Fotograf praca dla mamy? A czemu nie!

Marcelina
praca fotograf

Czy mama może zostać fotografem? Tak, o ile oczywiście jest to zajęcie, które chce ona realizować. Bo sam fakt „chcenia” robienia zdjęć nie wystarczy. Zwłaszcza, że w przypadku takich specjalności jak fotograf praca na własny rachunek jest dość… wymagająca.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z dlanoworodka.pl

Praca jako fotograf czyli mama a samozatrudnienie

Mama, która chce zostać fotografem, nie może się ograniczać wyłącznie do robienia zdjęć. Odkrywanie w sobie tej pasji ma swój początek już często w wieku nastoletnim, gdy okazuje się, że pierwsze fotografie stają się czymś więcej, niż tylko zapisanym obrazem JPG. Z biegiem czasu młoda dziewczyna (a później kobieta) zaczyna odkrywać, że są inne techniki fotografii, które wprowadzają zupełnie nową jakość w rejestracji obrazu.

Ciąża a praca jako fotograf

Ciąża wcale nie musi przeszkadzać w pasji, jaką jest fotografowanie. Jeśli przyszła mama pracowała na etacie i chce coś pod tym względem zmienić, może zakończyć pracę i skupić się nad tym, co daje jej w życiu radość. Ciąża to – wbrew pozorom – idealny czas na takie „eksperymenty”. Powiększający się brzuszek może być przecież fotografowany na tysiąc różnych sposobów. W ten sposób można doskonalić się w fotografii portretowej, rodzinnej, a nawet w jej jeszcze bardziej wyrafinowanych odmianach. Oczywiście należy pamiętać o tym, że w trakcie L4 nie można świadczyć pracy zdalnej. Dlatego warto wykorzystać ten czas do maksymalnego inwestowania w siebie i – co ważne – w swoje umiejętności. Tak czy inaczej, praca jako fotograf to świetna perspektywa, w której warto się doskonalić.

Zobacz też:  Praca w domu dla mam - 6 sposobów na pracę

Co dalej, czyli praca jako fotograf

Po narodzinach dziecka trzeba sobie odpocząć. O tym zresztą wie chyba każda mama. Jednak już po jakimś czasie można rozpocząć swoje pierwsze zlecenia w oparciu o umowę o dzieło. Trzeba przyznać, że w przypadku takich specjalizacji jak fotograf praca na własny rachunek może być pewnym szokiem. Zwłaszcza, jeśli pierwsze zlecenia pojawiają się dość rzadko. Dlatego osoba startująca w tej branży, powinna mieć odłożonych nieco oszczędności. Przydadzą się one nie tylko na pokrycie pierwszych kosztów, ale przede wszystkim na utrzymanie się z tej pracy. Trzeba przyznać, że praca jako fotograf wymaga zainwestowania całkiem sporych środków. Te z kolei będą się zwracać przez okres co najmniej 6 miesięcy.

Fotograf a praca zdalna – jak to zrobić?

Opieka nad dzieckiem jest bardzo angażująca i wymaga sporo trudu. Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, by pracę fotografa realizować jako… pracę zdalną. W tym celu można np. świadczyć usługi fotografii produktowej. Zasada współpracy między zleceniodawcą a wykonawcą usługi jest dosyć prosta – pierwszy z nich podsyła produkt, a drugi go fotografuje. Z punktu widzenia mamy jest to świetny sposób na zarabianie całkiem dużych pieniędzy. Oczywiście trzeba pamiętać, że w przypadku takich profesji jak fotograf praca zdalna obejmuje również przygotowywanie i edycję zdjęć. Każdy doświadczony fotograf wie, że jest to proces bardzo złożony i długotrwały. Świeżo upieczona mama również powinna o tym wiedzieć, gdyż zdjęcia bez obróbki nie wyglądają profesjonalnie.

Podział obowiązków

Z biegiem czasu warto pomyśleć o własnej działalności i rozliczaniu się z klientami na podstawie faktur. Niestety prowadzenie nawet jednoosobowej działalności gospodarczej, jest w polskich realiach co najmniej skomplikowane. Na samym początku świeżo upieczona mama – fotograf, może sama założyć firmę, a następnie zadbać o jej promocję. Mimo to, z biegiem czasu będzie jej potrzebne wsparcie ze strony księgowego, marketingowca i specjalisty od podatków. Samodzielne wykonywanie wszystkich tych czynności może zająć na tyle dużo czasu, że mama – fotograf nie będzie już mogła skupić się nie tylko na firmie, ale też na własnym dziecku.

Zobacz też:  Masz stary komputer? Zobacz, jak wyłączyć aktualizację Windows 7!

Podsumowując, w przypadku takich specjalności jak fotograf praca – zwłaszcza na początku – może być dość wymagająca. Warto jednak (mówiąc kolokwialnie) zacisnąć zęby i iść dalej. Zwłaszcza, że skupienie się na pracy zdalnej, która na dodatek jest świadczona w oparciu o własną działalność, może dać naprawdę dużo przyjemności.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też