Najczęstsze problemy z włosami po porodzie. Jak sobie z nimi radzić?

Marcelina
włosy po porodzie

Okres ciąży i czas po porodzie to dla wielu kobiet moment znacznego pogorszenia kondycji włosów. Znanym problemem jest tzw. telogenowe wypadanie włosów spowodowane zmianami hormonalnymi. Co możesz zrobić? Jak radzić sobie z tym zjawiskiem? Przeczytaj!

Po porodzie gwałtownie spada poziom estrogenu i progesteronu, a wzrasta poziom prolaktyny. Te zmiany prowadzą często do wzmożonego wypadania włosów, co szczególnie dotkliwe jest dla pań z cienkimi i delikatnymi włosami. Zmiany widoczne są głównie w okolicach skroni. Warto jednak pamiętać, że nigdy nie dochodzi do całkowitego wyłysienia, a sam proces zwiększonego wypadania włosów jest przejściowy i z czasem mija. Na szczególną uwagę zasługują kobiety, które zmagają się dodatkowo z innymi problemami – niedoczynności i nadczynnością tarczycy, anemią, cukrzycą. W ich przypadku zjawisko łysienia poporodowego może być wyjątkowo uciążliwe, a proces poprawy kondycji włosów znacznie dłuższy.

Jak radzić sobie z problemem osłabionych włosów po porodzie?

Panie w okresie ciąży, ale także karmiące piersią nie powinny korzystać z niektórych zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetyczne, muszą też szczególną uwagę zwrócić na skład stosowanych kosmetyków. Nie zaleca się wykonywania mezoterapii, karboksyterapii, czy stosować osocza bogatopłytkowego. Mamy muszą jednak pamiętać o prawidłowej codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Powinny także zadbać o wartościową dietę, która wspomaga proces odbudowy włosów. Jeśli to możliwe, warto wprowadzić do menu ryby, jaja, orzechy, awokado, kasze i pestki. Dietę na czas karmienia piersią warto skonsultować z pediatrą. Można także zasięgnąć porady dietetyka. 

Przydatne będą także suplementy diety, które pomogą uzupełnić niedobory witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu i pięknego wyglądu cery, paznokci i włosów. Równie ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów, a także dobór kosmetyków.

Zobacz też:  Firany na taśmie czyli tania i szybka metamorfoza okna

Jak pielęgnować włosy po porodzie?

Przede wszystkim zmień dotychczasowe preparaty – zapomnij o zwykłym szamponie, a postaw na preparat wzmacniający o wartościowym składzie. Cienkie włosy, przerzedzone, z rozdwojonymi końcówkami potrzebują szczególnej uwagi. Myjąc je masuj skórę głowy, pozwól zadziałać preparatowi, nie spiesz się, poświęć na pielęgnację więcej czasu. Zrezygnuj z kosmetyków, w których składzie znajduje się alkohol etylowy, sztuczne konserwanty czy substancje zapachowe. Mogą one dodatkowo osłabić włosy. 

Oprócz wzmacniającego szamponu przyda się odżywka do włosów. Warto stosować ją po każdym umyciu włosów. I w tym przypadku musisz przyjrzeć się dostępnym na rynku preparatom, by znaleźć ten właściwy dla siebie – do włosów wypadających, suchych, łamliwych, czy bardzo zniszczonych. Od czasu do czasu możesz sięgnąć po maskę do włosów lub ampułki wzmacniające do wcierania w skórę głowy. Wiele pań sięga także po olejek rycynowy czy arganowy, które słyną z pozytywnego wpływu na włosy.

Gdy skończysz karmić

Kiedy zdecydujesz się skończyć karmić piersią, opcje pielęgnacji włosów znacznie się zwiększą. Będziesz mogła skorzystać z profesjonalnego zabiegu, który na nowo pozwoli ci cieszyć się piękną i bujną fryzurą. Jedną z możliwości jest mezoterapia polegająca na ostrzykiwaniu skóry głowy substancjami pobudzającymi cebulki i mieszki włosowe do regeneracji i szybszego wzrostu. Wykonanie serii zabiegów powstrzymuje proces nadmiernego wypadania włosów.

Inne zabiegi stosowane w celu poprawy kondycji włosów to osocze bogatopłytkowe, karboksyterapia, a także kuracja peptydowa i infuzja tlenowa. Wszystkie one przynoszą oczekiwane efekty, warto jednak wcześniej skonsultować się ze specjalistą, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Choć okres ciąży i czas karmienia piersią często wiążą się z pogorszeniem stanu włosów, nie jest to sytuacja nieodwracalna. Możesz znowu cieszyć się ich pięknym wyglądem, jednak musisz pamiętać o właściwej pielęgnacji i zdrowej diecie.

Zobacz też:  Zalety regularnej higieny jamy ustnej w utrzymaniu białych zębów


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też