Pogodzenie macierzyństwa i zamiłowania do blogowania – jak zostać copywriterem?

Marcelina
jak zostać copywriterem

Jak zostać copywriterem? To pytanie, nad którym zastanawia się wiele mam. Jeśli prowadzisz własnego bloga, piszesz książkę albo po prostu lubisz pisać, to być może możesz zostać copywriterem i zarabiać bez wychodzenia z domu.

Co to jest copywriting?

Copywriting to po prostu tworzenie treści na zlecenie. Mogą to być teksty do reklam, slogany, hasła, motta, nazwy firm, ale także:

  • artykuły do gazet i na portale internetowe,
  • oferty,
  • wpisy blogowe,
  • opisy produktów,
  • teksty pisane na potrzeby pozycjonowania stron,
  • i wiele więcej.

Tak na dobrą sprawę nie ma sztywno określonych ram, jakie teksty mogą pisać copywriterzy. To zawód, w którym panuje dużo wolności i dowolności, ale każde zlecenie jest oparte przede wszystkim na kreatywności autora.

Jak zostać copywriterem? Skuteczny sposób

Nie ma jednej drogi do zostania copywriterem. Nie ma szkoły, która przygotowywałaby do tego zawodu. Dostępne są kursy copywritingu… ale bez nich też można sobie poradzić. Dobrze jest mieć przygotowanie marketingowe. Dzięki niemu łatwiej jest wejść w buty czytelnika i utożsamić się z nim po to, by w tekście zawrzeć informacje, które będą z jego perspektywy ciekawe. Wiedza marketingowa jest też potrzebna do tego, by pisać teksty, które rzeczywiście sprzedają. Technik pisania takich tekstów można nauczyć się z poradników oraz wpisów blogowych. Wielu copywriterów zdradza tajniki swojego zawodu, więc można od nich dowiedzieć się jak zacząć pracę i na co powinno się zwracać uwagę przy jej wykonywaniu.

Jeśli chcesz być copywriterem, to przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość i dużo ćwiczyć. Im bardziej dopracujesz swój warsztat, tym szybciej będziesz tworzyć dobre teksty. To z kolei oznacza, że będziesz zarabiać więcej.

Zobacz też:  Workation – wakacje bez urlopu? Wszystko, co należy wiedzieć o tej formie pracy i podróżowania!

Ile zarabia copywriter?

Jeśli już wiemy, kto to jest copywriter, to porozmawiajmy o jego zarobkach. Stawki w copywritingu są bardzo zróżnicowane. Zależą od:

  • rodzaju tekstu,
  • tematyki,
  • poziomu trudności,
  • języka,
  • ilości znaków.

Teksty, które wymagają specjalistycznej wiedzy, są droższe, niż te, które dotyczą codziennych tematów albo mają za zadanie tylko bardzo powierzchownie poruszyć temat. Oczywiście osoby z większym doświadczeniem pracują za wyższe stawki, niż te zaczynające. Zwykle cena za 1000 znaków ze spacjami waha się od kilku do nawet 150 złotych. Górna granica jest jednak dość elastyczna i jeśli tekst ma być wysoko specjalistyczny i napisany w obcym języku, to jego cena może być jeszcze wyższa. Z pewnością zastanawiasz się teraz, czy na copywritingu można zarobić. Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od samego copywritera. Osoby, które dużo pracują i potrafią wydajnie pozyskiwać zlecenia, mogą zarabiać w ciągu miesiąca nawet kilkanaście tysięcy złotych.

W dowolnych godzinach

Copywriter może szukać pracy w agencji lub pozostać wolnym strzelcem. Drugie rozwiązanie daje dużo więcej wolności. Copywriter-freelancer może bowiem pracować na swoich własnych warunkach. Oznacza to, że może poświęcać na pracę tyle czasu, ile chce. Tym samym może ją też dostosować do pozostałych obowiązków. Właśnie z tego powodu praca copywritera jest wręcz doskonała dla mam, które są z dziećmi w domu i nie chcą wracać do stacjonarnej pracy. Copywriterzy najczęściej pracują z własnego domu i w godzinach, jakie sami sobie ustalą. W końcu ich zadaniem jest dostarczenie gotowego tekstu w określonym terminie. Nie ma jednak nigdzie powiedziane, że zlecenia muszą być wykonywane wyłącznie w określonych godzinach. Dzięki temu pracująca mama może na pracę poświęcić czas drzemek swoich dzieci albo godziny, gdy maluchy są w przedszkolu. Taka praca jest na tyle elastyczna, że w razie nagłej potrzeby – choroby dziecka, nagłego wyjazdu – można po prostu w danym okresie nie brać zleceń. Oczywiście brak zleceń to brak dochodów, ale nie wiążą się z tym żadne inne przykre konsekwencje. Jeśli więc copywriting ma być dodatkiem do domowego budżetu, a nie głównym źródłem utrzymania to nie powinno stanowić to problemu.

Zobacz też:  Praca dla mam - jak mama może zarabiać w domu?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też