Ile kosztuje opiekunka do dziecka?

Marcelina
ile kosztuje opiekunka do dziecka

Warunki i tryb życia coraz częściej wymagają od nas podjęcia kroków takich, jak zatrudnienie opiekunki dla dziecka. Coraz więcej ludzi decyduje się na życie z dala od rodziny, zwłaszcza, pochodząc z małego miasta lub wsi i wyjeżdżając do dużych aglomeracji, gdzie łatwiej jest o pracę, wykształcenie i tym podobne.

Potrzeba zatrudnienia opiekunki dla dziecka

W związku z powyższymi dzieci rozpoczynają swoją przygodę ze żłobkiem lub przedszkolem wcześnie, ale zdarzają się sytuacje “awaryjne” lub takie, w których dostępu do instytucji w postaci przedszkola nie mamy, na przykład ze względu na potrzebę opieki nad dzieckiem w weekend lub święto. Zdarza się dużo ważnych okazji, podczas których nie mamy pomocy bliskich; takich jak rocznice ślubu, zwłaszcza te okrągłe, jak cynowa rocznica. Wynajęcie opiekunki w obecnych czasach nie stanowi większego problemu. Choć to również zależy od naszych wymagań wobec pracownicy lub pracownika, któremu powierzymy los naszych pociech, nawet na kilka godzin. Można znaleźć wiele portali internetowych na których opiekunki dla dzieci ogłaszają chęć swojej pracy oraz, często, stawkę godzinową bądź dzienną – jednorazową, która je interesuje. Jest to zakres uzależniony od wielu czynników. Często cena zatrudnienia opiekunki zależna jest od: miasta w którym mieszkamy (lub w którym opiekunka ma wykonać swoją pracę), wieku dziecka, zakresu obowiązków, który jej zaproponujemy, godzin w których ma mieć pod opieką dziecko, miejsca pracy (wiele opiekunek oferuje dojazd do domu klienta, co jest wygodniejsze zarówno dla dziecka jak i rodzica, a nawet samej opiekunki, ale także może zaproponować opiekę we własnym domu). Wszystkie te czynniki mają wpływ na zapłatę. 

Zobacz też:  Pożyczka w rodzinie - co należy wiedzieć?

Kiedy potrzebujemy opiekunki?

W sytuacji, gdy korzystamy z pomocy żłobka lub przedszkola na co dzień, zatrudnienie opiekunki jednorazowo może stanowić większe wyzwanie, ponieważ musimy znaleźć osobę, która w konkretnym czasie będzie miała czas wolny, a sprawdzone opiekunki mogą być już zajęte. Warto jednak próbować i oprócz ogłoszeń w Internecie (które często są bardzo wartościowe), korzystać także z poleceń znajomych. Są osoby, które często dorabiają w taki sposób, na przykład studenci, kobiety zajmujące się domem czy opiekunki pełnoetatowe, szukające dodatkowego zarobku poza godzinami pracy. Z każdą osobą, do której dopuszczamy nasze dziecko, powinniśmy przeprowadzić należytą rozmowę i wywiad, aby zyskać pewność, że nasze dzieci zostają w “dobrych rękach”, gdy my będziemy dobrze bawić się podczas, na przykład, cynowej rocznicy.

Kiedy pomoc opiekunki okazuje się przydatna? Podczas wszelkich wyjątkowych okazji i wyjść: ślubu przyjaciół (bądź rodziny, kiedy żaden z jej członków nie pomoże nam w opiece, z powodu udziału w tej samej zabawie), wydarzeń takich jak pracownicze wigilie, kiedy jesteśmy zaproszeni z małżonkiem (małżonką), krótkich wyjazdów biznesowych (zwłaszcza, jeśli opiekę nad dzieckiem pełnimy samodzielnie), a także rocznic naszego ślubu, tu zwłaszcza cynowa rocznica, która jest okrągłym dziesięcioleciem będzie bardzo wyjątkowa, a dzieci w tym momencie często są jeszcze małe. Z okazji cynowej rocznicy często organizuje się przyjęcia, ale także celebruje w wyjątkowych okolicznościach we dwoje. Pomoc opiekunki w tym dniu może okazać się nieodzowna. 

Koszt wynajęcia opiekunki

Średni koszt miesięczny, według przeprowadzonych badań, to 700 zł. Jednak w zależności od czynników, zatrudnienie opiekunki waha się w granicach od 1500 do 2500 zł miesięcznie. Godzinowo zatem około 10 do 16 zł w dzień powszedni, a w weekendy nawet około 20 zł na godzinę. Jest to uwarunkowane od miasta, liczby godzin pracy, miejsca wykonywanej pracy, ilości dzieci znajdujących się pod opieką niani, a także zakresu wymaganych obowiązków (czy ma to być tylko opieka nad dzieckiem, czy prosimy również o przygotowanie posiłków i na przykład prasowanie lub wstawienie prania) oraz od wieku dziecka – czy potrzeba będzie karmić malucha butelką oraz przebierać pampersy czy jest to dziecko starsze, które potrafi na przykład same zasnąć a opiekunka w nocy musi tylko czuwać nad jego bezpieczeństwem.

Zobacz też:  Gorączka u dziecka, czyli kiedy jechać do szpitala?

Podsumowując, pomoc opiekunki niejednokrotnie okazuje się najlepszym ratunkiem dla rodzica a jednocześnie świetną odmianą dla dziecka, jeśli trafimy na odpowiednią osobę.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też