratami finansowymi. Ciężarna otrzymuje więc takie wynagrodzenie, jak przed skróceniem godzin pracy.

Zobacz też:  Zwolnienie pracownicy w ciąży - czy jest legalne?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też