Wypadanie włosów po ciąży – co warto wiedzieć?

Marcelina

Zdrowe i piękne włosy to jeden z kobiecych atrybutów, dlatego dbamy o nie na co dzień. Jednak zdarzają się momenty, że nie są one w najlepszej kondycji. Przekonaj się, czym jest spowodowane wypadanie włosów po ciąży? Dowiedz się także, gdzie zniknęły piękne i lśniące włosy z czasu ciąży? Poznaj skuteczne sposoby na ich pielęgnację po urodzeniu dziecka.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

W czasie ciąży kondycja włosów znacząco się poprawia, ponieważ stają się one mocne, lśniące i dość gęste. Wraz z porodem pojawiają się zmiany w kobiecym organizmie, które powodują wypadanie włosów po ciąży. To dość powszechny problem, z którym zmaga się wiele młodych mam. Wypadanie włosów wynika ze zmian zachodzących w gospodarce hormonalnej kobiety. Warto podkreślić, że w czasie ciąży poziom estrogenu rośnie. Natomiast po porodzie bardzo gwałtownie się obniża. Jest to główną przyczyną wypadania włosów, a rozpoczyna się mniej więcej trzy miesiące po urodzeniu dziecka. Proces ten może trwać nawet do pierwszych urodzin dziecka.

Najczęściej wypadanie włosów po ciąży jest niepokojące, jednak to naturalny proces. Wraz z ustabilizowaniem się hormonów w ciele kobiety proces wypadania włosów znacznie spadnie, a ich kondycja ulegnie znaczącej poprawie. O włosy należy dbać cały czas, dlatego w czasie ciąży również warto wykonywać choćby domowe zabiegi pielęgnacyjne. Stosowanie dobrze dobranych suplementów diety oraz odpoczynek także pozytywnie wpłyną na kondycję włosów. Zabiegi te warto kontynuować również po ciąży, aby włosy szybciej wróciły do dawnej kondycji.

Nadmierne wypadanie włosów, a ich właściwa pielęgnacja

O kondycję włosów oraz skóry głowy warto dbać przez cały czas. Natomiast szczególne wzmocnienie włosów warto zastosować po porodzie. Dlatego też pielęgnacja włosów po ciąży powinna obejmować dobrze zbilansowaną dietę oraz właściwie przeprowadzone zabiegi pielęgnacyjne. Warto zauważyć, że ciekawą propozycją są witaminy dla kobiet karmiących piersią. Zawierają one zestaw witamin i minerałów, które skutecznie wspierają proces wzrostu włosa oraz są bezpieczne dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Wśród wspomnianych substancji należy wymienić między innymi: foliany, żelazo, jod, miedź, cynk, biotynę, aminokwasy siarkowe i wiele innych.

Zobacz też:  3 najlepsze kierunki na wakacje z dziećmi

Dobrze wykonana pielęgnacja włosów powinna być delikatna. Dlatego odradza się farbowanie oraz trwałe ondulacje tuż po porodzie. Włosy warto czesać szczotką o delikatnym włosiu. Do mycia włosów warto wybrać delikatne naturalne szampony w kostce, które dodatkowo zawierają szereg nawilżających składników. Wielu specjalistów odradza także stosowanie ostrych spinek, gumek z metalowym łączeniem i tym podobnych produktów. Mogą one podrażniać skórę głowy, ale i uszkadzać delikatną strukturę włosa.

Łysienie po ciąży to proces, w którym kobieta traci włosy w większej ilości niż zwykle. W niektórych przypadkach pojawiają się niepokojące objawy, mianowicie widoczna staje się skóra głowy. Jednocześnie objętość włosów staje się mniejsza, dodatkowo stają się one bardziej: łamliwe, matowe i kruche. Należy pamiętać, że zjawisko to jest związane z trwającymi zmianami hormonalnymi po urodzeniu potomka. W ciągu roku gospodarka ta powinna się ustabilizować. Gdy wypadanie włosów nie ustępuje należy udać się do specjalisty, który rozpocznie diagnostykę. W tym celu zazwyczaj zleca się szereg badań laboratoryjnych, które w większości przypadków pozwalają szybko zidentyfikować problem zdrowotny. Dzięki temu bez zbędnej zwłoki można rozpocząć właściwe leczenie.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też