Seks po porodzie — kiedy i jak można zacząć?

Marcelina
gra wstępna

Kwestia rozpoczęcie współżycia po porodzie to temat wzbudzający wiele wątpliwości. Młodzi rodzice mają obawy przed tym, na ile mogą sobie pozwolić by seks nie spowodował bólu lub dyskomfortu kobiety. Warto wiedzieć, czego się spodziewać i jak się przygotować.

Seks po porodzie – kiedy zacząć?

Kwestia czasu, jaki musi upłynąć po porodzie, by współżycie było możliwe, jest raczej indywidualna. Mówi się o 6-8 tygodniach w przypadku porodu naturalnego i o minimum 6 tygodniach w przypadku porodu przez cesarskie cięcie. Wiele jednak zależy od tego, jak przebiegł poród. Czy krwawienie z pochwy ustało, czy rany się zagoiły. Jeśli w czasie porodu doszło do pęknięcia lub nacinania krocza, czas może się wydłużyć. Należy też pamiętać o tym, by po prostu słuchać swojego ciała. Niektóre kobiety są gotowe na współżycie szybciej i czasem nawet mają ochotę na seks, jeszcze zanim rany się zagoją, a inne nie czują się gotowe, nawet gdy nie ma przeciwwskazań medycznych. Nie ma więc powodów do zmartwień, jeśli po upływie 8 tygodni od porodu wciąż nie ma się ochoty na pieszczoty. Niektóre młode mamy mają też po prostu gorszy nastrój spowodowany zmęczeniem, dodatkowymi obowiązkami i zmianami priorytetów. Seks po porodzie wymaga obopólnej zgody i dobrego samopoczucia. Jeśli problem braku chęci do współżycia wydaje się trwać zbyt długo i nie jest niczym uwarunkowany, to znaczy kobieta czuje się dobrze, rany się zagoiły, ale libido nie wróciło do normy, można skorzystać z pomocy seksuologa.

Seks po porodzie – rozmowa i zaufanie

Warto pamiętać, że gorszy nastrój i brak pewności siebie po ciąży nie są niczym szokującym. Kobieta, która kilka tygodni wcześniej urodziła dziecko, może mieć obawy przed współżyciem. Ciało zmieniało się przez 9 miesięcy i potrzeba trochę czasu, by po porodzie wrócić do sylwetki sprzed ciąży. Kobiety mają z tego powodu obawy, bo czują się mniej piękne, choć najczęściej jest to nieuzasadnione. Przecież zmiany są naturalne. Zdarzają się też obawy o zmiany w obrębie pochwy, zwłaszcza jeśli poród miał trudny przebieg. Do tego wszystkiego dochodzi zmęczenie i nadmiar obowiązków. Libido może być też obniżone przez laktację i wróci do normy dopiero, gdy gospodarka hormonalna się unormuje. To są czynniki powodujące gorsze samopoczucie, brak pewności siebie i dyskomfort. Niezastąpiona w takich sytuacja jest po prostu rozmowa. Budowanie zaufania to podstawa. Warto porozmawiać o obawach i lękach. Wielu kobietom niezmiernie pomaga akceptacja ze strony partnera. Dzięki rozmowie obawy mogą okazać się niepotrzebne, a po pierwszym współżyciu, gdy wątpliwości zostaną rozwiane, może być tylko lepiej. Wiele par twierdzi, że seks po porodzie sprawia im tyle samo radości co przed ciążą, a nawet więcej.

Zobacz też:  Dieta odchudzająca - jak sprawić by była skuteczna?

Przydatny okazuje się też odpoczynek. Jeśli partner, rodzina lub przyjaciele odciążą młodą mamę z obowiązków na jakiś czas, będzie miała chwilę, by zadbać o siebie, odpocząć i po prostu poczuć się lepiej. Zbyt często zapomina się, że młoda mama potrzebuje czasu dla siebie, choć zajmowanie się niemowlęciem przynosi jej wiele radości i satysfakcji.

Pierwsze współżycie po porodzie

Przyjmuje się, że pozycja wybrana na pierwszy seks po porodzie nie ma znaczenia, jeśli rany zostały odpowiednio wygojone. Warto jednak dla własnego komfortu zacząć od spróbowania z pozycjami, które charakteryzują się niezbyt głęboką penetracją. Są to na przykład: pozycja „na łyżeczkę”, „na jeźdźca”. W obu tych pozycjach to kobieta w dużej mierze kontroluje głębokość penetracji ułożeniem swoich bioder. Jeśli wszystko okazuje się być w porządku, nie ma dyskomfortu, można przejść do kolejnych pozycji.  

Pierwsze współżycie może okazać się bolesne, nawet jeśli odpowiednie zagojenie się ran zostało potwierdzone przez lekarza. Ból może być spowodowany nieodpowiednim nawilżeniem pochwy. Czas ciąży charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem estrogenów, który spada po porodzie i to może powodować suchość pochwy. Drugim powodem bywa po prostu laktacja. Potrwa trochę czasu, zanim gospodarka hormonalna wróci do normy, warto więc zadbać o odpowiednie nawilżenie. Należy też pamiętać, że nie można robić niczego wbrew sobie. Jeśli odczuwamy ból lub dyskomfort, można przerwać stosunek i spróbować czegoś delikatniejszego, na przykład pettingu. Warto słuchać własnego ciała.



Zobacz także:
Zobacz też:  Pożyczka w rodzinie - co należy wiedzieć?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też