Jak uspokoić niemowlę? Co może oznaczać płacz niemowlaka?

Marcelina
jak uspokoić niemowlę

Płacz małego dziecka może oznaczać głód, mokrą pieluszkę lub po prostu potrzebę bliskości matki. Niekiedy świadczy o bólu brzucha, czy innych dolegliwościach. Tylko w taki sposób maluch potrafi komunikować się z otoczeniem. Jak uspokoić niemowlę? Co musisz zrobić, by maluch przestał płakać i spokojnie zasnął? Przeczytaj!

Płacz dziecka to sposób na wyrażenie uczuć, zakomunikowanie potrzeb, reakcja na ból, niewygodę, głód, zmęczenie i znudzenie. Zadaniem rodzica jest zrozumienie przekazu, co niekiedy nie jest łatwym zadaniem. Zwykło się uważać, że noworodek tylko je i śpi – niestety nie zawsze tak jest. Podczas gdy jeden maluszek rzeczywiście większość czasu spokojnie przesypia, inne zdają się bez przerwy płakać i domagać uwagi. Jak można uspokoić dziecko? Czy istnieje jedna skuteczna metoda? Sprawdź, jak uspokoić płaczącą pociechę!

Dlaczego dziecko płacze?

Powody płaczu małego dziecka mogą być różne, dlatego też sposób na uspokojenie malucha będzie zależny od przyczyny niepokoju. Czasem wystarczy przystawić niemowlę do piersi, by mogło zjeść, czy napić się lub podać butelkę. Innym razem konieczna jest zmiana pieluszki – dzieci nerwowo reagują na pełnego i mokrego pampersa lub przytulenie i przemawianie uspokajającym głosem. Niemowlę potrzebuje czuć się komfortowo i bezpiecznie, a kiedy nie może zaspokoić swoich podstawowych potrzeb, manifestuje to głośnym płaczem. Istnieje teoria, według której pierwsze trzy miesiące życia dziecka powinny być traktowane jako czwarty trymestr ciąży. W tym czasie maluch odczuwa silną potrzebę czucia bliskości matki, dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej go tulić, przystawiać do piersi, delikatnie kołysać, miękko i ciasno spowijać. Dziecko dobrze reaguje na dźwięki, które przypominają mu te znane z życia płodowego – stąd tak duża popularność pluszaków-usypiaczy, jakimi są Szumisie. A zatem w pierwszej kolejności musisz zadbać, by twój maluszek miał ciepło, sucho, był najedzony i owinięty w miły kocyk.

Zobacz też:  Remont pokoju dziecka – ile kosztuje?

Jak uspokoić niemowlę? Wybierz odpowiedni otulacz

Wielu specjalistów potwierdza, że doskonałym sposobem na spokojny sen i odpoczynek malucha jest spowijanie go w śpiworki i kocyki. Dzięki prawidłowemu opatuleniu dziecko poczuje się jak u mamy w brzuchu – komfortowo i bezpiecznie. Warto wybrać kocyk lub otulacz wykonany z dobrej jakości materiału, aby maluch nie przegrzewał się i nie pocił. Musisz pamiętać, że skóra niemowlaka jest bardzo delikatna, wrażliwa i skłonna do podrażnień. Jak otulić malucha? Podstawowa zasad mówi, iż rączki powinny być otulone ciasno, natomiast nóżkom należy zostawić więcej swobody. Owijanie malca nie tylko uspokaja, daje poczucie bezpieczeństwa, łagodzi odruch Moro, który często wybudza ze snu, ale także może przynosić ulgę przy kolce. Możesz także spróbować zakupić niemowlakowi prezent w postaci opaski dla niemowląt taką jak opisują tutaj: https://lupiko.pl/opaski-dla-niemowlat, aby się czymś zajął

Jak uspokoić niemowlaka? Nie zapomnij o kołysaniu!

Gdy niemowlę płacze weź je na ręce, przytul i mów do niego spokojnym głosem. Być może chce tylko poczuć twoją bliskość i ciepło twojego ciała. Pamiętaj o delikatnym kołysaniu, które kojarzy się z bujaniem, którego maluszek doświadczył w brzuchu mamy. Możesz spróbować usypiania w kołysce lub wózku. Doskonałym sposobem jest usypianie płaczącego niemowlaka na piłce gimnastycznej. Delikatne, płynne, kołyszące ruchy nie tylko pomogą uspokoić płaczące dziecko, ale będą świetnym pomysłem na gimnastykę poporodową dla mamy.

Sposób na płacz niemowlaka – ssanie

Noworodek narażony jest na działanie wielu bodźców. Jego niedojrzały układ nerwowy nie umie jeszcze sobie z nimi poradzić, dlatego maluch zaczyna ssać paluszki. To swego rodzaju akt samoobrony, próba samodzielnego wyciszenia się i uspokojenia. Nie zabraniaj mu w ten sposób odreagowywać, z czasem dziecko przestanie z takim zamiłowaniem wsuwać piąstki do buzi. Alternatywą są oczywiście smoczki, które zasłynęły jako doskonałe uspokajacze i usypiacze. Pamiętaj jednak, żeby nie podawać ich zbyt wcześnie i stosunkowo szybko z nich zrezygnować. Zbyt długie i częste ssanie smoczka może powodować wady zgryzu, kłopoty z zębami. Do tego tematu podchodź kierując się zdrowym rozsądkiem. Jeśli karmisz piersią, przystawiaj do niej malucha, gdy płacze. Być może wystarczy mu chwycić i possać przez chwilę, by znów poczuć się komfortowo.

Zobacz też:  Zegarek dla dziecka - dlaczego to dobry pomysł

Niemowlę płacze? Zacznij „szuszać”

Nieustannie płaczące niemowlę bywa powodem frustracji rodziców, którzy zaczynają zastanawiać się, czy wszystko robią jak należy. Aby uspokoić płaczące niemowlę, możesz spróbować „szuszać”, czyli wydawać dźwięki, które znowu przypomną maluchowi warunki życia płodowego – szum wód płodowych, bijącego serca mamy, przytłumione odgłosy spoza brzucha. Możesz więc podarować maluchowi szumiącą maskotkę lub puszczać mu specjalne nagranie dźwięków białego szumu. Zdesperowani rodzice niejednokrotnie próbowali uspokajać pociechę za pomocą szumiącej suszarki do włosów, a nawet odkurzacza! Zdarza się, że takie dźwięki działają na maluchy, dziś jednak możesz z powodzeniem zastąpić domowy sprzęt płytą CD lub przyjemną w dotyku zabawką.

Ból brzuszka przyczyną płaczu noworodka

Histeryczny płacz niemowlaka może oznaczać również ból brzuszka – niestety kolka jest częstą przypadłością, która męczy nie tylko dzieci, ale także rodziców. Zazwyczaj niemowlę zaczyna płakać każdego dnia o tej samej porze, a uspokajanie dziecka z kolką wcale nie należy do łatwych. Wśród metod na uspokojenie cierpiącego niemowlaka wymienia się masaż brzuszka, ciepłe okłady lub kąpiel, a także owijanie, noszenie, kołysanie. Mamy dzieci zmagających się z kolką doskonale wiedzą, że w takiej sytuacji warto sprawdzić każdy z możliwych sposobów na ukojenie malucha. Często zasięgają także porady pediatry, który może zalecić podawanie preparatów na kolkę oraz herbatki z kopru włoskiego czy rumianku. Warto wcześniej porozmawiać z lekarzem, który zasugeruje najlepsze rozwiązanie. Pamiętaj, że rumianek może działać uczulająco, dlatego obserwuj reakcję małego organizmu.

Rutyna wśród sposobów na ukojenie malucha

Do sprawdzonych sposobów na płaczliwe maluchy należy również troska o rutynę dnia. To szczególnie ważne w pierwszym roku życia malucha. Wiele dzieci reaguje rozdrażnieniem na wszelkie zakłócenia znanego rytmu dnia, dlatego warto dbać o to, by każdy wyglądał tak samo. Przewidywalność to gwarancja poczucia bezpieczeństwa noworodków i niemowląt. Ustal godziny posiłków, drzemek, spacerów, wieczornej kąpieli, wspólnej zabawy. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, czego oczekiwać, będzie najedzone, wyspane, a przez to mniej płaczliwe. Choć na początku może się to wydawać trudnym zadaniem, dobrze zaplanowany dzień to nie tylko poczucie komfortu dziecka, ale również rodziców.

Zobacz też:  Pierwsze dni w przedszkolu - porady dla rodziców

Jak łatwo zauważyć, istnieje wiele sposobów uspokajania płaczącego dziecka. Czy zawsze są one skuteczne? Na to nikt nie może dać gwarancji. Jeśli jednak chcesz uspokoić noworodka, czy niemowlaka wypróbuj te, które od lat przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Ucząc się życia ze swoim dzieckiem na pewno wkrótce poznasz te metody, które przynoszą efekty akurat w was.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też