Praca coach dotyczy między innymi rozwoju osobistego danej osoby. Jest to zawód, który wywodzi się z kultury sportu. Trenerzy od wielu lat dokładali starań, aby móc motywować i starać się odkryć potencjał w swoich podopiecznych. Obecnie praca jako coach nie dotyczy tylko wyczynów sportowych, ale także innych dziedzin życia.
Coach praca – jak przebiega?
Głównym zadaniem coacha jest odnalezienie oraz wyzwolenie potencjału w swoim kliencie. Taka osoba ma za zadanie słuchać, analizować, podsuwać dobre rozwiązania i uświadamiać człowieka, jak wielki znajduje się w nim potencjał. W tym wypadku nie chodzi tylko o motywowanie, ale co ważniejsze o dawanie narzędzi, dzięki którym będziemy mogli lepiej zarządzać sobą oraz swoimi emocjami.
Bardzo ważne w pracy coacha jest rozwijanie ukrytego potencjału, który bez wątpienia drzemie w każdym z nas, trzeba go tylko odkryć.
Kiedy współpraca z coachem może dać dobre rezultaty?
Praca coach nie jest takim łatwym zawodem, jak może się wydawać. Trzeba mieć w swoje duże pokłady cierpliwości, empatii, wrażliwości, a także otwarty na ludzi, wzbudzający zaufanie.
Nie każdy mimo dobrych chęci będzie w stanie wykonywać ten zawód, dlatego warto dobrze przemyśleć temat, zanim zdecydujemy się na szkolenie, kurs lub rozpoczęcie nauki na uczelni wyższej w tym kierunku.
W pierwszej kolejności należy zdawać sobie sprawę z tego, że celem spotkań z coachem mogą być cele nie tylko zawodowe, ale także osobiste. Jeżeli mamy chęci realizowania konkretnych planów, chcemy poszerzyć własne horyzonty, nauczyć się nowych rzeczy, wówczas współpraca z coachem może okazać się niezwykle pomocna. Kluczowy jest wybór kompetentnej osoby, która cieszy się dobrymi opiniami wśród klientów i jest uważana za godną zaufania.
Kto może zostać coachem?
Praca jako coach wymaga posiadania odpowiednich predyspozycji, ale także wiedzy. W zasadzie prawda jest taka, że wykształcenie nie jest w tym wypadku istotne, trzeba jednak odbyć stosowne kursy oraz szkolenia, aby móc przygotować się do wykonywania zawodu.
Można oczywiście pójść o krok dalej i wybrać się na studia podyplomowe z coachingu, to też dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli chcemy być dla swoich klientów wiarygodni. Gdy zależy nam na profesjonalizmie, warto posiadać także certyfikaty popularnych organizacji polskich z zakresu coachingu. Idealnym momentem na zgłębianie wiedzy jest urlop macierzyński, gdzie można uczestniczyć w kursach i na spokojnie zastanowić się, jak dalej poprowadzić swoja karierę zawodową. Poza tym kobiety w pracy coacha sprawdzają się dość dobrze, gdyż są bardziej empatyczne i wrażliwe od mężczyzn, a to dwie ważne cechy.
Praca coacha wcale nie jest taka prosta i przyjemna, jak może się wydawać. Niezbędna jest bowiem naprawdę szeroka wiedza, którą trzeba będzie umieć przekazać tak, aby dana osoba zmotywowała się do działania. Oczywiście na początku kariery może być trudno, jednak wraz z nabywanie doświadczenia, z pewnością codzienne obowiązki nie będą spełniać już tak dużego problemu, jak na początku. To praca niezwykle odpowiedzialna, jednocześnie niezwykle absorbująca i satysfakcjonująca.
Praca jako coach – idealna opcja dla mam
Dużo osób zastanawia się, czy coach praca zarobki są satysfakcjonujące na tyle, że można będzie bez problemu się z tego zajęcia utrzymać. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż wszystko zależy od tego, jak mocną zbudujemy markę osobistą. Coach medialny praca bez wątpienia zarobi dużo więcej pieniędzy, niż osoba początkująca, która nie jest znana w branży. Taki zawód sprawdzi się idealnie w przypadku mam, gdyż można pracować zdalnie z domu, praca jest elastyczna, można dopasować godziny spotkań do własnych potrzeb. Z pewnością każda mama będzie zadowolona z takiej formy zatrudnienia, bo można dopasować pracę do indywidualnych potrzeb.
Nie należy się zrażać, nawet jak na początku nie będziemy mogli pochwalić się wieloma zleceniami. Ważne jest to, aby krok po kroku budować swoją markę, wówczas bez wątpienia z czasem klienci sami będą się do nas zgłaszać.
Zobacz także: