Pierwsze dni w przedszkolu – porady dla rodziców

Marcelina
pierwszy dzień w przedszkolu

Rozpoczęcie nauki w przedszkolu to emocjonujący moment w życiu dziecka i rodziców. Zupełnie nowe doświadczenia, dużo nowopoznanych osób i przede wszystkim – spędzanie kilku godzin osobno. Jak się przygotować na pierwszy dzień w przedszkolu?

Pierwszy dzień w przedszkolu – kiedy dziecko jest gotowe?

Często edukację przedszkolną dziecko rozpoczyna w wieku około 3 lat, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna, zależna od tempa rozwoju. Przed przyjęciem dziecka należy ocenić jego dojrzałość przedszkolną. W ramach oceny bierze się pod uwagę dojrzałość procesów poznawczych (koncentracja, utrzymywanie uwagi adekwatne do wieku) oraz emocjonalnych (umiejętności adaptacyjne, radzenie sobie z rozłąką z rodzicami i domem). Sprawdza się również umiejętności społeczne, czyli umiejętność nawiązywania relacji z innymi dziećmi, rozumienie i wykonywanie poleceń. W tym okresie rozwój dzieci jest bardzo dynamiczny, mówi się o występowaniu skoków rozwojowych, w związku z czym każdy miesiąc to dużo zmian.

Przeczytaj też: https://przewodnikpanidomu.pl/jak-nauczyc-dziecko-wiazac-buty/

Każdy miesiąc ma znaczenie przy ocenie dojrzałości przedszkolnej i może na to wpływać wiele czynników. Oprócz uwarunkowań biologicznych i społecznych, znaczenie mogą mieć również zdarzenia losowe takie jak długi wyjazd jednego z członków rodziny, choroba i inne. Warto zadbać o poczucie bezpieczeństwa dziecka w domu, zanim spędzi pierwsze dni w przedszkolu i przede wszystkim, nie spieszyć się.

Pierwsze dni w przedszkolu – jak przebiega adaptacja?

Aby ułatwić dzieciom aklimatyzację do nowej sytuacji, przedszkola organizują dni adaptacyjne. Odbywają się one z udziałem rodziców, dziecko może poznać nowe otoczenie, nawiązać pierwsze kontakty, jednocześnie mając poduszkę bezpieczeństwa w postaci obecności mamy lub taty.

Zobacz też:  Remont pokoju dziecka – ile kosztuje?

Alternatywą dla dni adaptacyjnych jest możliwość towarzyszenia dziecku podczas jego pierwszego dnia w przedszkolu. W zależności od potrzeb, może to być jeden dzień lub kilka. Podczas każdej wizyty skracamy czas swojej obecności.

Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu – jak rozmawiać z dzieckiem?

Bardzo ważnym elementem przygotowania jest szczera rozmowa. Stopniowo przygotowuj dziecko, opowiadając mu czym jest przedszkole i co będzie tam robić. Opowiedz jaki będzie nowy plan dnia, oraz że w przedszkolu pozna nowe koleżanki i kolegów. Możesz również zaproponować, by dziecko wzięło ze sobą swoją ulubioną zabawkę. Ważne, by na bieżąco rozmawiać z dzieckiem w taki sposób, by nasze komunikaty były dla niego zrozumiałe np. zamiast „przyjdę po Ciebie o 13”, powiedz „przyjdę po Ciebie po podwieczorku”. Koniecznie dotrzymuj słowa, by dziecko nie odczuwało niepokoju.

Unikaj takich komunikatów jak: „mama za chwilkę wróci”, „mama idzie tylko załatwić kilka spraw i przyjdzie”. Dla dziecka kilka godzin, to zdecydowanie więcej niż chwila, a przedszkole nie jest miejscem do czekania na rodzica. To miejsce, które przez zabawę ma zapewnić rozwój i nabywanie nowych umiejętności.

Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu – co robić gdy dziecko płacze?

To naturalne, że ta nowa sytuacja może być na początku lekko przytłaczająca, również dla rodziców. Ważne, by nie dać się ponieść emocjom. Nasz spokój i pozytywne nastawienie zostaną błyskawicznie zauważone przez dziecko. Jeśli będzie od nas płynąć komunikat „wszystko jest w porządku”, dziecko nie będzie interpretować sytuacji jako zagrażającej.

Mimo przygotowania, mogą się jednak pojawić negatywne emocje i łzy. Czasami nie ma ich wcale, czasami zdarzają się pierwszego dnia przy rozstaniu z rodzicem, a czasami dopiero po kilku dniach. Może też być tak, że płacz innych dzieci dookoła wywoła w dziecku niepokój. W takiej sytuacji okaż mu wsparcie i otrzyj jego łzy, by czuło się zaopiekowane. Możesz nazwać jego emocje, mówiąc np. „Widzę Twoje łzy, wiem że się niepokoisz, to normalne. Bardzo Cię kocham, odbiorę Cię po obiedzie. Pójdziemy później na Twój ulubiony plac zabaw, co Ty na to?”. Nie przeciągaj zbytnio pożegnania, by nie dawać sygnału, że to co się dzieje to coś bardzo trudnego. Z czasem zauważysz, że dziecko coraz chętniej zostaje w przedszkolu, a nawet nie chce go opuścić.

Zobacz też:  Co oznacza certyfikat „Zdrowa stopa”? Jakie polskie firmy sprzedają certyfikowane obuwie?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też