Pożyczka w rodzinie – co należy wiedzieć?

Marcelina
rodzina kochająca się

Chwilowy brak środków na koncie, szef spóźniający się z wypłatą wynagrodzenia czy konieczność pokrycia nieprzewidzianych wydatków sprawiają, że prosimy o pożyczkę członków rodziny. Zazwyczaj pożyczanie pieniędzy odbywa się bez żadnych formalności, bowiem przekazywane są one z ręki do ręki. Czy procedura ta jest zgodna z prawem? Co należy wiedzieć o pożyczkach rodzinnych?

Pożyczka w rodzinie – formalności

Pożyczka w rodzinie ma charakter pożyczki prywatnej, co oznacza, że udziela jej osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej w tym zakresie. Tego typu pożyczki są dozwolone przez prawo polskie na zasadzie swobody zawierania umów. Niemniej jednak wymaga się dopełnienia kilku formalności, dzięki którym owa pożyczka staje się w pełni legalna. Przede wszystkim należy spisać umowę, która jasno określi poszczególne strony.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której kwota pożyczki nie przekracza 1000 zł, choć na ogół i tak korzystne jest spisanie umowy, nawet odręcznie. Co ważne, pożyczka nie musi być oprocentowana, lecz pożyczkobiorca musi zobowiązać się do spłaty zobowiązania. W przeciwnym razie przyjmuje ona formę darowizny, która podlega innym przepisom. 

Pożyczka w rodzinie, a podatek

Wiele wątpliwości budzą kwestie podatkowe, które dotyczą pożyczki rodzinnej. Otóż sam fakt zaciągnięcia pożyczki prywatnej zobowiązuje do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi obecnie 0,5% wartości pożyczanej kwoty. Nie zawsze jednak istnieje obowiązek zapłaty podatku, bowiem zwolnione są z niego osoby, które pożyczają pieniądze od najbliższej rodziny. Ustawodawca jasno definiuje, kto jest najbliższą rodziną. I tak należą do niej:

  • rodzice,
  • dzieci,
  • dziadkowie,
  • wnukowie,
  • rodzeństwo,
  • małżonek,
  • pasierb,
  • macocha/ojczym.

Jeśli pożyczamy pieniądze od którejś z wymienionych wyżej osób, wystarczy złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC -3, wersja 5. Mamy na to 14 dni. Gdy przysługuje nam zwolnienie z opodatkowania, pieniądze muszą zostać przekazane na konto, a nie do ręki. Jeżeli jednak pożyczamy pieniądze na przykład od kuzyna, to będziemy musieli zapłacić podatek. 

Zobacz też:  Proszek dla niemowląt – ranking

Czy pożyczka w rodzinie jest opłacalna?

Gdy brakuje nam gotówki, najczęściej udajemy się po pomoc do rodziny. Jej członkowie mogą udzielić na nieoprocentowanej pożyczki, co wydaje się być bardzo korzystnym rozwiązaniem. Problemem jest jednak fakt, iż często sami nie posiadają oni potrzebnych nam kwot. O ile bowiem pożyczenie kilkuset złotych zwykle nie jest kłopotliwe, tak uzyskanie na już kilku tysięcy może okazać się niemałym problemem. Co więcej, warto wziąć pod uwagę kwestię opodatkowania – jeśli pożyczamy pieniądze od dalszej rodziny, to jesteśmy zobowiązani zapłacić podatek.

W momencie, gdy poza kapitałem spłacamy też odsetki, to zachodzi konieczność zapłaty podatku dochodowego przez pożyczkodawcę. Jak się okazuje, kwestia zaciągnięcia pożyczki u członka rodziny nie jest tak prosta, jak się powszechnie wydaje. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być pożyczki udzielane przez wyspecjalizowane firmy. Tutaj również mamy do czynienia z minimum formalności, zatem pieniądze można otrzymać na konto nawet w kilka chwil.

Wnioskować o pożyczkę od ręki możesz na tej stronie. Firma pożyczkowa nie ocenia zdolności kredytowej klienta, nie wymaga więc przedstawiania dodatkowych zaświadczeń. Wysoki stopień przyznawania sprawia, że o pieniądze mogą ubiegać się nawet osoby, którym bank odmówił finansowania. Warto skorzystać z oferty, jeśli środki uzyskane z pożyczki rodzinnej są niewystarczające na pokrycie wydatków bądź gdy nie chcemy informować bliskich o czasowych problemach finansowych. 

Więcej na temat pożyczek online można przeczytać na stronie: https://www.saverium.pl/



Zobacz także:
Zobacz też:  Nowe mieszkanie – na co warto zwrócić uwagę?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też