Gorączka u dziecka, czyli kiedy jechać do szpitala?

Martwi Cię gorączka u dziecka? Nie wiesz, czy należy jechać do szpitala? Przeczytaj artykuł, w którym wyjaśnimy Twoje wątpliwości.
Marcelina
gorączka u dziecka

Gorączka u dziecka najczęściej nie wymaga wezwania pogotowia. Jednakże są sytuacje, które wręcz zmuszają do natychmiastowej interwencji. Pogotowie należy wezwać do noworodków, malutkich dzieci, u których wysoka gorączka doprowadziła do drgawek i wybroczyn.

Gorączka u dziecka, czyli jakie mogą być przyczyny takiego stanu?

Gorączka u małego dziecka może pojawić się z różnych przyczyn. Czynniki, które ją wywołują to na przykład infekcja bakteryjna, wirusowa, stres lub przegrzanie organizmu. Co więcej, wiele osób uważa, że przyczyną gorączki u dzieci jest ząbkowania. Okazuje się jednak, że najczęściej gorączka spowodowana jest przez inne czynniki niż wyrzynanie się kolejnych zębów. Bardzo niebezpiecznym stanem jest gorączka u małego dziecka, które nie ukończyło jeszcze 6 miesiąca życia. Taki stan może bowiem doprowadzić do drgawek, odwodnienia czy też zbytniego obciążenia serca oraz nerek.

Gorączka u dziecka, czyli kiedy należy pojechać do szpitala?

Gorączka u małego dziecka pojawia się wtedy, gdy temperatura ciała przekracza 38 stopni Celsjusza. Z kolei o wysokiej gorączce mówi się wówczas, gdy osiąga ona wartość powyżej 39 stopni Celsjusza. Do szpitala należy pojechać, gdy wysoka gorączka dotyczy noworodka lub bardzo małego dziecka do ukończenia szóstego miesiąca życia. Co więcej, natychmiastowa interwencja lekarska jest konieczna także w przypadku starszych dzieci, u których dodatkowo pojawiają się bardzo niepokojące symptomy. Wśród objawów, które powinny zaniepokoić, wymienia się: wymioty, biegunkę, drgawki, silne pobudzenie, odmowa jedzenia czy też wybroczyny skórne. Są to bardzo niebezpieczne objawy, dlatego w ich przypadku trzeba natychmiast zadzwonić po pogotowie lub pojechać do szpitala.

Zobacz też:  Żałoba po mamie - etapy i sposoby na przetrwanie jej

Czerp wiedzę z serwisu Ratownik Medyczny, aby chronić swoje dziecko!

Wysoka gorączka u dziecka, co robić, gdy nie jest wymagana wizyta w szpitalu?

W pozostałych okolicznościach nie jest wymagana wizyta w szpitalu. Wówczas trzeba starać się zbić gorączkę u dziecka dostępnymi środkami przeciwgorączkowymi, a więc paracetamolem lub ibuprofen. Paracetamol stosuje się w ilości około 15 mg na kilogram masy ciała dziecka. Podawanie środka powtarza się co 6 do 8 godzin. W przypadku małych dzieci lepiej sięgnąć o wersję w czopkach lub syropie. Natomiast ibuprofen podaje się w dawce 10 mg na kilogram masy ciała dziecka i powtarza się to, co 8 godzin, aż do zbicia gorączki. Podawaj dziecku także odpowiednią ilość płynów. Możesz zrobić również zimne okłady. Pamiętaj jednak, aby nie były one zbyt chłodne, ponieważ w takich okolicznościach narazisz malucha na zbyt duże różnice temperatur. Gdy dziecko ma dodatkowo objawy infekcji i gorączka nie spada przez więcej niż 3 dni, to pojedź z maluchem do lekarza.

Gorączka u dziecka z wybroczynami, czyli konieczność natychmiastowej interwencji lekarskiej

Gdy gorączce u dziecka towarzyszą również wybroczyny skórne, które odbiegają wyglądem od zwykłej wysypki, trzeba natychmiast zabrać malucha do szpitala. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ może informować o rozwijającej się sepsie. Jest to bardzo groźne zakażenie, które może nawet skończyć się tragiczne.

Gorączka u dziecka połączona z drgawkami

Innym niebezpiecznym stanem jest gorączka u dziecka połączona z drgawkami. Wówczas trzeba jak najszybciej pojechać do szpitala. Jest to konieczne, ponieważ taki objaw może informować o zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Dlatego dziecko musi mieć zrobione specjalistyczne badania, które wykluczą taki stan.

Gorączka u dziecka, czyli co zrobić, gdy pojawią się drgawki

Gdy dziecko będzie miało drgawki, rozepnij ubranie i ułóż malucha na boku. Co więcej, nie podawaj też nic do buzi, ponieważ w takiej sytuacji może dość do zakrztuszenia. Zadzwoń jak najszybciej po pogotowie. Pamiętaj o tym, że drgawki u małych dzieci nie powodują negatywnych następstw, ale trzeba sprawdzić, czy nie są one wynikiem na przykład zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Do takiego stanu może doprowadzić również padaczka. Dlatego potrzebne są badania, które poinformują o stanie malucha. Drgawki bardzo często pojawiają się także nas skutek indywidualnej genetycznej wrażliwości malucha na gorączkę. Co więcej, najczęściej jest tak, że występują one od 1 do 3 razy w życiu dziecka.

Zobacz też:  Dieta odchudzająca - jak sprawić by była skuteczna?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też