Czy koronawirus atakuje dzieci? Jakie są u nich objawy COVID-19?

Marcelina
Czy koronawirus atakuje dzieci? Jakie są u nich objawy COVID-19?

Koronawirus z Wuhan cały czas zastanowi poważne zagrożenie, trwa to już dwa lata i nadal odnotowuje się wiele przypadków zakażeń. Narażeni są praktycznie wszyscy, niezależnie od wieku, nawet małe dzieci. Pomimo tego, że szczepienia są ogólnodostępne w całym kraju i nie brakuje szczepionek, to sytuacja zdaje się nie ulegać polepszeniu. Liczne kraje borykają się z kolejnymi atakami pandemii, dlatego trzeba cały czas zachowywać ostrożność i stosować się do wytycznych epidemiologicznych. Dzieci najczęściej przechodzą chorobę łagodnie, ale zdarzają się też przypadki z ostrym przebiegiem i zgony.

Koronawirus u dzieci coraz poważniejszym problemem

Koronawirus z Wuhan nie wybiera, każdy może paść jego ofiarą, dotyczy to także dzieci. Na początku pandemia dotyczyła głównie osób starszych, borykającym się z różnymi chorobami towarzyszącymi. Przypadki zachorowań u dzieci były rzadko odnotowywane. Wraz z upływem czasu i pojawianiem się kolejnych mutacji koronawirusa wzrosła liczba zakażeń wśród dzieci. Widać to wyraźnie w krajach, w których są one często testowane. Można nawet powiedzieć, że stanowią one do 50% ogółu zakażonych. Większość małych pacjentów przechodzi COVID-19 łagodnie, ale zmienia się to i coraz więcej dzieci musi być hospitalizowanych. Zgodnie ze statystykami wskaźnik zachorowań wzrósł już dziesięciokrotnie w przypadku dzieci poniżej piątego roku życia. Powodem coraz gorszego przebiegu choroby u dzieci jest przede wszystkim pojawienie się bardzo zaraźliwych wariantów. Niektórzy wskazują też na brak szczepień. Trzeba jednak od razu podkreślić, że szczepionka nie chroni przed zachorowaniem, może jedynie złagodzić przebieg choroby, ale nie ma na to żadnych wiarygodnych badań klinicznych.   

Jakie są objawy koronawirus u dzieci?

Przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem u dziecka powinno się wykonać test na COVID-19, aby potwierdzić chorobę lub ją wykluczyć. Prawidłowa diagnostyka to podstawa do podjęcia dalszych kroków, czyli do wdrożenia odpowiedniego leczenia. Trzeba pamiętać o tym, że zainfekowane dziecko może nie mieć objawów, ale być nosicielem i cały czas zarażać innych. Jeśli miało kontakt z chorym na COVID-19, to powinno się wykonać test i zastosować środki zapobiegawcze. Najczęściej występującymi symptomami zakażenia koronawirusem u dzieci są: kaszel, gorączka, katar, ból gardła, osłabienie. Mogą wystąpić też duszności, wymioty i biegunka. U niektórych dzieci pojawia się ból głowy, utrata węchu/lub/i smaku, wysypka, ból brzucha. Zgodnie ze statystykami zdecydowana większość dzieci przechodzi COVID-19 łagodnie, dotyczy to nawet do 90% przypadków.

Zobacz też:  Zegarek dla dziecka - dlaczego to dobry pomysł

U niektórych pacjentów pojawia się pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny czasowo, z którym wiąże się występowanie różnych nieprzyjemnych objawów ze strony żołądka i jelit. Może nawet dojść do zaburzeń krzepnięcia krwi, dysfunkcji mięśnia sercowego. Na szczęście ryzyko przebiegu ciężkiego i krytycznego u dzieci jest bardzo niewielkie, co najmniej trzykrotnie niższe niż u dorosłych. Jeśli u dziecka pojawiają się problemy z oddychaniem lub długotrwała i trudna do obniżenia gorączka, to powinno się niezwłocznie skontaktować z placówką medyczną. Można zadzwonić na pogotowie ratunkowe pod numer 112. Należy to zrobić również w przypadku pojawienia się silnego bólu głowy, bardzo uporczywego bólu brzucha, powtarzających się wymiotów i biegunki. Obecnie testy na COVID-19 wykonuje się metodą wymazu z nosogardzieli i pobrania krwi żylnej.

Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci

Decydując się na szczepienie dziecka przeciwko COVID-19, trzeba liczyć się z tym, że nie zapewnia to stuprocentowej ochrony przed zakażeniem ani łagodnym przejściem choroby. Co więcej, należy być świadomym tego, że może wystąpić szereg niepożądanych odczynów poszczepiennych. Negatywne skutki uboczne pojawiają się i nie jest to rzadkość. Objawy mogą być mniej lub bardziej groźne. Szczepienia nie są obowiązkowe, a o zaszczepieniu dziecka decyduje rodzic. Musi on rozważyć, co będzie lepsze dla jego podopiecznego. Z noszeniem maseczek i zachowaniem dystansu wśród dzieci bywa różnie. Najważniejsze jest to, aby zastosować skuteczne środki zabezpieczające przed koronawirusem, co przełoży się na zmniejszenie ryzyka zakażenia.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też