Co na mokry kaszel u dziecka

Marcelina
Co na mokry kaszel u dziecka

Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko ma mokry kaszel, spróbuj użyć słonej wody, aby złagodzić ból gardła. Dodaj pół łyżeczki soli do 8 uncji wody. Pamiętaj, aby nie połykać słonej wody, ponieważ może to pogorszyć kaszel. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia jest również ważne dla organizmu podczas walki z infekcją. Nawadnianie nosa pomaga złagodzić objawy kaszlu mokrego, a ciepłe płyny, takie jak gorąca herbata czy mleko, mogą złagodzić ból gardła.

Wiele domowych sposobów na kaszel mokry jest skutecznych w przypadku wielu dzieci. Naturalny miód pszczeli jest jednym z najlepszych rozwiązań, ponieważ udowodniono, że zmniejsza kaszel i sprzyja spokojnemu snu. Można też poszukać kropli na kaszel zawierających takie składniki, jak miód, eukaliptus, tymianek lub mięta pieprzowa. Witamina C to kolejny ważny składnik, którego należy szukać w kroplach na kaszel. Przyjmowanie suplementów z witaminą C może wzmocnić układ odpornościowy dziecka i pomóc w walce z wirusami.

Kaszel jest normalną częścią dzieciństwa. Kaszel, który utrzymuje się przez 3 tygodnie, jest uważany za normalny i raczej nie wskazuje na poważną chorobę. Należy jednak pamiętać, że kaszel jest normalną reakcją na infekcję, a jeśli utrzymuje się dłużej, może być oznaką bakteryjnego zapalenia oskrzeli lub przewlekłej choroby układu oddechowego. Gdy objawy kaszlu staną się przewlekłe, konieczne może być zastosowanie antybiotyków.

Im dłużej dziecko ma mokry kaszel, tym większe prawdopodobieństwo, że przekształci się on w bronchiektazę. Pomimo swojej nazwy, bronchiektoza jest chorobą zapalną płuc, która może mieć wpływ na zdrowie dziecka. Jeśli uda się ją rozpoznać odpowiednio wcześnie, szkody można ograniczyć, a nawet odwrócić. Jeśli podejrzewasz, że dziecko cierpi na tę chorobę, zgłoś się do lekarza.

Chłopiec w wieku przedszkolnym zgłosił się do nas z uporczywym, mokrym kaszlem, który pojawił się po ostrej infekcji dróg oddechowych (ARI). Miał również niedrożność nosa i katar. Rozpoznano u niego zakażenie górnych dróg oddechowych i przepisano mu 10-dniowy kurs doustnej amoksycyliny-klawulanianu. Wywiad rodzinny chłopca był bez zastrzeżeń, a od czasu rozpoczęcia opieki dziennej często występowały u niego epizody ARI. Chociaż epizody ze strony układu oddechowego były stosunkowo niewielkie, rodzice byli zaniepokojeni jego częstym kaszlem, któremu nie towarzyszył świszczący oddech. Rutynowe badania laboratoryjne były prawidłowe, ale rodzice byli zaniepokojeni częstością epizodów.

Zobacz też:  Jak załagodzić ból zęba u dziecka?

Chociaż ważne jest, aby odróżnić kaszel mokry od kaszlu produktywnego, zdefiniowanie kaszlu nie zawsze jest łatwe. Niektóre dzieci mają nawracający kaszel mokry, który jest związany z infekcjami wirusowymi. W takich przypadkach rodzice mogą nie być świadomi, że dziecko ma PBB i po prostu myśleć, że jest przeziębione. W związku z tym lekarz może postawić błędną diagnozę i przepisać antybiotyki, mimo że objawy u dziecka nie są wirusowe.

Amerykańska Akademia Pediatrii odradza podawanie dzieciom leków przeciwkaszlowych dostępnych bez recepty. Ponadto nie zaleca stosowania leków przeciwkaszlowych dostępnych bez recepty u dzieci poniżej czwartego roku życia. Zasadniczo najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, jeśli kaszel utrzymuje się dłużej niż kilka dni. Należy również skonsultować się z lekarzem, jeśli dziecko jest uczulone na jakieś leki lub cierpi na infekcję dróg oddechowych.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też