Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły to bardzo ważna decyzja w życiu zarówno pociechy, jak i rodzica. Samodzielny powrót do domu to koniec pewnego etapu w życiu dziecka, dlatego decyzja powinna być przemyślana przez opiekunów. Kiedy dziecko może samo wracać do domu? Tego dowiesz się z naszego artykułu!
Dziecko, które samodzielnie wraca do domu to niejednokrotnie wielka pomoc dla rodzica. nie musi on już każdorazowo odbierać dziecko ze szkoły. Opiekunowie zyskują wtedy zdecydowanie więcej czasu i mogą załatwić inne sprawy. Decyzja o tym, by dziecko samo wracało ze szkoły do domu, powinna być dokładnie przemyślana. W przypadku małych dzieci wymaga to też zgody na piśmie dostarczonej do szkoły. Dowiedz się więcej!
Samodzielny powrót dziecka a prawo
Zanim zezwolisz swojemu dziecku na samodzielny powrót do domu, warto zapoznać się z zapisami prawnymi. Ważne jest tutaj przede wszystkim prawo drogowe. Art. 43 ust. 1 i 3 mówi, że dziecko do lat 7 może korzystać z drogi wyłącznie pod opieką osoby, która ma powyżej 10 lat. Pojęcie „droga” oznacza również chodniki oraz przejścia dla pieszych. Przepisy te nie dotyczą jednak stref zamieszkania, a więc dzieci mogą poruszać się same po uliczkach osiedlowych. Można więc powiedzieć, że dziecko, które nie osiągnęło 7. roku życia, nie może samodzielnie wracać ze szkoły. Wyjątkiem są sytuacje, gdy szkoła znajduje się na tym samym osiedlu, na którym dziecko mieszka.
Rodzic dziecka, które samodzielnie porusza się po drodze publicznej, może zostać ukarany karą grzywny lub nagany. Jak wysoka jest taka kara? Może ona wynieść nawet 5 tysięcy złotych. Warto pamiętać, że przepisy nie dotyczą tylko rodziców, ale także nauczycieli w szkole lub przedszkolu, pod których opiekę oddano dziecko. Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły nie dotyczy więc dzieci poniżej 7. roku życia.
Kiedy dziecko może samo wrócić do domu – przepisy w szkołach
Teoretycznie każde dziecko powyżej 7. roku życia może samodzielnie wrócić do domu. Praktyka wygląda jednak nieco inaczej. Szkoły w Polsce mają różne wewnętrzne przepisy, które regulują powrót do domu dzieci. Jaki jest tego powód? Szkoły zobowiązane są do ochrony swoich podopiecznych i zapewnienia im bezpieczeństwa. Najczęściej stosowaną w szkołach zasadą jest ta, że dzieci mogą wracać samodzielnie do domu pod warunkiem, że ukończyły 10 lat.
Dzieci do 10. roku życia muszą być odbierane przez rodziców lub inne pełnoletnie osoby, które mają odpowiednie pisemne upoważnienie. Nie w każdej szkole obowiązuje ta zasada, dlatego warto zapoznać się z regulaminem placówki lub po prostu zapytać nauczyciela. Nawet jeżeli rada pedagogiczna ustaliła konkretny wiek, który daje możliwość samodzielnego powrotu do domu, to rodzic może napisać oświadczenie o samodzielnym powrocie swojego dziecka do domu. Warunkiem w tym przypadku jest jednak ukończenie przez dziecko 7. roku życia.
Zgoda na samodzielny powrót do domu – kiedy ją wyrazić?
Przepisy szkół to jedno, ale zawsze decyzja na samodzielny powrót dziecka ze szkoły zawsze będzie należała do rodzica. Musi on ustalić, czy dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność. Dużo zależy tutaj od samodzielności malucha i jego dojrzałości. Jest naprawdę wiele cech dziecka, na które należy zwrócić uwagę, oto część z nich:
- dojrzałość dziecka – każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Czasami dziecko, które ukończyło 7 lat, będzie już gotowe, by samemu wrócić z zajęć, niektórzy rodzice będą musieli poczekać jeszcze kilka lat;
- warto zwrócić uwagę na to, czy między szkołą a domem znajdują się jakieś niebezpieczne miejsca. Chodzi tutaj o ruchliwe drogi oraz niebezpieczne zaułki;
- ważne jest też to, czy dziecko ma już doświadczenie w poruszaniu się po drogach. W tym przypadku rodzic powinien postawić na edukacje w kwestii chodzenia po drogach.
Jak przygotować dziecko do samodzielnego powrotu do domu ze szkoły?
Przede wszystkim zapytaj swoje dziecko, czy chce już samo wracać do domu. Zawsze weź pod uwagę zdanie swojego dziecka. Gdy już zdecydujesz, że maluch może sam wrócić ze szkoły do domu, to powinien zaznajomić go ze wszystkimi zasadami bezpieczeństwa, które obowiązują na drodze. Warto również kilka razy wspólnie pokonać drogę prowadzącą z domu do szkoły. Jest to szczególnie ważne, jeżeli dziecko będzie musiało skorzystać z transportu miejskiego. W czasie takiego próbnego przejazdu niezbędne będzie pokazanie dziecku zagrożeń oraz poinformowanie o ewentualnych trudnych sytuacjach, które może napotkać. Dziecko powinno znać wszelkie niebezpieczeństwa, które wiążą się z samodzielnym powrotem do domu!
Nie wolno zapominać o tym, że poruszając się poza obszarem zabudowanym, dziecko ma obowiązek do noszenia odblasków. Niektórzy policjanci twierdzą, że rodzice powinni zwracać na to uwagę nawet w obszarze zabudowanym. Odblaski sprawiają, że dziecko będzie zdecydowanie lepiej widoczne na drodze, a więc znacznie zwiększy się jego poziom bezpieczeństwa.
Wzór zgody na samodzielny powrót do domu ze szkoły
Wzór na samodzielny powrót dziecka do domu ze szkoły powinien zawierać specjalne oświadczenie. Rodzic bierze wtedy pełną odpowiedzialność za to, by dziecko bezpiecznie dotarło do domu.
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Wyrażam zgodę na samodzielny powrót mojego dziecka …………………………………………. ucznia klasy ………….. ze szkoły po zakończonych zajęciach.
Oświadczam jednocześnie, że ponoszę całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo mojego dziecka podczas samodzielnego powrotu do domu.
……………………………………… | ……………………………………….. |
Miejscowość i data | Czytelny podpis rodzica lub opiekuna |
Zgoda na samodzielny powrót dziecka do domu ze szkoły to koniec pewnego etapu w życiu dziecka. Rodzic powinien więc dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw. Przede wszystkim warto jednak skonsultować to z własnym dzieckiem!
Zobacz także:
- Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym – o czym musisz pamiętać?
- Jak wybrać wózek spacerowy dla dziecka?
- L4 na dziecko – kiedy i komu przysługuje zwolnienie lekarskie na chore dziecko?
- Jak zachęcić dziecko do nauki? Poznaj najlepsze sposoby na zmotywowanie swojego dziecka!
- Późne macierzyństwo – co należy wiedzieć ciąży w późnym wieku?