Zasiłek 500 plus na pierwsze dziecko – wszystko, co musisz wiedzieć

Marcelina
500 na pierwsze dziecko

Nie ulega wątpliwości, że sztandarowy program Rodzina 500 plus zapewnił zwycięstwo partii rządzącej zarówno w poprzedniej, jak i obecnej kadencji. Przez te lata program przechodził kilka zmian, ostatnia została wprowadzona w tym roku.

Założenia programu 500 plus

Program Rodzina 500 plus został wprowadzony, by zachęcić rodziny do posiadania więcej niż jednego dziecka. Miał on poprawić sytuację demograficzną w Polsce. Początkowo zasiłek przysługiwał tylko na drugie i kolejne dzieci.

Pod wpływem krytyki wprowadzono również zasiłek 500 na pierwsze dziecko. Choć demograficzne cele programu nie zostały osiągnięte, to dzięki 500 plus, sytuacja materialna wielu rodzin, zwłaszcza wielodzietnych, uległa znacznej poprawie.

Dodatkowe pieniądze rodzice mogą przeznaczyć na opłacenie zajęć sportowych, kursów językowych lub odkładać na dalszą naukę.

Kto może dostać zasiłek 500 plus?

Zasiłek 500 plus przysługuje na każde dziecko od momentu urodzenia do ukończenia 18 roku życia. Przyznanie zasiłku nie jest obwarowane żadnymi kryteriami dochodowymi, a więc dostaną je w jednakowej wysokości zarówno rodzice o wysokich dochodach, jak i ci zarabiający bardzo mało lub nie posiadający żadnych dochodów.

Budzi to wiele kontrowersji, wiele osób uważa, że wprowadzenie kryterium dochodowego jest bardziej sprawiedliwym rozwiązaniem z punktu widzenia polityki społecznej.

Jakie dokumenty potrzebne do 500 plus?

W tym roku zostały wprowadzone nowe zasady składania wniosków o przyznanie zasiłku 500 plus. Nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty, zaświadczenia o zarobkach, Wystarczy tylko poprawnie wypełniony wniosek, ale trzeba pamiętać o odpowiednim terminie jego złożenia.

Od tego roku zasiłek 500 na pierwsze dziecko i kolejne przyznawany jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Rodzice, którzy chcą zachować ciągłość świadczenia powinni byli złożyć wniosek do 30 kwietnia,

Zobacz też:  Podróż samochodem z niemowlakiem - o co należy zadbać?

Wnioski złożone od 1 do 30 maja zostaną rozpatrzone później, a świadczenie wypłacone do 31 lipca z wyrównaniem za czerwiec.

Na wypłatę świadczenia na podstawie wniosku złożonego w czerwcu trzeba będzie czekać do 31 sierpnia. Oczywiście zasiłek zostanie wypłacony z wyrównaniem od 1 czerwca.

Wnioski złożone po 30 czerwca będą rozpatrywane w późniejszych terminach, ale co najważniejsze, to w takim wypadku nie należy się wyrównanie zasiłku od 1 czerwca. Nie warto więc zwlekać ze złożeniem wniosku w określonym terminie.

W przypadku dzieci urodzonych w ciągu roku rodzice mają 3 miesiące na złożenie wniosku, kwota zasiłku zostanie wtedy wyrównana od dnia narodzin. Przekroczenie tego terminu oznacza, że zasiłek będzie wypłacany tylko od daty złożenia wniosku.

Choć wniosek o zasiłek 500 plus nie wymaga dodatkowych dokumentów, to istnieje jeden wyjątek. Dotyczy on rodziców, którzy naprzemiennie sprawują opiekę na dzieckiem lub dziećmi. W takim przypadku do wniosku należy załączyć wyrok sądowy o przyznaniu opieki naprzemiennej, zasiłek zostanie proporcjonalnie podzielony między rodziców.

Jak złożyć wniosek o 500 plus?

Nie jest to trudne, tym bardziej, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ponownie przywróciło możliwość składania wniosków w tradycyjnej formie papierowej. Można przesyłać je za pośrednictwem Poczty Polskiej lub osobiście złożyć w odpowiednim urzędzie gminy. To opcja przewidziana przede wszystkim dla rodziców, którzy mają kłopoty z dostępem do bankowości elektronicznej lub do internetu.

Jednak zdecydowana większość rodziców preferuje składanie wniosków drogą elektroniczną. Do wyboru mają:

  • portal Emp@tia,
  • PUE ZUS,
  • bankowość elektroniczną.

Ta ostatnia zdecydowanie cieszy się największym zainteresowaniem, zwłaszcza w większych miastach. Przy okazji dokonywania co miesięcznych przelewów za opłaty, można w prosty i szybki sposób złożyć wniosek o świadczenie 500 plus. Do 3 lutego 2021 r. z tej formy skorzystało 875 tys. osób na 1 mln złożonych wniosków.

Zobacz też:  Mały pokój dla rodzeństwa w bloku - jak urządzić

Prawo do świadczenia 500 plus ma obecnie 6,6 mln dzieci, to bardzo duża liczba i kosztuje budżet państwa 134 mln rocznie. Niestety wiadomo, że nie wszystkie te pieniądze przeznaczane są dla dzieci, dlatego trwają prace nad reformą świadczenia i płacenia go w formie bezgotówkowej.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też