Recepta 24h – jak działają szybkie wizyty online?

Marcelina
recepta 24h i wizyta online

Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie babydorm.pl

Źle się czujesz, ale nie jesteś w stanie iść do lekarza? Wybierz wygodne rozwiązanie, jakim jest wizyta lekarska online lub recepta 24h! Z naszego artykułu dowiesz się, jak z nich skorzystać.

Wizyty lekarskie online cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W ich trakcie lekarz może wypisać receptę elektroniczną. Jest to bardzo wygodny i pomocny sposób – nie musisz tracić czasu na stanie w kolejce do gabinetu. Czym dokładnie są wizyty online?

Na czym polega wizyta online?

Wizyta online to jedna z form konsultacji lekarskiej, która odbywa się zdalnie – można z niej skorzystać bez wychodzenia z domu. Przeprowadzana jest przy wykorzystaniu kamery internetowej, za pośrednictwem wirtualnego czatu lub przez telefon. Jest polecana pacjentom, którzy kończą terapię i chcą odbyć kontrolną wizytę u lekarza bez konieczności wizyty w przychodni.

E-lekarz online to także świetny wybór dla chorych, których stan zdrowia nie pozwala na wyjście z domu. Podczas tych konsultacji specjalista przeprowadza wywiad medyczny, na podstawie którego stwierdza, czy i jak leczyć pacjenta.

Czym jest recepta 24h?

Recepta 24h jest elektronicznym dokumentem, który może być wystawiony na przykład podczas wizyty online u lekarza. Można ją też uzyskać po wypełnieniu dostępnego w sieci formularza medycznego, który jest weryfikowany przez lekarza. 

Jeśli specjalista nie będzie miał żadnych zastrzeżeń, to w ciągu kilku minut otrzymasz informacje o wystawionej recepcie online. Wśród danych, które należy podać w wywiadzie, są między innymi dane osobowe pacjenta oraz informacje o chorobach i przyjmowanych lekarstwach. 

Zobacz też:  Dieta odchudzająca - jak sprawić by była skuteczna?

Dokument, który otrzymasz (recepta przez internet) upoważnia do odbioru przepisanych leków. Taką receptę możesz zrealizować w dowolnej aptece.

Co zrobić z otrzymaną receptą elektroniczną?

Po zatwierdzeniu zgłoszenia na telefon pacjenta przychodzi wiadomość ze specjalnym kodem PIN, który umożliwia realizację recepty. Dokument przesyłany jest też na skrzynkę pocztową podaną podczas wypełniania formularza medycznego. Możesz go wydrukować i zabrać ze sobą do punktu aptecznego. Na e-recepcie znajduje się kod kreskowy, który także służy do odbioru przepisanych leków. 

W praktyce taki wydruk nie jest ci potrzebny. Wystarczy znajomość numeru PESEL (osoby, na którą wystawiono receptę) oraz kodu PIN.

Co zrobić, gdy recepta elektroniczna straciła swoją ważność?

Recepta elektroniczna zazwyczaj jest ważna przez 30 dni. Jednak są pewne wyjątki i czasem jej termin może być zarówno dłuższy, jak i krótszy. Dotyczy to niektórych leków, na przykład antybiotyków. 

Co zrobić, gdy okaże się, że e-recepta straciła ważność? Możesz zgłosić się do lekarza, który wystawił receptę – ma on (niestety tylko on) możliwość przedłużenia dokumentu. W innym przypadku trzeba po prostu poprosić o nową receptę. 

Aby uniknąć problemów, po otrzymaniu recepty elektronicznej dopytaj lekarza, do kiedy jest ona ważna.

Kiedy lekarz odmówi wystawienia e-recepty?

W niektórych przypadkach lekarz może odmówić wystawienia e-recepty. Jeśli będzie on miał wątpliwości co do zasadności stosowania danego leku przez chorego, nie wyrazi on zgody na przepisanie pożądanych przez pacjenta preparatów. W takiej sytuacji specjalista może poprosić o dostarczenie dokumentacji medycznej. Warto też wspomnieć, że recepty elektroniczne nie są w ogóle wystawiane na niektóre kategorie leków. Są to na przykład leki odurzające i psychotropowe.

Jak przygotować się do wizyty online?

Przygotowujesz się do konsultacji online? Przemyśl, jak dokładnie opisać swój problem zdrowotny. Możesz wypisać wszystkie występujące objawy oraz pytania do specjalisty. Polecane jest także zebranie danych lekarskich, takich jak wcześniejsze wyniki badań.

Zobacz też:  Jak wybrać wózek spacerowy dla dziecka?

Wizyta lekarska online pozwala na szybką reakcję w sytuacji nagłego i silnego bólu lub innych dolegliwości. Jeśli potrzebujesz e-recepty, skorzystaj z tej formy kontaktu z lekarzem.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też