Podróż samochodem z niemowlakiem – o co należy zadbać?

Marcelina
podróż samochodem z niemowlakiem

Podróż samochodem z niemowlakiem to nie lada wyzwanie, a przecież chcielibyśmy zabrać malucha do dalszej rodziny, czy pokazać mu trochę świata od najmłodszych lat. Wizja takiej podróży może przyprawiać o dreszcze, ale na wszystko jest jakiś sposób.

Podróż samochodem z miesięcznym dzieckiem

Według prawa w taką podróż możemy zabrać dziecko w każdym wieku. Mimo wszystko, szczególnie w przypadku noworodka, warto skonsultować się z lekarzem, który oceni stan zdrowia dziecka. Poza tym lekarz dziecięcy udzieli nam rad co do zaplanowanej trasy, czy podpowie, w jakie akcesoria warto się wyposażyć. Co więcej, jeśli uzna, że w regionie, do którego chcemy zabrać dziecko, jest wysokie ryzyko zachorowania na choroby zakaźne, jak na przykład odra, to może zalecić szczepienie. Dlatego właśnie wizyta u dobrego lekarza to najważniejszy krok jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Poza kontaktem z lekarzem przed wyjazdem warto upewnić się, że w miejscu, do którego jedziemy, znajdziemy profesjonalną opiekę medyczną w razie nagłych przypadków.

Tak więc co do zasady długa podróż z niemowlakiem jest możliwa, ale należy ją starannie zaplanować dla zdrowia dziecka i swojego spokoju ducha.

Jazda samochodem z noworodkiem

Zabranie niemowlaka w taką podróż, jeszcze kilka lat temu, było bardzo trudnym wyzwaniem. Dzisiaj technologia poszła bardzo mocno do przodu i taka podróż to nic strasznego. Można wyróżnić kilka elementów, które pozwalają na spokojną podróż, a podstawą jest odpowiedni środek transportu.

Sprawny samochód to absolutna podstawa. To dlatego, że małe dziecko w samochodzie zapewnia już dość dużo stresu, a jak dodamy do tego źle działający czy rozpadający się samochód, to wyjazd staje się po prostu niemożliwy. Warto więc posiadać, czy nawet wypożyczyć sprawny samochód. Jazda z dzieckiem wiąże się z zabraniem naprawdę dużej ilości akcesoriów do opieki nad dzieckiem, więc samochód warto, żeby samochód posiadał duży bagażnik. Następnie mamy sprawnie działanie, które podnosi poziom bezpieczeństwa na drodze. I finalnie, na sam koniec, dobry samochód, zapewnia nam po prostu komfort. Nie trudno wyobrazić sobie jak wyglądałaby jazda samochodem z niemowlakiem nad morze, w letnie upały, bez dobrej klimatyzacji w samochodzie. Byłaby to bardzo ciężka podróż i dla nas i dla dziecka.

Zobacz też:  Zasiłek 500 plus na pierwsze dziecko - wszystko, co musisz wiedzieć

Podróż z rocznym dzieckiem – potrzebne akcesoria

Poza sprawnym samochodem musimy zadbać też o podstawowe wyposażenie. Na pierwszym miejscu jest fotelik dla dziecka. Jeśli chodzi o dziecko w wieku rocznym, to fotelik zwykle układa dziecko w pozycji półleżącej, dzięki czemu dziecko bardzo łatwo zasypia.

Fotelik to podstawa, a następnie mamy organizer dla niemowlaka. Chodzi tu przede wszystkim o mate, a więc miejsce do przewijania dziecka, ale też chusteczki, waciki, czy zamienne ubranka.

Kolejnym ważnym elementem jest wózek, z którego warto skorzystać podczas postojów i zabrać dziecko na spacer, żeby mogło złapać trochę powietrza po kilkugodzinnej jeździe samochodem.

Wyzwania podczas podróży z małym dzieckiem

Największym wyzwaniem niewątpliwie jest karmienie, szczególnie gdy niemowlak jest przyzwyczajony do karmienia piersią. W tym miejscu najważniejsze jest, żeby przed wyjazdem znać schemat karmienia, a więc co ile dziecko się budzi, po ilu karmieniach zasypia na dłużej i tak dalej. O wiele łatwiej będzie oczywiście w przypadku, gdy karmimy dzieckiem mlekiem modyfikowanym w butelce.

Rezerwowanie noclegów. Podróż z dzieckiem jest możliwa, ale ciężko tu cokolwiek przewidywać. Nastrój dziecka może się wahać i jednego dnia możemy przejechać w ciszy 200 kilometrów, a kolejnego dnia nie damy rady przejechać nawet 100 i warto się wtedy zatrzymać w jakimś motelu.

Podsumowując

Podróż z dzieckiem, choć nie jest łatwa, to jest możliwa. W końcu nawet podróżując po świecie jeszcze przed urodzeniem naszego dziecka, często widzimy młode pary z noworodkiem nad morzem czy w górach.

Kluczem do takiej podróży jest dobra organizacja, a więc zaplanowanie trasy, zakupienie wszystkich potrzebnych akcesoriów, oraz kontakt z lekarzem dziecięcym, który oceni bezpieczeństwo i przygotowany przez nas zarys podróży.



Zobacz także:
Zobacz też:  Jakie suplementy diety warto przyjmować w ciąży?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też