Workation to słowo pochodzące z języka angielskiego, które oznacza połączenie pracy zdalnej oraz wakacji. Dzięki takiej formie pracy można podróżować i odpoczywać za granicą po godzinach. Workation można wykonywać właściwie z każdego zakątka świata, ale należy spełnić kilka niezbędnych warunków. Dowiedz się więcej!
Uważasz, że masz zbyt mało dni urlopowych w ciągu roku i brakuje ci czasu na podróżowanie? Jest na pewien nowoczesny sposób. Workation, czyli połączenie słów „work” oraz „vacation”, to praca zdalna z każdego miejsca na ziemi. Cały czas wykonujesz swoje obowiązki, a po godzinach odpoczywasz na plażach lub zwiedzasz ciekawe zabytki. Kto może zdecydować się na taką formę pracy? Tego dowiesz się z naszego artykułu!
Workation – czym jest?
Workation przetłumaczyć może jako „pracowakacje”. Co to jednak tak naprawdę oznacza? Jest to nietypowa forma wykonywania obowiązków służbowych, która łączona jest z jednoczesnym wypoczynkiem. Praca ta może być wykonywana z dowolnego miejsca na ziemi, gdzie jest dostęp do sieci internetowej. Osoby, które zdecydowały się na takie rozwiązanie, wcale nie wykorzystują swojego urlopu, aby móc podróżować. Pracują one w godzinach, które wyznaczył im pracodawca, a poza tymi godzinami zwiedzają wakacyjne miejsca i cieszą się ich urokami. Jest to naprawdę bardzo ciekawa forma pracy, lecz nie każdy może się na nią zdecydować.
Workation – dla kogo?
Wszystko zależy tutaj od wykonywanej pracy. Przede wszystkim musisz mieć możliwość pracowania w pełni zdalnie. Bez tego workation będzie całkowicie niemożliwe. Kto może zdecydować się na taką formę pracy? Między innymi:
- copywriterzy;
- specjaliści od marketingu;
- programiści;
- graficy;
- dziennikarze;
- tłumacze.
Jeżeli brakuje ci dni urlopowych, to warto porozmawiać o tej formie pracy ze swoim pracodawcą. Być może zgodzi się on na takie rozwiązanie. Sprawdź również jakie atrakcje na Ciebie czekają podczas podróży na OtoBilety.pl!
Workation nie jest popularne w Polsce, jednak jest szansa, ze w ciągu najbliższych lat się to zmieni. Na świecie ta idea cieszy się już bardzo dużą popularnością. Pracownicy bardzo chwalą sobie możliwość podróżowania bez wykorzystywania dni urlopowych. W niektórych miejscach wypoczynkowych na świecie można spotkać ogromne liczby osób, które pracują w ten sposób.
Jakie są zalety workation?
Workation przede wszystkim bardzo dobrze wpływa na zwiększenie morale pracownika. Taka forma pracy może sprawić, że znacznie wzrośnie efektywność wykonywanej pracy. Pracownik, który wie, że po pracy czeka go coś więcej niż tylko powrót do domu, będzie miał więcej zapału do pracy. Workation to naprawdę atrakcyjna forma pracy przez internet, dlatego wielu pracowników bardziej się stara podczas wykonywania obowiązków, żeby nie stracić możliwości pracy w podróży.
Zdarza się, że to sami pracodawcy organizują takie wyjazdy swoim pracownikom. Sprzyja to zacieśnianiu więzi i pozwala na skuteczniejszą współpracę. Pracownicy, którzy w ciągu dnia razem pracują, a później idą korzystać z walorów turystycznych danego miejsca, będą zdecydowanie lepiej się dogadywać.
Workation – wady
Workation ma też niestety pewne wady. Jeżeli poziom rozluźnienia pracownika będzie zbyt wysoki, to jego efektywność spadnie. Pracownicy powinni wiedzieć, że chociaż są w miejscowości turystycznej, to nie jest to ich urlop wypoczynkowy. Muszą oni przestrzegać godzin pracy i z całą sumiennością wykonywać swoje obowiązki. Pracownicy mogą mieć również problem z zachowaniem odpowiedniego poziomu koncentracji podczas workation. Warto, aby wyznaczali oni sobie stały czas na przerwę, a pracę wykonywali według ustalonego harmonogramu. „Pracowczasy” to dla pracodawcy pewne ryzyko, ale czasami może to przynieść ogromne korzyści, dlatego warto przetestować to w swojej firmie.
Workation jako forma docenienia pracownika
Coraz więcej pracowników chciałoby przejść na taką formę pracy. Okazuje się, że praca z dowolnego miejsca na ziemi przestaje już być domeną jedynie freelancerów oraz programistów. Workation nie musi wcale obniżyć efektywności pracowników, może być wręcz odwrotnie. Jeżeli firma pozwoli swoim pracownikom na tego rodzaju pracę, to mogą oni odwdzięczyć się naprawdę niesamowitymi wynikami. Dlatego też niektórzy pracodawcy traktują workation jako formę docenienia swoich pracowników. Niektóre biura podróży mają nawet swoje oferty specjalnie dla osób w ten sposób pracujących.
Workation a odporność psychiczna pracowników
Stres potrafi obniżyć efektywność nawet najlepszego pracownika. We współczesnym świecie stres potrafi naprawdę dać się we znaki. Szacuje się, że ponad 60% pracowników czuje się zestresowana podczas wykonywania obowiązków służbowych. Workation może być naprawdę dobrym sposobem na sprawienie, by psychika pracowników chociaż trochę odpoczęła. Praca w miejscowości turystycznej potrafi zmienić zestresowanego pracownika w osobę, która odporna jest na każdą sytuację stresową!
Workation to także pobudzenie kreatywności. Pracownik pracujący cały czas w tym samym biurze lub we własnym domu nie będzie tak kreatywny, jak osoba, która przebywa w wakacyjnym kurorcie. Pozbycie się codziennej rutyny to klucz do tego, by pracownik stał się naprawdę pomysłowy i zaangażowany. Jest to szczególnie ważne dla osób, w których pracy najważniejsze jest twórcze myślenie oraz radzenie sobie z problemami.
Workation wciąż nie jest popularne w naszym kraju. Wielu pracodawcom wydaje się, że taka forma wykonywania obowiązków służbowych sprawi, że produktywność pracownika znacznie się obniży. Nic bardziej mylnego! Workation potrafi pobudzić pracownika i sprawić, że jego wartość znacznie wzrośnie. Jeżeli masz taką możliwość, to spróbuj przekonać swojego pracodawcę do pracowakacji!
Zobacz także: