Jakie soczewki kontaktowe wybrać do pracy przed komputerem?

Marcelina
soczewki kontaktowe do pracy przed komputerem

Praca przed ekranem komputera nie wpływa korzystnie na nasz wzrok, zwłaszcza jeśli zdiagnozowano u nas wadę tego narządu. Aby uniknąć niedogodności i ewentualnych efektów ubocznych, warto dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe. Czym się kierować przy zakupie konkretnego modelu?

W jaki sposób praca przed komputerem wpływa na jakość widzenia?

Wielogodzinna praca przed ekranem komputera, bez zapewnienia sobie odpowiedniej ochrony, negatywnie wpływa nie tylko na narząd wzroku, ale również na nasze samopoczucie. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na światło niebieskie, które emitowane jest przez ekran monitora. Nadmierna ekspozycja na nie powoduje suchość oka, ból i pieczenie. Dodatkowo mogą pojawiać się bóle głowy czy nawet trudności z zasypianiem. Obraz na ekranie składa się z małych pikseli, w które patrząc, znacząco męczymy nasz wzrok. To dlatego czasami pracujemy efektywniej, gdy czytamy tekst w wersji drukowanej, niż cyfrowej. Pracując przed komputerem, mrugamy zdecydowanie rzadziej, co jest przyczyną gorszego nawilżenia oczu. W skrajnych przypadkach możemy mieć do czynienia z zespołem suchego oka, który nieleczony prowadzi do owrzodzeń rogówki.

Jakie soczewki wybrać do pracy przed komputerem?

Nie ulega wątpliwości, że narząd wzroku wymaga odpowiedniej ochrony, zwłaszcza jeśli przed ekranem komputera spędzamy nawet kilka godzin dziennie. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny wybierać modele silikonowo-hydrożelowe, które charakteryzują się wysoką przepuszczalnością tlenu i dużym uwodnieniem. Poprawiają komfort widzenia, jednocześnie zapobiegając wysuszeniu spojówek. Jednocześnie soczewki powinny regulować dopływ światła niebieskiego do oka. Możemy zdecydować się na soczewki kontaktowe Acuvue jednodniowe, tygodniowe czy miesięczne, w zależności od naszych preferencji. Ważne, aby spełniały one podstawowe wymogi techniczne, dzięki czemu będą lepiej chroniły narząd wzroku.  Zanim założymy soczewki kontaktowe, warto zakropić oczy specjalnymi preparatami. Możemy to zrobić również wieczorem, po zdjęciu soczewek. Co istotne, dobrej jakości soczewki do komputera mogą nam też posłużyć na co dzień – nie musimy ich zmieniać w momencie, gdy nie korzystamy już z urządzeń elektronicznych.

Zobacz też:  Mama na pełnym etacie, czyli mama aktywna zawodowo

Soczewki czy okulary – co wybrać do pracy przed komputerem?

Niegdyś panowało przeświadczenie, jakoby okulary sprawdzały się lepiej przy wielogodzinnej pracy przed ekranem komputera. Dziś jednak wiadomo, że nie jest to prawdą, a wręcz przeciwnie – w wielu przypadkach to właśnie soczewki kontaktowe zapewniają lepszą ochronę. Przepuszczają większą ilość powietrza, a dodatkowo nowoczesna technologia zapobiega wysuszaniu oka. Wybierając soczewki, unikamy problemu, z którym borykają się osoby noszące okulary, a mianowicie patrzenia znad nich. Dotyczy to oczywiście wyłącznie nieodpowiednio dobranych modeli, choć niektórzy celowo delikatnie ściągają je ku dołowi. W efekcie okulary nie spełniają swojej podstawowej funkcji, a więc nie chronią narządu wzroku w takim stopniu, jak powinny. Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też