Mama na pełnym etacie, czyli mama aktywna zawodowo

Marcelina
mama na pełnym etacie

Bycie mamą na pełnym etacie jest bardzo trudne, ale możliwe. Obecnie coraz więcej kobiet jest aktywnych zawodowo po urodzeniu dziecka. Jak to możliwe? Co warto wiedzieć na ten temat? Jak wypracować równowagę między pracą a rodziną?

Mama na etacie a praca online

Na początek koniecznie musimy zauważyć, że sposoby i metody zarabiania pieniędzy na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmieniły. Ostatnie kilkanaście miesięcy pandemii udowodniło, że takie zmiany są nie tylko ważne, ale też potrzebne do tego, by nawet w trudnych warunkach utrzymać ciągłość prowadzonych biznesów. Obecnie mama aktywna zawodowo może znaleźć pracę zdalną, którą będzie mogła wykonywać z własnego mieszkania… lub dowolnego miejsca na Ziemi. Praca online może być wykonywana nawet przez mamy, które są na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym. Jej wykonywanie nie wiąże się z koniecznością pozostawienia dziecka pod opieką osób trzecich, więc nie jest ona równoznaczna z obowiązkiem zrezygnowania z urlopu. Oczywiście mama z maleńkim dzieckiem najprawdopodobniej nie będzie mogła pracować na cały etat, bo obowiązki związane z opieką nad maluszkiem jej na to nie pozwolą. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by pracowała na umowę zlecenie lub dzieło w mniejszym zakresie czasu. Dzięki temu gdy zdecyduje, że jej maluch jest gotowy na żłobek lub przedszkole, łatwiej będzie jej wrócić na pełen etat. Nie brak też jednak niezwykle dzielnych mam, które chcą wiedzieć jak zostać policjantem kryminalnym. Dla chcącego – nic trudnego!

Mama na pełnym etacie a własna firma

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest gdy mama na etacie ma własną firmę. Dzięki temu sama może ustalać swój czas pracy i dostosowywać go do aktualnych potrzeb. To rozwiązanie, które daje sporo wolności jeśli chodzi o dopasowanie czasu pracy do konkretnej sytuacji awaryjnej, która przy małym dziecku może mieć miejsce. Oczywiście nie oznacza to, że prowadzenie własnej działalności jest proste i nie wymaga tytanicznego wysiłku. Własny biznes wymaga czasu, a czasami także poświęceń. Pozostawia on jednak pewne pole do stosowania elastycznych rozwiązań, które mogą pomóc młodej mamie w uporządkowaniu życia zawodowego.

Zobacz też:  Szybki i sprawdzony makijaż na ślub – jak wykonać go samemu? O czym pamiętać?

Mamie aktywnej zawodowo łatwiej jest ze wsparciem

Koniecznie trzeba pamiętać, że mamie na pełnym etacie będzie dużo łatwiej, jeśli będzie ona otrzymywała wsparcie od swoich najbliższych osób. Dziecko ma dwoje rodziców, więc jego ojciec także powinien brać na siebie obowiązki związane z wychowaniem malucha. Nie można więc z góry zakładać, że to mama aktywna zawodowo jest zobowiązana do rezygnowania z własnych planów i obowiązków określonych przez stanowisko pracy po to, by zaopiekować się dzieckiem. Warto szukać kompromisów i zamieniać się opieką po to, by każdy z rodziców miał także czas na swoją karierę. Dobrym pomysłem jest także angażowanie w wychowanie dziecka dziadków. Ich wsparcie może okazać się bezcenne i z pewnością ułatwi mamie powrót do pracy.

Żłobek, przedszkole, opiekunka czy mama?

Bardzo często mama aktywna zawodowo musi podjąć ważną decyzję – kto będzie opiekował się jej maluchem, gdy ona będzie pracować. Odpowiedzi na to pytanie może być kilka. Po pierwsze – dzieci rodziców pracujących mają dodatkowe punkty przy kwalifikacji do przedszkoli i żłobków. Dzięki nim łatwiej jest maluchom dostać się do placówki, która może zapewnić im dobrą opiekę w ciągu kilku godzin każdego dnia roboczego. Alternatywą dla zorganizowanych placówek są prywatne opiekunki. Mogą one zajmować się dzieckiem w domu podczas gdy mama będzie pracowała online w drugim pokoju. To świetne rozwiązanie, które pozwala mamie w spokoju pracować ze świadomością, że jej dziecko jest blisko. To dobra propozycja dla mam, które mogą pracować z domu i nie czują się jeszcze do końca gotowe na rozstanie z dzieckiem albo karmią piersią. Opiekunka może też odbierać dziecko z przedszkola i spędzać z nim godzinę lub dwie aż do powrotu rodziców do domu. Niektóre mamy decydują się jednak nie korzystać z żadnej formy opieki. Zmniejszają swój etat pracy zdalnej do takiej ilości, którą są w stanie przepracować, równocześnie opiekując się dzieckiem. Najczęściej na obowiązki zawodowe poświęcają one czas drzemek dziecka.

Zobacz też:  Workation – wakacje bez urlopu? Wszystko, co należy wiedzieć o tej formie pracy i podróżowania!


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też