Późne macierzyństwo – co należy wiedzieć ciąży w późnym wieku?

Marcelina
późne macierzyństwo

Coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Kobiety stawiają obecnie na rozwijanie swojej kariery, a decyzję o zajściu w ciąże odkładają na późniejszy czas. Czy starsze kobiety mają więcej problemów podczas ciąży w porównaniu do młodych? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Liczba kobiet, które urodziły dziecko po 30. roku życia, wzrosła w ciągu 10 lat o ponad 70 procent. Oznacza to, że kobiety coraz częściej odkładają zajście w ciąże. Późne macierzyństwo jest coraz popularniejsze, dlatego naprawdę warto wiedzieć, czy wiążą się z nim jakieś dodatkowe komplikacje. Dowiedz się więcej!

Kiedy mówimy o późnym macierzyństwie?

Dawniej późne macierzyństwo nazywane było ciążą geriatryczną. Obecnie ten termin nie jest często używany ze względu na jego związek z zawodem geriatry, czyli lekarza, który zajmuje się chorobami osób starszych. Obecnie kobiety coraz częściej zachodzą w ciąże po 30. roku życia. Ma to związek z chęcią rozwijania kariery lub po prostu z osobistymi decyzjami i poglądami. Dawniej ciąża po 30. roku życia była uznawana za późną, ale w dzisiejszych czasach jest ona uznawana za zupełnie normalną. Dzisiaj mówiąc o późnym macierzyństwie mamy raczej na myśli kobiety, które zaszły w ciążę po 40. roku życia.

Jakie zagrożenia niesie późna ciąża?

Późna ciąża niesie pewne zagrożenia. Po 35. roku życia wzrasta szansa na to, że dziecko urodzi się z wadami genetycznymi. Dodatkowo kobieta nie ma już w tym wieku takiego poziomu płodności, jak kilka lat wcześniej. Często jednak kobiety dopiero po 30. roku życia odczuwają instynkt macierzyński, a zajście w ciążę może być utrudnione i konieczna będzie wizyta w klinice leczenia niepłodności. Kobiety po 30. oraz 40. roku życia mają zdecydowanie większe problem z donoszeniem ciąży niż dwudziestolatki. W czasie ciąży może pojawić się też dużo innych komplikacji, czyli między innymi nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca ciążowa.

Zobacz też:  Najfajniejsze piórniki i plecaki dla pierwszoklasisty! Sprawdź koniecznie

Z badań wynika, że kobiety, które decydują się na ciążę w późnym wieku, są częściej wystawione na ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych. Mogą one nawet zagrażać życiu ich oraz potomka. U kobiet po 40. roku życia dużo częściej zdarza się konieczność oddania pod intensywną opiekę medyczną. Kobiety, po 40. roku życia, które wymagały cesarskiego cięcia, były kilkukrotnie bardziej narażone na komplikacje poporodowe. U starszych kobiet zwiększała się również szansa na urodzenie martwego płodu.

Późna ciąża a cesarskie cięcie

Kobiety w starszym wieku często zastanawiają się, czy ich ciąża będzie wymagała wykonania cesarskiego cięcia, zamiast porodu naturalnego. Jeżeli kobieta jest zdrowa, nie ma żadnych chorób przewlekłych, to może sama o tym zdecydować. Istotną sprawą jest jednak to, czy kobieta już wcześniej rodziła dzieci i czy były to porody naturalne. Jeżeli tak było, to nie nie ma problemu, aby poród odbył się metodą naturalną. Ginekolodzy wolą jednak poród kontrolowany ze względu na wiek matki. Cesarskie cięcie zmniejsza szansę na zgon dziecka w czasie porodu.

Jakie badania warto wykonać przed zajściem w ciąże po 40?

Nie ma specjalnych zaleceń co do badań, które należy wykonać przed zajściem w ciążę. Dotyczy to zarówno młodych kobiet, jak i starszych. Są jednak standardowe badania, które każda kobieta powinna wykonać:

  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi;
  • badanie ogólne moczu;
  • morfologia;
  • warto również wykonać pomiar TSH ze względu na często występującą niedoczynność tarczycy.

Warto też określić status odporności na choroby zakaźne takie jak różyczka oraz ospa. Jakie jeszcze badania warto wykonać? Oto one:

  • USG piersi;
  • USG narządów rodnych;
  • cytologia;

Kobiety nie powinny zapominać o odwiedzeniu swojego stomatologa, ponieważ próchnica może być jedną z przyczyn poronienia i przedwczesnego porodu.

Zobacz też:  Jak dbać o cerę? Poradnik dla zabieganych mam

Jakie zalety ma późne macierzyństwo?

Starsze kobiety, które decydują się na pierwsze dziecko, mają już zdecydowanie więcej doświadczenia życiowego. Wraz z wiekiem przychodzi pewien bagaż doświadczeń, który może być wykorzystany podczas macierzyństwa. Sprawia to, że ciąża będzie bardziej świadoma, a późniejsza opieka nad dzieckiem bardziej świadoma. Dzieci wychowywane przez starszych rodziców mogą czasem liczyć na przekazanie od nich znacznie większej wiedzy.

Kobiety w starszym wieku mają już uregulowane życie zawodowe, oznacza to, że ciąża nie wpłynie znacząco na rozwój ich kariery. Będą one mogły bez problemu wrócić do pracy, gdy dziecko będzie już bardziej samodzielne. U młodszych kobiet często pojawia się problem ze zdobyciem doświadczenia zawodowego, gdy zajdą w ciążę. Kobiety po 30. oraz 40. roku życia mają często zdecydowanie lepszą kondycję finansową niż młode matki.

Partnerzy starszych kobiet także mają zdecydowanie więcej życiowego doświadczenia. W starszym wieku są oni już stabilni finansowo oraz psychicznie. Wszystko to sprawia, że dzieci będą wychowywane w dobrych warunkach. Dojrzałość to ważna cecha dla każdego ojca. Kolejną zaletą późnego macierzyństwa jest to, że kobiety w czują się zdecydowanie młodziej od swoich rówieśniczek. Nie bez powodu mówi się, że ciąża odmładza kobietę.

Czy zajście w ciążę w starszym wieku to dobra decyzja?

Każda kobieta może sama decydować o swoim ciele. Dlatego też ostateczną decyzję powinna podjąć ona sama. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, to nie należy przejmować się nieprzychylnymi komentarzami społeczeństwa. Jeżeli ciąża będzie prowadzona przez odpowiedniego ginekologa, to prawdopodobnie wszystko będzie dobrze. W czasie ciąży kobieta powinna o siebie dbać. Ważny jest odpoczynek, odpowiednia dieta oraz regularne badania. Jeżeli wystąpią problemy z zajściem w ciąże, to należy udać się do kliniki leczenia niepłodności.

Zobacz też:  Przerwa na karmienie piersią - wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach późna ciąża nie jest już niczym niezwykłym. Może ona co prawda nieść większe komplikacje, ale mimo wszystko ostateczna decyzja zależy od kobiety.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też