Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone? Najlepsze sposoby

Marcelina
jak sprawdzić czy dziecko jest ubezpieczone

Ubezpieczenie dziecka jest bardzo ważne. Dlatego każdy rodzić powinien wiedzieć, jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone. Ubezpieczenie w NFZ dziecka jest obowiązkiem każdego rodzica. Nie należy o tym nigdy zapominać. Chcesz uzyskać więcej informacji o ubezpieczeniu dzieci? Przeczytaj nasz artykuł!

Rodzice powinni być świadomi, że dziecko nie zostaje automatycznie zgłoszone do ubezpieczenia zaraz po urodzinach. Moment rejestracji dziecka w urzędzie stanu cywilnego nie wpływa na włączenie dziecka do systemu ubezpieczeniowego. Dzieje się to dopiero w momencie, gdy rodzic zgłosi dziecko do ubezpieczenia jako członka rodziny. Nie wszyscy rodzice wiedzą, jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone. Przeczytaj nasz artykuł!

Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu superrodzice.pl

Dlaczego dziecko musi być ubezpieczone?

Ubezpieczenie zdrowotne należy się każdemu dziecku. Aby jednak zostało ono włączone do systemu ubezpieczeniowego, konieczne będzie jego zgłoszenie. Obowiązek ubezpieczenia dziecka biorą na siebie:

  • rodzic pracujący – jedno z rodziców pracujących musi poinformować swój zakład pracy, który następnie przekaże odpowiedni wniosek ubezpieczeniowy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
  • niepracujący rodzice – każdy rodzic ma obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia. Jeżeli jednak żaden z rodziców nie ma dochodów oraz nie jest zarejestrowany w urzędzie pracy, to obowiązek ubezpieczeniowy przechodzi na dziadków;
  • opiekun prawny lub rodzina zastępcza – jeżeli dziecko nie jest wychowywane przez rodziców biologicznych, to obowiązek ubezpieczeniowy spada na prawnych opiekunów, rodzinę zastępczą lub instytucje opiekuńcze, czyli np. dom dziecka.

Każdy obywatel Polski musi być zgłoszony do ubezpieczenia, które gwarantuje mu prawo do opieki zdrowotnej. Warunkiem jest tutaj wcześniej wspomniane zgłoszenie dziecka do ZUS-u. Nie jest to związane z opłatami, ani podniesieniem składki ubezpieczeniowej opiekuna. Dziecko musi być zgłoszone przed upływem 7 dni od momentu nadania numeru PESEL lub powstania nowego tytułu ubezpieczenia, czyli w przypadku straty pracy lub rozpoczęcia działalności gospodarczej. Ze wszystkimi powyższymi informacjami powinni zapoznać się rodzice, którzy zastanawiają się, jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone.

Zobacz też:  Czy wychowanie dziecka z psem to dobry pomysł?

Ubezpieczone dziecko może korzystać z publicznej opieki zdrowotnej. Jeżeli ulegnie ono wypadkowi lub zachoruje, to można zadzwonić po karetkę lub jechać do szpitala. Ubezpieczenie w NFZ to także wizyty lekarskie, szczepienia oraz badania. W przypadku tych ostatnich warto jednak pamiętać, że czasami czas oczekiwania bywa bardzo długi, dlatego lepszym rozwiązaniem może być wykupienie prywatnej polisy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie NFZ a utrata pracy

Jeżeli rodzic zmienia pracę, to jest on zobowiązany do ponownego zgłoszenia dziecka do Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Jeżeli rodzic zostanie wyrejestrowany z ubezpieczenia, czego przyczyną będzie utrata pracy, to dziecko również zostanie wyrejestrowane. Jeżeli opiekun zmienia pracę, to musi on koniecznie pamiętać o poinformowaniu nowego pracodawcy o chęci zgłoszenia dziecka do ZUS-u. Gdy rodzic nie ma nowej pracy, to obowiązek zgłoszenia spada na drugiego rodzica, który powinien zgłosić dziecko w swojej pracy. Jeżeli jednak drugi rodzic nie ma pracy, to konieczne będzie zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia przez urząd dla bezrobotnych.

Co grozi za niezgłoszenie dziecka do ubezpieczenia?

Każdy opiekun ma obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego. Wspominaliśmy już, że należy tego dokonać poprzez złożenie odpowiedniego wniosku u swojego pracodawcy. W przypadku osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą, trzeba zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Bezrobotni muszą zrobić to w urzędzie pracy. Prawo mówi, że jeżeli dziecko nie zostanie w ciągu 7 dni od otrzymania numeru PESEL zgłoszone do ZUS-u, to opiekun może ponieść konsekwencje finansowe. Kara w tym przypadku wynosi 5 tysięcy złotych.

Ubezpieczenie dziecka w szkole

W kwestii tego, jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone, warto poruszyć sprawę ubezpieczeń w szkole. Nie są to polisy obowiązkowe, ale bardzo przydatne. Ubezpieczenie w szkole gwarantuje odszkodowanie, gdy dojdzie do wypadku, który jednak nie doprowadził do poważnych obrażeń. Przykładem może być skręcenie kostki lub nadgarstka. Takie ubezpieczenia są proponowane przez szkołe, ale rodzic nie musi się na nie decydować.

Zobacz też:  Jak wybrać dobrą patelnię do smażenia?

Każde ubezpieczenie wiąże się z otrzymanie specjalnego dokumentu, który określa ogólne warunki ubezpieczenia. Znajdują się tam wszystkie niezbędne informacje o ubezpieczeniu. Jeżeli chcesz sprawdzić, jaki jest zakres ubezpieczenia, to powinieneś dokładnie zapoznać się z dokumentacją ubezpieczeniową.

Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone?

Jeżeli opiekun zmienił pracę, został zwolniony lub zarejestrował się w Urzędzie Pracy, to może zaistnieć potrzeba sprawdzenia, czy dziecko jest obecnie ubezpieczone. Rodzice mogą też nie pamiętać, u którego z nich dziecko zostało ubezpieczone. Jak sprawdzić, czy dziecko zostało ubezpieczone? Potwierdzenie tego, że dziecko posiada prawa do świadczeń w systemie eWUŚ. Wykorzystują go między innymi przychodnie, które mogą sprawdzić, czy dziecko zostało zgłoszone do ubezpieczenia.

Kolejnym sposobem na sprawdzenie tego, czy dziecko jest ubezpieczone, jest zalogowanie się na Internetowe Konto Pacjenta. W profilu rodzic może zobaczyć dane swojego dziecka. Jeżeli ich tam nie będzie, to znaczy, że dziecko nie jest objęte ubezpieczeniem. Jeżeli dziecko nie widnieje na profilu żadnego z rodziców, to konieczne będzie uregulowanie jego statusu ubezpieczeniowego, aby mogło ono korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej. W przypadku noworodków warto pamiętać, że publikacja informacji na Internetowym Koncie Pacjenta może trwać do 21 dni.

Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone? Jest jeszcze jeden sposób. Należy wejść na internetową stronę Zakładu Ubezpieczeń zdrowotnych i zalogować się poprzez profil zaufany. Znajdziesz tam wszystkie informacje o ubezpieczeniach oraz składkach na ubezpieczenie zdrowotne.

Dlaczego nie widzisz danych dziecka w IKP?

Może być kilka przyczyn tego, że nie widzisz danych swojego dziecka w IKP, oto one:

  • dziecko nie zostało zgłoszone do Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych;
  • drugi rodzic podał dane dziecka do ubezpieczenia i nie upoważnił cię do nich. W takiej sytuacji tylko druga osoba ma możliwość wglądu w dane ubezpieczeniowe dziecka;
  • nie doszło jeszcze do publikacji w IKP, może to trwać nawet 21 dni;
  • nie jesteś opiekunem prawnym dziecka;
  • dziecko podjęło pracę sezonową, czyli zyskało własny tytuł ubezpieczenia;
  • dziecko ukończyło 18 lat, a jego IKP stało się kontem osoby dorosłej. W tym momencie rodzic traci uprawnienia do wglądu w dane dotyczące ubezpieczenia.
Zobacz też:  Jak rozpoznać łysienie plackowate u dzieci? Poznaj najczęstsze choroby skóry głowy

Prywatna polisa ubezpieczeniowa dla dziecka

Ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka zapewnia mu bardzo szeroką ochronę. Dzięki niemu można liczyć na bardzo sprawnie przeprowadzone leczenie w przypadku wystąpienia choroby, uszczerbku lub uszkodzenia ciała. Prywatna polisa to alternatywa dla osób, które nie chcą stać ze swoimi dziećmi w długich kolejkach. Takie ubezpieczenie kosztuje kilkadziesiąt złotych miesięcznie, ale pozwala na zapewnienie dziecku bardzo wysokiej jakości opieki zdrowotnej oraz wysokiego poziomu komfortu.

Teraz wiesz już, jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone. Pamiętaj, że ubezpieczenie twojego dziecka jest bardzo ważne. Regularnie sprawdzaj, czy twoje dziecko jest ubezpieczone. Dzięki temu unikniesz wielu nieprzyjemnych sytuacji.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też