Programista na swoim jako zawód dla mamy. Jak zostać programistą od zera?

Marcelina
programista na swoim

Czy samozatrudniony developer to osiągalny zawód dla mamy? Ile czasu zajmuje nauka programowania? Jak forma edukacji jest najbardziej efektywna? W tym tekście spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Rynek pracy dla programistów

W Polsce brakuje około 50 tysięcy programistów. Analitycy rynku pracy szacują, że minimalne wyrównanie niedoborów kadrowych zajmie w naszym kraju minimum 10 lat. Praca dla programisty będzie jeszcze długo hasłem zamieszczanym przez pracodawców branży IT w portalach poświęconych pracy.

Zawód programista rozwija się nieprzerwanie wraz z rozwojem cyfryzacji.

Jak podaje platforma itwiz.pl:
“Według analiz brytyjskiej firmy Trading Platforms w 2020 roku, częściowo na skutek pandemii COVID-19, wartość światowego rynku konsumenckich aplikacji mobilnych wzrosła o ponad 25 mld USD. Łączna wartość aplikacji mobilnych sprzedanych w minionym roku tylko poprzez platformy Apple App Store oraz Google Play sięgnęła niemal 111 mld USD.”

Rynek samych tylko aplikacji mobilnych zwiększył się w ciągu jednego roku o jedną trzecią.

Jak zostać programistą od zera? Jak wygląda praca dla programisty?

Czy każdy może zostać programistą? Nie, ale każdy może spróbować.

W sieci mnóstwo jest płatnych i bezpłatnych kursów, tutoriali, poradników itp. Nawet jeśli nie mieliśmy do tej pory styczności z procesem wytwarzania oprogramowania, możemy zacząć swoją przygodę z kodowaniem praktycznie od zera.

W związku z międzynarodowym charakterem przedsiębiorstw branży IT niezbędna jest znajomość języka angielskiego. Większość oprogramowania tworzona jest w tym języku. Jeżeli nasz poziom znajomości angielskiego jest słaby, musimy nastawić się na naukę tego języka równolegle z nauką kodowania.

Zobacz też:  Praca wirtualnej asystentki - idealny zawód dla mamy!

Aby rozpocząć programowanie, warto jest zacząć od informacji w sieci opisujących doświadczenia innych. Bardzo wartościowe są kanały tematyczne na youtube takie jak: “pasja informatyki”, “samuraj programowania”, “czy “hello Roman”. Dla tych, którzy dobrze radzą sobie z mową Szekspira, dobrym wyborem będzie odwiedzenie platform do nauki kodowania np.:

  • udemy,
  • codecademy,
  • treehouse
  • czy też całkowicie darmową stronę freecodecamp (gdzie zostaniemy jedynie poproszeni o dowolny, nieobowiązkowy datek na rozwój i funkcjonowanie witryny).

Wybór dalszej edukacji zależy od tego, czy przekonaliśmy się, że temat jest dla nas interesujący oraz czy chcemy specjalizować się we front-endzie (tworzenie części aplikacji “widocznej” dla użytkownika), czy w back-endzie (zapis, logika, obróbka danych kryjących się w aplikacji). Jest to jednocześnie odpowiedź na pytanie, który programista co robi.

Naszą uwagę na dalszych etapach mogą także przykuć różnego rodzaju profesjonalne kursy stacjonarne, online i tzw. bootcampy, czyli bardzo intensywna porcja nauki w relatywnie krótkim czasie.

Jak szybko można zostać deweloperem? To zależy od determinacji, czasu i zdolności. Na pewno ważna jest regularność i systematyczność. Po 6 miesiącach, roku, dwóch latach intensywnej nauki, w zależności od czynników wymienionych wcześniej, możemy zacząć myśleć o pozycji junior dewelopera. Jest to ścieżka kariery dostępna dla mam, chociażby ze względu na dużą elastyczność czasową w przyswajaniu wiedzy.

Ile zarabia dobry programista?

Średni zarobek dla programisty w naszym kraju w 2021 roku na umowę o pracę wynosi około 12 tysięcy brutto. Początkujący około 5,3 tysiąca brutto.

Jednym z popularniejszych fraz wpisywanych w wyszukiwarki jest: zarobki programista. Ważną informacją jest to, że w branży IT istnieje bardzo duża szansa rozwoju zawodowego, nauki oraz spora możliwość uzyskania regularnych podwyżek zarobków.

Pensje deweloperów zależą od umiejętności, doświadczenia, języka programowania, w którym kodują oraz specjalizacji np.: programista frontend, programista backend oraz full stack.

Zobacz też:  Jak zacząć zarabiać w Internecie będąc mamą? 5 zawodów, które nie wymagają stacjonarnego biura

Programista na swoim. Czy łatwo programować jako freelancer?

Programista na swoim to cel wielu adeptów sztuki programowania. Należy pamiętać, że wytwarzanie oprogramowania zazwyczaj odbywa się w zespołach. Aby pracować na swoim, najpierw musimy zdobyć odpowiednie doświadczenie, kodując z innymi, bardziej doświadczonymi deweloperami.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też