Czy mamy po 40 mogą być aktywne zawodowo?

Marcelina
mamy po 40

40 letnie mamy także mogą realizować się zawodowo. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pracowały i spełniały swoje marzenia. W tym tekście powiemy Ci, dlaczego dojrzałe mamy są świetnymi pracownikami i liderkami zespołów.

40 to nowe 30

Mamy po 40 już od dawna nikogo nie szokują. W czasach naszych babć kobiety rodziły mając dwadzieścia lat, kilkanaście lat temu standardem było pierwsze dziecko przed trzydziestką. Obecnie granica ta jest wyraźnie przesunięta w górę i kobiety później decydują się na dziecko. Żyjemy w społeczeństwie, które coraz dłużej żyje i dłużej musi się kształcić, by zdobyć dobrą pracę. To naturalne, że decyzja o założeniu rodziny zapada później. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że mama po 40 nie może wrócić do pracy zawodowej po urodzeniu dziecka lub że się do niej nie nadaje. Wręcz przeciwnie. Dzięki zdobytemu doświadczeniu życiowemu może być doskonałym pracownikiem, który poradzi sobie nawet na bardzo wymagających stanowiskach.

Koniecznie powinniśmy wspomnieć o zaletach, które wyróżniają wiele dojrzałych mam. Wśród nich najczęściej można wymienić:

  • cierpliwość, 
  • empatię, 
  • umiejętność dostosowania języka do odbiorcy,
  • doskonałą umiejętność organizacji.

Wszystkie te cechy mogą przydać się w życiu zawodowym. Każda z nich może być nieoceniona np. w bezpośredniej pracy z klientem. Przecież jej podstawą jest właśnie nawiązanie dobrego kontaktu z drugą osobą, zrozumienie jej potrzeb i dopasowanie do nich sposobu komunikacji. Jak więc łatwo można zauważyć 40 letnie mamy mogą zyskać cały wachlarz przydatnych cech, nie tracąc równocześnie tych, które charakteryzowały je wcześniej.

Wiele zawodów to wiele możliwości

Dojrzałe mamy często martwią się, że nie są atrakcyjne na rynku pracy. Jest to spore uogólnienie. Wiek ani macierzyństwo nie mogą przekreślać niczyjej kariery zawodowej. Żyjemy w czasach ogromnych możliwości. Powstało wiele nowych zawodów, a inne ewoluowały tak, że mogą być atrakcyjne dla mam. Jeszcze kilkanaście lat temu tworzeniem grafik czy stron internetowych zajmowali się wyłącznie profesjonaliści, którzy musieli szkolić się latami – obecnie nauka zawodu oraz praca w nim jest zdecydowanie łatwiejsza. W Internecie jest mnóstwo kursów i boot campów, których organizatorzy obiecują zdobycie umiejętności pozwalających samodzielną pracę już po kilku tygodniach. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by mama przekwalifikowała się i znalazła zupełnie nowe zajęcie dla siebie. Dzięki temu będzie mogła pracować na własnych zasadach i zarabiać tak, jak jej wygodnie. 

Zobacz też:  Ile zarabia tłumacz - sprawdź koniecznie!

Zmiany są dobre

Wiele mam po 40 nie chce wrócić do zawodu, który wykonywały przed urodzeniem dziecka lub dzieci. Zdarza się przecież, że miały przerwę w pracy, która trwała nawet kilka lat. Są przecież kobiety, które w ciągu dość krótkiego czasu urodziły kilkoro dzieci, a w związku z tym po prostu nie zdążyły wrócić do pracy pomiędzy kolejnymi urlopami macierzyńskimi i wychowawczymi. Nie może to jednak wpłynąć na ich możliwości rozwoju zawodowego. Macierzyństwo nie powinno być przeszkodą w prowadzeniu kariery. Może się jednak okazać, że powrót do zawodu lub stanowisko zajmowane przed powiększeniem rodziny nie będzie już możliwy. Jeśli urlopy łącznie trwały kilka lat, to firma mogła przestać istnieć albo przeprowadzić głęboką restrukturyzację z poważnymi zmianami dotyczącymi kompetencji poszczególnych pracowników. Przedsiębiorcza mama może też wykorzystać swój powrót do pracy jako okazję do przeprowadzenia poważnych zmian i obraniu zupełnie nowej ścieżki zawodowej. Nigdy nie jest za późno na nowy start i dążenie za własnymi marzeniami. Dlatego też ważny jest własny rozwój i podążanie swoją drogą. Każda mama niezależnie od swojego wieku może też spróbować swoich sił w nowoczesnych zawodach, które opierają się na pracy zdalnej – z własnego domu albo dowolnego miejsca na Ziemi. To nowoczesne rozwiązanie, które dla wielu osób jest właśnie tym właściwym.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też