Pokrzywka u dziecka – jak zwalczać?

Marcelina
Pokrzywka u dziecka - jak zwalczać?

Co to jest pokrzywka u dziecka i jak ją leczyć? Większość dzieci w pewnym momencie swojego życia doświadcza jednego epizodu ostrej pokrzywki. Stan ten jest wynikiem uwalniania w organizmie mediatorów chemicznych, które powodują łuszczenie się i wyciek płynu do otaczających tkanek. Powoduje to obrzęk i zaczerwienienie. Najlepszym sposobem leczenia pokrzywki u dziecka jest zidentyfikowanie przyczyny i natychmiastowe jej wyleczenie.

Istnieją dwa rodzaje pokrzywki u dzieci: ostra i przewlekła. Pokrzywka ostra zwykle ustępuje w ciągu kilku dni, natomiast pokrzywka przewlekła może trwać od sześciu tygodni do ponad sześciu. Pokrzywka ostra zazwyczaj ustępuje samoistnie, natomiast pokrzywka przewlekła jest długotrwała i nawracająca. Pokrzywka przewlekła zwykle nie ma czynnika wywołującego, ale może trwać miesiącami lub latami.

Istnieje kilka rodzajów pokrzywki, a każdy z nich może mieć inne przyczyny i objawy. Objawy są bardzo zróżnicowane u poszczególnych dzieci, dlatego w razie wątpliwości co do przyczyny należy skonsultować się z pediatrą. Na ogół ostra pokrzywka ustępuje w ciągu kilku godzin lub dni, ale w rzadkich przypadkach może wymagać dalszego leczenia.

Jeśli nie jesteś pewien przyczyny, możesz zacząć od przyjmowania leków przeciwalergicznych, które mogą pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się pokrzywki. Jeśli pokrzywka trwa dłużej niż kilka godzin lub jest długotrwała, należy zastosować lek przeciwhistaminowy. U niektórych dzieci może również wystąpić anafilaksja, w związku z czym należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. W przypadku reakcji anafilaktycznej konieczne może być wezwanie pogotowia ratunkowego lub zastosowanie wstrzykiwacza adrenaliny. Leczenie objawowe zależy od rodzaju reakcji, ale na ogół wystarcza podanie leku takiego jak Benadryl.

Jeśli u dziecka występuje pokrzywka, objawy mogą być przejściowe i ustąpić samoistnie. Mogą one wystąpić po ekspozycji na pewne czynniki wyzwalające. W przypadkach przewlekłych pediatra może przepisać leki przeciwhistaminowe, które pomogą kontrolować objawy. Jeśli jednak objawy nie ustępują i utrzymują się, należy jak najszybciej zgłosić się do pediatry. Jeśli dolegliwości nie ustąpią, lekarz powinien rozważyć przewiezienie pacjenta do szpitala w celu wykonania dalszych badań, aby wykluczyć przyczyny tego stanu.

Zobacz też:  Co na wymioty u dziecka

Objawy pokrzywki przewlekłej są różne. W niektórych przypadkach może być ona spowodowana chorobą układu odpornościowego, lekami, pokarmem lub owadami. W innych przypadkach lekarze nie ustalili jeszcze przyczyny. W niektórych przypadkach pokrzywka przewlekła może prowadzić do obrzęku naczynioruchowego, potencjalnie zagrażającej życiu reakcji na alergen. Lekarz pediatra może przepisać doustny steroid, doustny lek przeciwhistaminowy lub epinefrynę, aby odwrócić potencjalnie zagrażającą życiu reakcję.

Pierwszą linią leczenia pokrzywki u dziecka są leki przeciwhistaminowe. Jeśli leki przeciwhistaminowe nie wystarczą, lekarz może przepisać doustne steroidy. W przypadku utrzymywania się dolegliwości można również zastosować leki. Większość dzieci leczy się sama, bez konieczności leczenia. Ważne jest jednak, aby skonsultować się z pediatrą natychmiast po wystąpieniu objawów.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też