Co na afty u dziecka

Marcelina
Co na afty u dziecka

Co oznacza wrzód aftowy u dziecka? Najprościej można powiedzieć, że jest to forma afty (aftowego zapalenia jamy ustnej), powszechnej infekcji dotykającej tkanek miękkich jamy ustnej. Choroba ta jest całkowicie niezaraźliwa i może występować jako pojedyncze wrzody lub ich skupiska. Nawracająca postać może trwać od siedmiu do dziesięciu dni. Chociaż choroba ta może być bardzo bolesna, istnieje kilka opcji leczenia, które pomogą dziecku uporać się z bólem.

Głównym celem leczenia jest zmniejszenie bólu i dyskomfortu oraz wspomaganie gojenia. Leczenie może obejmować ochronne płyny do płukania jamy ustnej, miejscowe środki przeciwzapalne i antybiotyki. Zazwyczaj są one przyjmowane w postaci płynu do płukania jamy ustnej. Antybiotykowych płynów do płukania jamy ustnej zawierających tetracyklinę nie należy stosować u dzieci poniżej ósmego roku życia, ponieważ mogą one powodować przebarwienia zębów.

Metody leczenia wrzodów aftowych różnią się w zależności od dziecka. Chociaż nie jest znana przyczyna powstawania zimnych owrzodzeń, alergie pokarmowe i niedobory witamin mogą zwiększać ryzyko ich wystąpienia u dziecka. Oprócz niedoboru witamin, zimne owrzodzenia są wywoływane przez wirus opryszczki pospolitej (herpes simplex virus 1, znany również jako HSV-1). U niektórych dzieci występuje tylko jedno ognisko w roku, u innych może być ich nawet pięć lub sześć w ciągu roku. W przypadku większości dzieci leczenie nie jest trudne i w końcu ustępują one samoistnie bez leczenia.

Najczęstszą metodą leczenia wrzodów aftowych jest odpoczynek. Odpoczynek i regularna higiena jamy ustnej sprzyjają gojeniu. Niekiedy wrzody aftowe ustępują samoistnie. Nie ma jednak lekarstwa na tę chorobę i dlatego ważne jest, aby jak najszybciej podjąć leczenie. Jeśli nie zastosuje się odpowiedniego leczenia, może dojść do ponownego pojawienia się bólu.

Dopóki lekarz nie zaproponuje odpowiedniego leczenia, dziecko można leczyć w domu, stosując leki dostępne bez recepty. W międzyczasie można zapewnić dziecku ulgę w bólu, podając mu produkt zawierający acetaminofen lub ibuprofen. Poza lekami doustnymi można im pomóc, pijąc zimne płyny, żując gumę lub nakładając pastę przygotowaną z Orabase-B. Bioadhezyjne “super-glue” zostały przebadane u dzieci i stwierdzono, że zmniejszają ból i dyskomfort związany z owrzodzeniem, choć nie wpływają znacząco na proces gojenia.

Zobacz też:  Jak załagodzić ból zęba u dziecka?

W przypadku podejrzenia, że dziecko cierpi na chorobę podstawową, należy zwrócić się do lekarza. U dziecka może wystąpić owrzodzenie pourazowe, np. podczas szczotkowania zębów, które mogło być jego przyczyną. U dziecka mogą również występować częste nawroty choroby. Ponadto dziecko z powtarzającymi się wrzodami może być podatne na rozwój raka jamy ustnej. Ważne jest, aby zasięgnąć porady pediatry, jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko cierpi na tę chorobę.

Możesz spróbować dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, środków powlekających i antyseptycznych płynów do płukania jamy ustnej. Można także wypróbować pastę do zębów zawierającą triklosan. Prowadząc dziennik objawów i wszelkich metod leczenia, wkrótce będziesz mieć jaśniejszy obraz tego, co należy robić w przypadku wrzodów aftowych. Będziesz wiedzieć, co je wywołuje i jak ich unikać w przyszłości.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też